Ansichtkaarten op website RHC Groninger Archieven O O O O Q 0 O Wonen in Nederland thema Week van de Geschiedenis Erfgoedinstellingen bundelen krachten bij digitalisering kranten ERFGOED NEDERLAND ONLINE nieuws uit het veld --"miTTir jmüBBaai nieuws uit het veld Van 12 tot en met 21 oktober 2007 vindt de vierde Week van de Geschiedenis plaats. Honderden activiteiten door het hele land laten zien hoe leuk en leerzaam geschiedenis is. Het thema van 2007 is: 'Wonen in Nederland'. Van plaggenhut tot designvilla en van rijtjeshuis tot jacht slot: het ene wonen is het andere niet. Hoe woonden de arbeiders van de Twentse textielindustrie? Hoe de middel eeuwse adel? Welke huisdieren zijn popu lair geweest? Wanneer werd de douche gemeengoed? Organisaties kunnen hun activiteiten voor de Week van de Geschie denis gratis opgeven bij www.weekvande- geschiedenis.nl. Begin sep tember zal het hele pro gramma bekend worden gemaakt. De Week van de Geschiedenis is een project van Anno, het promotiebu reau voor de Nederlandse geschiedenis. Anno zorgt voor landelijke publiciteit en voorziet deelnemende organisaties van promotie materiaal. De onderwijsac tiviteiten zullen in een apart pakket aan scholen worden aangeboden. Een vast onderdeel van de Week van de Geschiedenis is ook de Landelijke Archieven dag, die dit jaar op 13 okto ber wordt gehouden. Archiefinstellingen door het hele land organiseren op deze dag bijzondere acti viteiten voor het publiek. Ook hier is het thema 'Wonen in Nederland'. De Landelijke Archieven dag is een initiatief van DIVA, de koepelorganisatie van het archiefwezen. Meer dan twintig erfgoedinstellingen hebben onlangs een nationale werkgroep Krantendigitalisering opgericht. Kranten zijn veel geraadpleegde bronnen in archie ven, bibliotheken en musea, maar ze zijn ook kwetsbaar en soms zo beschadigd dat fysieke raadpleging niet meer verantwoord is. Beschikbaarheid van digitale versies van oude kranten zou een uitkomst zijn voor iedereen. Het is gecompliceerd en duur om de vele verzamelingen kranten die er in Nederland zijn te digitaliseren. Toch heb ben veel erfgoedinstellingen inmiddels het initiatief genomen lokale, regionale of lan delijke dagbladen te digitaliseren. Om ken nis te delen en te voorkomen dat het publiek verzeild raakt in een ondoorzichtig web van gedigitaliseerde kranten, hebben de instellingen besloten nauwer samen te werken. Het digitaliseren van kranten vergt een speciale aanpak. Het volstaat niet kranten pagina's in een automatisch proces in zijn geheel te scannen, zoals bij boeken gebeurt. Om een krant op een goede wijze digitaal aan te kunnen bieden, moet geke ken worden naar de compleetheid van de verzameling, naar de kwetsbaarheid van het papier, naar de presentatie van artike len die verspreid zijn over twee of meer pagina's, naar het onderscheid tussen nieuwsberichten, advertenties en rubrie ken. In juridisch opzicht is een zorgvuldige aanpak nodig in verband met de Auteurswet. De werkgroep is opgericht om over al deze aspecten kennis te delen en waar mogelijk gezamenlijk aan oplossin gen te werken. Inmiddels heeft de werkgroep 15 Neder landse projecten in kaart gebracht waarin kranten worden gedigitaliseerd. De regis tratie van krantenprojecten wordt verzorgd door Digitaal Erfgoed Nederland, als onder deel van hun Projectenbank. In één oogop slag is te zien welke instellingen daadwer kelijk digitaliseren en of de digitale klanten al voor het publiek beschikbaar zijn. Dat laatste is bijvoorbeeld het geval bij de gemeentearchieven van Den Haag en Rotterdam. Het grootste krantendigitalise- ringsproject wordt uitgevoerd door de Koninklijke Bibliotheek. Uiteindelijk zullen alleen al in dat project acht miljoen kran tenpagina's worden gedigitaliseerd. De Koninklijke Bibliotheek heeft aangeboden om in de loop van dit voorjaar een uitge breide website op te zetten met documen tatie over de Databank Digitale Dagbladen, krantendigitalisering in het algemeen en de activiteiten van de werkgroep. Erfgoedinstellingen die ook kranten (wil len) digitaliseren, worden hierbij opgeroe pen zich aan te melden bij de werkgroep. Dat kan door een berichtje te sturen naar marco.deniet@den.nl. Meer informatie over de samenwerking is te vinden op www. dennl/kennis/thema/kranten/ Nieuw bezoekadres Digitaal Erfgoed Nederland Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Vanaf nu kunt u thuis op uw gemak de prentbriefkaartencollectie van het Regionaal Historisch Centrum Groninger Archieven bekijken via de website www.groningerarchieven.nl. De collectie bestaat uit ongeveer 22.000 kaarten met voornamelijk afbeeldingen van stad en ommeland. Ook zijn er kaarten van het Paterswoldse Meer en Schiermonnikoog, geliefde recreatiebestemmingen van de Groningers. De prentbriefkaarten zijn allemaal beschreven. Ook gegevens over fotografen en uitgevers zijn hierbij te vinden. De medewerkers van het archief hebben geprobeerd de kaarten zo goed mogelijk te dateren. De prentbriefkaart is eind negentiende eeuw ontstaan. Het waren kaarten met aan de ene zijde een afbeelding en aan de andere zijde ruimte voor alleen het adres. Het schrijven van een verhaaltje op de kaart was niet toege staan. In 1905 veranderde de wet. Vanaf dat moment ziet de adreszijde van de kaarten er uit zoals we die nog steeds kennen. Het gebruik van ansichtkaarten is in de loop van de jaren niet sterk ver anderd. Net als nu stuurde men een kaartje naar familie als men een paar dagen op vakantie was. Maar een groot verschil is, dat de (prent)briefkaarten vroeger ook veel werden gebruikt om korte mededelingen te doen, zoals: "Ik kom vrijdag met de trein die om 10.00 uur uit Groningen vertrekt." Doordat veel mensen de prentbriefkaarten vanwege het mooie plaatje bewaar den, is deze collectie van prentbriefkaarten ontstaan. In de provincie Groningen wordt onder tussen door verschillende archieven en historische verenigingen gewerkt aan de website www.beeldbankgroningen.nl. Op deze website zullen zoveel mogelijk foto's en prentbriefkaarten uit de provin cie worden aangeboden, waaronder natuurlijk ook deze grote collectie van de Groninger Archieven. Mart. Bohen en Esmiralda Thieme heb ben afscheid genomen van de Provinciale Archiefinspectie Limburg. Bohnen is terug op zijn oude stek bij het bisdom Roermond en Thieme werkt sinds 11 april bij de afde ling Facilitair van de Provincie Limburg. Els Michielsen heeft de Ger Schmook- prijs 2006 gewonnen voor haar onderzoek 'Archiefbeleid in de praktijk. Een denkka der en raamwerk voor indicatoren in de archiefsector'. Zij is consulent archieven, documentatiecentra en bewaarbibliothe ken bij Culturele Biografie Vlaanderen Bert de Vries is met ingang van 1 juni benoemd als nieuwe directeur van het Historisch Centrum Overijssel. Voorheen was hij plaatsvervagend directeur en sec- torhoofd bedrijfsvoering van het Nationaal Archief in Den Haag. Na zijn studie Nieuwe en Theoretische geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam heeft hij de Hogere Archiefschool in Den Haag gevolgd. Afgelopen april heeft hij daar naast nog een MBA-studie aan de Haagse Hogeschool afgerond. Bert de Vries volgt Bert Looper op. De Britse historicus Jonathan Israel is dit voorjaar als fellow verbonden aan de Koninklijke Bibliotheek. Het KB-fellowship wordt in samenwerking met het Nether lands Institute for Advanced Study in the Humanities and Social Sciences (NIAS) in Wassenaar uitgevoerd. Jonathan Israel is sinds 2002 verbonden aan Princeton University (VS) als hoogleraar Vroeg moderne geschiedenis. Van 1985 tot 2000 bezette hij als eerste niet-Nederlander de leerstoel Nederlandse geschiedenis aan het University College in Londen. Hij publi ceerde regelmatig over Nederland, met als hoogtepunt The Dutch Republic. Its Rise, Greatness and Fall, 1477-1806 uit 1995. Tijdens zijn onderzoeksperiode bij de Koninklijke Bibliotheek zal hij zich rich ten op Nederlands Spinozisme en radi caal denken als een historisch en cultu reel fenomeen van 1670 tot 1800. Marcia Zaaijer is benoemd tot archiva ris bij de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) te Nieuwegein. Voorheen was zij werk zaam bij de Rijksarchiefdienst, het Rijks bureau voor Kunsthistorische Documen tatie (RKD) en het Gemeentearchief Rotterdam. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. -f V ir'ïi'ifi fff NIEUWS «w'i'SSSi»' 750 *dtattwt«n «eekvandegeschledanis Op 9 mei 2007 is het bezoekadres van Digitaal Erfgoed Nederland veran derd. Na een aantal jaren Bezuiden- houtseweg verhuist DEN terug naar de verbouwde Koninklijke Bibliotheek. Het nieuwe bezoekadres is: Prins Willem-Alexanderhof 5, 2595 BE Den Haag. Het postadres blijft ongewijzigd. Erfgoed Nederland beschikt sinds kort over een eigen domein en website www.erfgoednederland.nl. Op deze tijde lijke website vindt u basisinformatie over de organisatie, zoals het bedrijfsplan, de contactgegevens en dergelijke zaken. In de loop van 2007 wordt de website gestaag uitgebreid met informatie over de activiteiten en wordt ook de vakin houdelijke informatie van www.divakoe- pel.nl overgezet. u i th e t veld In I960 kreeg Ter Apel een openlucht zwembad. Het verving een natuurbad. De naam bleef: Moekesgat. Prentbriefkaart uit circa 1968 (coll. RHC Groninger Archieven). archievenblad mei 2007 archievenblad mei 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 3