Omdat het SCdlfflGn van boeken in kleur veel slimmer kan ft Brochure Bewaren en Bewijzen Archieven Gooi en Vechtstreek en Zaanstad beter toegankelijk Beeldbank Regionaal Archief Tilburg gekoppeld aan Google Maps UvA lanceert digitaal Album Academicum KONICA MINOLTA Hoe de Konica Minolta PS5000C uw scanproblemen oplost. The essentials of imaging -!r nieuws uit het veld TH De brochure Bewaren en Be wijzen is uit en verschaft helder heid in de be leidsmatige en juridische eisen en aanbevelin gen voor de op slag van (digita le) gegevens en de bewijskracht van deze gegevens. Ook staan er prakti sche en organisatorische handvatten in genoemd waarmee risico's kunnen wor den ondervangen en gegevens veilig en betrouwbaar kunnen worden bewaard. Hiermee kan de bewijskracht van opge slagen (digitale) gegevens binnen een organisatie worden verhoogd. In deze brochure krijgt u antwoord op de vragen: Welke gegevens moet ik bewaren en voor hoe lang? Welke processen horen er bij (digitale) opslag van gege vens en waarom? Hoe kan ik de antwoor den op bovenstaande vragen praktisch organisatorisch implementeren? De bro chure is een uitgave van ECP.NL. Deze uitgave is een volledige herziening van de uitgave Bewaren en Bewijzen (1998) van ECP.NL en het Nederlands Normalisatie- Instuut (NEN). De brochure is te down loaden op: www.ecp.nl/downloads/ id=2438/Bewaren_enJBewijzen.html De beeldbank van het Regionaal Archief Tilburg (BeeldOnline) heeft onlangs een koppeling met Google Maps gemaakt. Dat betekent voor bezoekers dat ze nu niet alleen een foto op hun beeldscherm te zien krijgen, maar ook diezelfde foto in de satellietfoto van de betreffende gemeente. Op die manier krijgt de bezoeker extra informatie. Met name als een huis of ander gebouw is afgebroken en dus niet meer herkenbaar in het straatbeeld terug te vinden is, kan een bezoeker toch zien waar het gebouw heeft gestaan. De koppeling met Google Maps is mogelijk doordat de straatnaam in veel gevallen in de database van BeeldOnline is opgenomen. En zo komt er een directe link tot stand met de satel lietfoto's die Google ter beschikking stelt. Is er geen straatnaam bekend dan, wordt de mogelijkheid niet geboden. Er is nog geen koppeling met huisnummers. Dat zal in de toekomst wel gebeuren, waar door de precieze ligging van een gebouw nog nauwkeuriger zichtbaar is. U vindt BeeldOnline onder de knop 'zoeken in databases' op de website van het Regionaal Archief Tilburg: www.regio- naalarchieftilburg.nl. Op 20 februari vond de lancering plaats van het digitale Album Academi cum van de Universiteit van Amsterdam. Het Album Academicum bevat de namen van alle hoogleraren van de UvA en haar voorloper, het Athenaeum Illustre, vanaf 1632 tot heden. Naast personalia en gege vens over de opleiding en functie van elke hoogleraar is zo mogelijk bij elke naam een portret opgenomen. De Universiteit van Amsterdam viert in 2007 haar 375-jarig bestaan en dat vormt een mooie aanleiding voor het digitaal uit brengen van een nieuw over- zicht. Het Album Academicum is geba seerd op papieren en digitale bronnen. Het resultaat is een indrukwekkende lijst van 2300 namen, die jaarlijks zal worden aangevuld. Tegelijkertijd met de lancering van het Album Academicum komt ook de nieuwe beelddatabank universiteitsge schiedenis beschikbaar, vooralsnog alleen met afbeeldingen van hoogleraren. Meer info: www.albumacademi- cum.uva.nl Gedeputeerde Staten van Noord- Holland willen ruim 400.000 euro beschikbaar stellen om archieven beter toegankelijk te maken voor het grote publiek. Twee projecten ontvangen hier voor een bijdrage: het project 'Website Archiefdiensten Regio Gooi en Vecht streek' krijgt maximaal 250.000 euro en voor de publieksfaciliteiten van de nieuwbouw van het Gemeentearchief Zaanstad stellen GS maximaal 163.576 euro beschikbaar. Gooi en Vechtstreek heeft drie archief diensten: Streekarchief Gooi en Vecht streek te Hilversum, met als deelnemen de gemeenten Blaricum, Hilversum, Laren en Wijdemeren; Stads- en Streek archief Naarden, met als deelnemende gemeenten Bussum, Huizen, Naarden en Muiden; en het Gemeentearchief Weesp. De archiefdiensten beschikken over waardevolle archieven en collecties. Het is gebleken dat de interesse in geschiedenis is toegenomen. Steeds meer mensen willen meer weten over de geschiedenis van hun eigen familie en de eigen stad en streek. De archiefdiensten willen daarom alle informatie beter toe gankelijk maken door het opzetten van een gemeenschappelijke website. Naar verwachting is de website in november 2008 gereed. Het gemeentearchief Zaanstad, tevens archiefbewaarplaats voor de gemeente Oostzaan, is nu gehuisvest in Koog aan de Zaan. De huisvesting voldoet niet meer aan de hedendaagse behoeften en eisen. Het gemeentearchief zal gevestigd worden bij de nieuwe huisvesting van het stadhuis in het project Inverdan. Bijkomend voordeel is dat deze locatie is gelegen midden in het stadshart bij andere culturele voorzieningen, zoals de nieuwe openbare hoofdbibliotheek en grote onderwijsinstellingen. KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, tel. 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Exclusive Distributor Het scannen van boeken is nu eenmaal een lastige klus. Boeken zijn zwaar en geopend moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe Konica Minolta PS5000C. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert automatisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De Konica Minolta PS5000C zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Bewaren en Bewijzen Gerardus JohannesVossius 1577-1649), de eer ste hoogleraar geschiedenis van het Athenaeum Illustre (coll. Universiteit van Amsterdam).

Archievenblad | 2007 | | pagina 4