Het nationale molenarchiej: resultaat van particuliere inspanningen Hortus Bulborum: bloeiende schatkamer van historische bolgewassen 1 m archieven en collecties archieven en collecties De vereniging heeft zich sinds de oprichting overal in ons land ingezet voor het behoud en herstel van molens. Overal zocht men contact en via de minister wist men een schrijven aan alle gemeenten te richten: bij dreigend ver lies van een molen werd verzocht om contact op te nemen met de vereniging. Dat kantoor was gehuisvest aan de Herengracht te Amsterdam, in de woning van voorzitter mr. P.G. van Tienhoven, die eveneens voorzitter van de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonu menten was. Op talloze plaatsen konden belangstel lenden en geldschieters bij elkaar worden gebracht en dat leidde tot behoud van molens. Ook op het terrein van de tech niek zette de vereniging zich in, bijvoor beeld om tegenwicht te kunnen bieden aan de elektrische polderbemaling. Al lukte dat lang niet altijd, toch hielp het bij de bewustwording dat molens niet alleen maar mooi behoefden te zijn. De eigen technisch adviseur, A.J. de Koning, werd in het hele land ingezet voor molenbehoud en -restauratie. Als gevolg van al deze werkzaamhe den bevat het archief uitvoerige corres pondentie van de vereniging met mole neigenaars, gemeentebesturen, water schappen, provincies, molenmakers en vele anderen die bij molens betrokken waren. Voor de documentatie ontwierp Ten Bruggencate een speciaal inventari satieblad, waarop alle bekende gegevens van molens konden worden genoteerd onder een uniek archiefnummer. Zelf ging hij letterlijk de boer op om te regis treren wat er nog was. Daarbij gebruikte hij de kaarten van de Topografische Dienst (schaal 1:50.000) als leidraad. Zo heeft hij bijvoorbeeld in 1928-1929 vrijwel heel Friesland in kaart gebracht. Zelfs op zijn buitenlandse reizen noteer de Ten Bruggencate trouw alles wat hij over molens aan de weet kwam. Het archiefnummer is bij de molens op de kaarten genoteerd en ook ansichten en foto's werden met het nummer gekop peld. De enorme collectie gegevens droeg hij in 1956 over aan zijn twee opvolgers, W.O. Bakker in Harkstede en I.J. de 18 Kramer in Leidschendam. Deze beheer den decennialang de documentatie voor de vereniging en wisten nog veel toe te voegen. Onder leiding van de toenmalige voorzitter, mr. drs. G. van der Flier, werd in 1980 besloten tot de oprichting van een speciale stichting voor het beheer van het verenigingsarchief en de docu mentatie, de Stichting Molendocumen- tatie, kortweg SMD. In het bestuur werd ook de inbreng vanuit het archiefwezen veilig gesteld: mr. J.H. van den Hoek Ostende en dr. A.J. Kölker maakten er jarenlang deel van uit. In 1987 werd de inventarisatie van het verenigingsarchief over de eerste vijftig jaar afgerond met de uitgave van een kloeke inventaris. Daarnaast is door de SMD gewerkt aan het concentreren van zoveel mogelijk documentatie in Amsterdam: boeken, knipsels en afbeeldingen werden voor de vereniging verworven, vaak uit nalaten schappen van verzamelaars van naam. Een enkele keer lukte het om archiefstuk ken te bemachtigen, zoals een deel van de administratie van de firma Gebr. B. Pot uit Kinderdijk, jarenlang de belang rijkste producent van geklonken ijzeren en stalen molenroeden. In 2001 werd het eigen verenigings gebouw van 'De Hollandsche Molen' in gebruik genomen. In een voormalig pand van een woningbouwvereniging werden beneden de kantoren en boven de gehele historische collectie onderge bracht. De SMD kreeg de beschikking over een archiefruimte en een studiezaal. In die studiezaal zijn ook de eigen werk plekken, de afbeeldingencollectie, de documentatie en de bibliotheek te vin den. De vaste vrijwilligers, die onder lei ding van bestuurslid Erik Stoop werken aan de verdere ontsluiting, konden nu beschikken over voldoende ruimte. Een eigen lift maakte de toegankelijkheid compleet. Bezoekers kunnen iedere don derdag op afspraak langskomen om de archieven van de vereniging of de uitge breide documentatie in te zien. Vrijwel alle boeken over molens, duizenden afbeeldingen, knipsels, tekeningen en bijzondere collecties - vaak al toeganke lijk via databases - zijn er in te zien. Scans van afbeeldingen en fotokopieën kunnen op verzoek tegen betaling wor den gemaakt. De meest kwetsbare bestanden zijn inmiddels via het project Metamorfoze op vervangende dragers overgezet. Ooit sprong de vereniging 'De Hollandsche Molen' in een gat dat overheden lieten vallen. Nog altijd kan zij haar rol vervullen, mede dankzij ruimhartige steun van sponsoren en die zelfde overheid. Het is te danken aan de inzet van de SMD dat het archief van de vereniging en de unieke documentatie- collectie ook beschikbaar zijn voor onderzoek. Haar vrijwilligers beheren enthousiast het grootste specifiek op molens gerichte archief van ons land. Daarin is een schat van informatie uit de laatste honderd jaar verborgen, iets wat in dit 'Jaar van de molens' niet onder stoelen of banken mag worden gestoken! De Hortus Bulborum is de enige tuin in de wereld waar 2600 tulpen- en 800 narcissensoorten en 120 verschillende hyacinten, een dozijn cultivars en specia le kleine bolgewassen in veldjes bij elkaar staan. Tot de bijzondere botanische schat ten behoren de oudste gecultiveerde tulp, de 'Due van Tol Red and Yellow', die uit 1595 stamt. Verder bloeien er keizerskro nen, die in 1577 voor het eerst werden beschreven, en narcissen waarvan de Romeinen al melding maakten. Uit cultuurhistorisch belang bewaart de Hortus Bulborum oude bolgewassen en dan vooral de soorten die met uitster ven worden bedreigd of niet meer com mercieel gekweekt worden. Het is dus een soort van bollenarchief! Deze schatkamer levert genetisch materiaal aan bollenkwe- kers, verdelingsinstituten, universiteiten en botanische tuinen in ons land en het buitenland. De levering draagt bij aan de ontwikkeling van nieuwe en ziektebe- stendige soorten. Een genenbank wordt gebruikt om de soort te bepalen van gevonden en herontdekte oude rassen. De hortus in Limmen wordt druk bezocht door leerling-bollenkwekers en de aan de hortus gelieerde stichting levert bollen aan tuiniers en landschapsarchitecten. Die laatsten zijn vaak actief bij de restau ratie van paleis- en kasteeltuinen, waar onder Paleis Het Loo. In de tuinen van dit paleis werden vele bollen geplant die afkomstig zijn afkomstig uit de Hortus Bulborum. Aan het begin van de jaren twintig van de vorige eeuw begon het hoofd van de openbare lagere school in Limmen en tuinbouwonderwijzer Pieter Boschman met het verzamelen van waardevolle cul tivars. In Limmen, dat toen al een aantal eeuwen een belangrijk dorp van bollen- kwekers was, werd de enthousiaste verza melwoede van Boschman op prijs gesteld. Hij stond bekend om zijn vak- en soor tenkennis en veel kwekers en exporteurs werkten mee aan de uitbreiding van zijn verzameling. In de beginperiode werden de cultivars in de tuin van de school van Boschman geplant. En zo groeide de col lectie groeide gestaag uit. Jaarlijks organiseerde hij met de Afdeling Limmen van de Koninklijke Algemeene Vereniging voor Bloembollencultuur wedstrijden in soortenkennis van vooral tulpen. De deelnemers streden om de hoogste score in het juist benoemen van de tweehonderd geplante tulpensoorten van destijds. Boschman maakte kennis met dr. W.E. Mol, die in Amsterdam een verza meling van oude hyacintencultivars bezat maar in de hoofdstad geen goede kweek- faciliteiten had. Uiteindelijk werd de tul pen- en hyacintencollectie van Bosch man en Mol geplant op een perceel van de Limmense kwekerij van Nicolaas Blokker, een jeugdvriend van Boschman. Dankzij bewaard gebleven documentatie over het bestrijden van ziektes, vliegen en virussen en wetenschappelijk onderzoek kunnen we tot op de dag van vandaag in Limmen bijzondere en historische soor ten tulpen, narcissen, hyacinten en ande re bloeiende bollen bewonderen. Door Dick Bunskoeke Door Patricia Böschen In 1923 werd 'De Hollandsche Molen', vereniging tot behoud van molens in Nederand, opgericht. In die tijd verdwenen molens bij bosjes en het besef dat daaraan iets moest worden gedaan, sprak velen aan. Vanaf het begin heeft de vereniging gewerkt aan een uitgebreide documentatie om haar doelstellingen te ondersteunen. Hierbij waren ir. A. ten Bruggencate en zijn neef A. Bicker Caarten, leden van het eerste uur, de belangrijkste initiatiefnemers. De monumentale rondstenen stellingmolen De Valk in Leiden,gebouwd in 1743 (foto PatrickTimmermans). De boer op Speciale stichting De vrijwilligers van de Stichting Molendocumentatie in actie (foto vereniging'De Hollandsche Molen'). Eigen verenigingsgebouw Schat aan informatie Meer info: Vereniging 'De Hollandsche Molen' en Stichting Molendocumentatie Bezoekadres: Zeeburgerdijk 139, 1095 AA Amsterdam Telefoon: (020) 623 87 03 E-mail: smd@molens.nl Dick Bunskoeke is provinciaal archiefinspecteur in Drenthe, Friesland en Groningen en tevens bestuurslid van de Stichting Molendocumentatie. Daarnaast is hij columnist van het Archievenblad. In het Noord-Hollandse Limmen, niet ver van Castricum, ligt een bijzondere tuin: de Hortus Bulborum. Daar bloeien ieder voor jaar tussen 6 april en 16 mei voorjaarsbloei- ers, die vaak zeldzaam zijn geworden. Naar de bollen! Een van de vele historische tulpensoorten die in Limmen te bewonderen zijn:de Due vanTolYellow (foto auteur). Bollenarchief Verzamelwoede Bloeiende bollen Meer info: www.hortus-bulborum.nl Patricia Böschen is hoofd front office bij het Stadsarchief Breda en redacteur van het Archievenblad. archievenblad mei 2007 archievenblad mei 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 9