CaAVRidigit Group Tien jaar De Ree en MAIS-Flexis J&vtpoint Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Documentair Informatiemanagement Arthur van Schendelplein 15 2624 CM DELFT Telefoon 06-53524853 E-mail info@DTfacilities.nl www. Dl-facilities.nl Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. management utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 045-5640054 fax:045-5331995 info@scanpointnl.nl www.scanpointnl.nl van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS tel: 045-5691584 fax:045-5331995 info@vanbilsenconsultancy.nl www.vanbilsenconsultancy.nl Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! Ganzepool 6 - 6443 WZ Brunssum w Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoö>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Door Marlies Nieuwlaat De meesten onder ons zullen De Ree zeker kennen van MAIS-Flexis, het systeem voor het beschrijven en beheren van archieven en collecties en van www.archieven.nl. Mijn kennismaking met De Ree dateert van enkele jaren geleden, toen er voor een klei ne gemeente enkele archieven geïnventari seerd moesten worden en ik een geschikt softwarepakket moest aanschaffen. In de voorgaande jaren werkte ik met diverse inventarisatiesystemen en -methodieken. Voor mijn eerste inventa ris gebruikte ik de bekende fichebak en de handgeschreven fiches. Die manier van inventariseren heeft zeker voordelen voor degenen die het inventariseren nog moeten leren. Bij kleine archieven kun je de hele inventaris op de tafel in elkaar puzzelen. Voor mij was dat minder geschikt, want enkele maanden later kon ik de fiches nauwelijks nog ontcijferen, ondanks mijn vaardigheden in paleogra fie. Dan maar direct alles in een tekst verwerker stoppen, destijds nog WordPerfect 5.1. Na het afronden van de beschrijvende werkzaamheden werd alles geprint en tot fiches verknipt, zodat de ordening binnen de inventaris eenvou dig gemaakt kon worden, gevolgd door wat digitaal knip- en plakwerk voor de 'digitale' inventaris. De volgende actie was het omnummeren van de inventaris op papier, met alle gevolgen van dien. Meestal werd ergens in de inventaris wel een blanco beschrijving, een verzamelbe- schrijving of een rubriek genummerd. Daar kwam je pas achter bij het hernum meren van het archief en het gevolg was dat je een gedeelte van het werk opnieuw moest doen. Zeker bij omvangrijke archieven kwam dat euvel meer dan eens voor. Na die eerste inventarisatie-ervarin gen heb ik nog gebruik gemaakt van uit eenlopende programma's als AskSam, Excel of Access, voor mij wel een verbete ring maar ook niet ideaal. Functionaliteiten Die ervaringen zijn enkele jaren gele den bepalend geweest bij het aanschaf fen van geschikte software voor het ver vaardigen van beschrijvende inventaris sen, waarbij ik slechts een beperkt budget beschikbaar had. Ik wilde software waar mee een archief in zijn eigen structuur beschreven kon worden, die flexibel genoeg was om nog wat te kunnen puz zelen in de ordening, waarmee omnum meren foutloos zou verlopen, en die liefst ook nog mogelijkheden bood om de inventaris digitaal beschikbaar te stel len. Die functionaliteiten vond ik alle maal in MAIS-Flexis. Dat was dan ook het begin van een prettige samenwerking met de medewerkers van De Ree Archiefsystemen Inmiddels werk ik voor Rijckheyt, cen trum voor regionale geschiedenis, te Heerlen. Ook daar maken we gebruik van MAIS-Flexis en als applicatiebeheerder kon ik direct alle meegebrachte kennis en ervaring in de praktijk brengen en verder uitbouwen. Het contact met de mede werkers van De Ree gaat via de mail of per telefoon. Door hen ben ik inmiddels De jubileumlezing bij De Ree Archiefsystemen in Groningen. heel goed ingewijd in de 'geheimen' van MAIS-Flexis. Regelmatig overleggen we over inrichting van nieuwe toegangen, conversiemogelijkheden, internetuitvoer of het logistiek beheer. Trucjes en han digheidjes worden bereidwillig met mij gedeeld, maar niet zonder waarschuwing voor eventuele risico's en altijd met het advies eerst een back-up te maken. Het grootste gedeelte van de toegangen op archieven en collecties is inmiddels opge nomen in MAIS en wordt via onze website www.rijckheyt.nl en www.archie- ven.nl beschikbaar gesteld. Aan het logis tiek beheer wordt hard gewerkt en de bezoekersregistratie is in gebruik geno men. Binnenkort zullen we ook de aan- vraagmodule van MAIS-Flexis in gebruik gaan nemen. Goed hulpmiddel Wat we nog missen in MAIS-Flexis, maar wat volgende versies zeker zullen brengen, zijn bijvoorbeeld rapportagemo gelijkheden vanuit het logistiek beheer of de bezoekersregistratie. MAIS-Flexis is een goed hulpmiddel gebleken bij de profes sionalisering van archiefbeheer en de dienstverlening naar de gebruikers van archieven. Dit jaar kunnen we De Ree archiefsystemen feliciteren met het tien jarig bestaan. Misschien heeft u ook een uitnodiging ontvangen om het feest met Erik de Ree, zijn familie en zijn medewer kers in Groningen te vieren en heeft u dit jubileum met hen gevierd. De lange reis van Zuid-Limburg naar Groningen had ik er graag voor over gehad, vooral vanwege de gelegenheid eens persoonlijk kennis te maken met al die mensen met wie ik steeds via mail of telefoon contact heb. Helaas moest ik verstek laten gaan. Marlies Nieuwlaat is als afdelingshoofd Archieven werkzaam bij Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis, te Heerlen. mei 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 8