Bookkeeper" Op zoek naar een echte specialist? PreservationTechnologies mum mÊÊiS^' BECIS is uw partij voor: A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 DE REE DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst onderwijs en onderzoek Vervolg van pagina 29 hun functie als juridisch bewijsmiddel: het werden historische objecten, "eer waardige overblijfselen van de handelin gen onzer vroege voorouderen". De muni- menta werden niet langer gebruikt en beheerd door de archiefvormende admi nistratie; ze waren geworden tot monu- menta, beheerd door "het archiefwezen". Dit archiefwezen nam in Nederland een aanvang in 1802: al had de archivaris van de Republiek, Hendrik van Wijn, niet het beheer van een archiefdepot, hij verza melde wel allerlei series (vooral Hollandse) archivalia die in en nabij zijn werkvertrek in het Binnenhof en sinds 1806 in het voormalige logement van Rotterdam aan het Plein in Den Haag (thans ministerie van Defensie) werden bewaard. Een werkelijk nationaal archief kwam er pas in 1814. Bij soeverein besluit van 8 maart 1814 nr. 9 gelastte koning Willem I het bijeenbrengen van alle "oude en late re archieven van den Staat zoo in deze Residentie voorhanden, als welke nog van elders moeten verzameld worden" tot en met 1794. Van Wijn werd in zijn func tie hersteld, met de nieuwe titel van 's Lands Archivarius. De archieven werden bijeengebracht in de Ridderzaal op het Binnenhof. Niet alleen dit Landsarchief, maar ook andere archieven werden beschouwd als de schatkamers van de bronnen voor de Nederlandse geschiede nis, een geschiedenis met een duidelijk doel: "aankweeking van vaderlandsliefde, bevordering van burgerdeugd en instand houding van het Nationaal Karakter." Het zou echter nog bijna anderhalve eeuw duren voordat het woord 'erfgoed' expliciet werd toegepast op de archieven. Ter gelegenheid van zijn 150-jarig bestaan hield het Rijksarchief in 1952 een tentoon stelling in het Delftse Prinsenhof, waar "uit de schatkamers van het Algemeen Rijksarchief een keur van documen ten bijeengebracht" was. De beheerder van die schatkamers, algemeen rijksarchivaris Graswinckel, besloot het voorwoord tot de catalogus van de tentoonstelling met de hoop uit te spreken dat de bezoekers zich een indruk zouden kunnen vormen van de werkzaamheid van het Algemeen Rijksarchief in de afgelopen 150 jaren en daaruit zouden kunnen opmaken "hoe zijn beheerders er steeds naar hebben gestreefd, het kostbare erfgoed van het verleden, dat aan hun zorgen werd toe vertrouwd, dienstbaar te maken én aan de samenleving én aan de wetenschap. Moge het Nederlandse volk, dat van dit alles mede-erfgenaam is, zich bij voortdu ring van zijn verleden bewust blijven en er de kracht uit putten voor zijn huidig en toekomstig bestaan!" Hier worden de termen 'erfgoed' en 'erfgenaam' - vanuit een perspectief van de Wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog - gebruikt voor archieven, terwijl ook duidelijk wordt welk begrip met de metafoor wordt aan geduid. Het kostbare erfgoed, bewaard in de schatkamer van het Rijksarchief, dient een doel, het moet actief benut worden: het helpt het Nederlandse volk zich bij voortduring van zijn verleden bewust te blijven en uit dat verleden kracht te put ten. De waarde van de archieven als bestanddeel van het cultureel erfgoed (art. 2 Archiefbesluit 1995) is een secun daire waarde, aangezien archieven niet in eerste instantie als cultureel erfgoed worden gecreëerd. Ze ontstaan en worden vastgelegd en bewaard als verantwoor ding en bewijs; deze munimenta zijn een neerslag van transacties in het heden, transacties die een begin hebben en een eind, een afsluiting die ze tot verleden maakt. Daarmee hebben ook de archief stukken primair een afsluiting gevonden, zijn ze verleden geworden. Hun secun daire gebruik als monumenta ligt in de onvoorspelbare toekomst. Toch zal bij de waardering met het oog op de selec tie van wat bewaard en wat vernietigd kan worden, met die monumentalise- ring rekening gehouden moeten worden. Kon die waardering vroeger nog worden uitgesteld tot ettelijke decennia van de levenscyclus van de archivalia waren ver streken, tegenwoordig is de waardering van digitale archieven een doorlopend proces dat soms zelfs al bij de creatie van de archivalia in het systeem moet worden ingebouwd. Steeds opnieuw zal moeten worden vastgesteld wat van de digitale archieven naar de toekomst gemigreerd kan en moet worden. Daarmee vervaagt de tegenstelling tussen munimenta en monumenta die de afgelopen twee eeu wen het denken over archieven heeft beheerst. Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer. Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 I 1020 MB Amsterdam I 020-4031147 I WWW.BECIS.NL I info@becis.nl archiefsystemen "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden." Degelijk en betrokken Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Erik de Ree directeur Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen Tel: 050 - 311 2600 j Fax: 050 - 313 7350 E-mail: ederee@dë-ree.nl www.de-ree.nl Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. Erfgoed en educatie frj: Waardering Noten Dit artikel is een bewerking van de gelijk namige bijdrage in: F. Grijzenhout (red.), Erfgoed. De geschiedenis van een begrip (Amsterdam 2007) 73-95. Daar vindt men ook de vindplaatsen van de citaten. Eric Ketelaar is hoogleraar Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam (Mediastudies) en aan Monash University, Melbourne. Zie ook: www.archivis- tics.nl Bundel Erfgoed in de bundel Erfgoed worden de uit eenlopende geschiedenissen van het begrip gereconstrueerd en geanalyseerd door een team gerenommeerde auteurs. Sommigen besteden aandacht aan de juridische herkomst en betekenis van het woord 'erfgoed' en aan de religieuze dimensie ervan. Anderen richten zich op verwante begrippen, zoals 'monu ment', 'oudheden' of 'erflaters'. Weer anderen bespreken juist een bepaald werkingsveld binnen het cultureel erfgoed: archieven, literatuur, architec tuur, archeologie, landschap. De bundel wordt afgesloten met een beschouwing over de onuitroeibare drang van som migen om zich af te zetten tegen de erfgoedgedachte, een drang die soms zelfs zo ver gaat dat men het erfgoed wil vernietigen. F. Grijzenhout (red.), Erfgoed, de geschiedenis van een begrip verschijnt bij Amsterdam University Press, paper back, 336 pagina's, ISBN: 978-90-5356- 912-2, 37,50.

Archievenblad | 2007 | | pagina 15