Het Archievenbla/an charter tot chip ra ia rn 18" 26 30 111 Tien jaar De Ree en MAIS-Flexis 112 Hortus Bulborum: bloeiende schatkamer van historische bolgewassen LI6 Een stille agrarische wereld in achttien beelden per seconde. LI De Archiefervaring LI Nieuws uit het veld 135 Column [36 Literatuur |4Q KVAN Nieuws [44 Agenda colofon noot van de redactie 118 Het nationale molenarchief: 130 Archieven in de Oost: Vaste rubrieken Citaat van de maand GOUVERNEMENTS SECRETARIS. Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Tamara Groot, Patricia Redder, Peter Sijnke, PatrickTimmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Hanno deVries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, Else Laura Rademaker, Harry Strijkers, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 69,50 buitenland (binnen Europa) 81,50 buitenland (buiten Europa) 98,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I IFax: (0229) 27 04 04. E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV,Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 N H 0 U D S P G A V E Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halverwege juni 2007. Archieven bestudeerd. Een overzicht van de afstudeerscripties Archivistiek A in 2006 Onderwijs en onderzoek: Marieke de Haan Management: Marlies Nieuwlaat resultaat van particuliere inspanningen Archieven en collecties: Dick Bunskoeke Archieven en collecties: Patricia Böschen 121 In memoriam Cornelis Postma (1921-2007) Harm Jan Luth 122 Nieuwe serie: RHC's in Nederland Management: Jac. Biemans De filmcollectie van de Limburgse Land en Tuinbouw Bond Archieven en collecties:Tony van Maren en Frank Holthuizen samenwerken op vele terreinen Buitenland: Charles Jeurgens 133 Wie wint de Week van de Geschiedenisprijs 2007? Educatie en communicatie:Annemarie Hogervorst Foto's voorzijde: Bronnen: Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis, Heerlen; Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam (exposities '200 jaar Rijksbouwmeesters' en 'P.J.H. Cuypers'), Stadsarchief 's-Hertogenbosch; Stadsarchief Breda; Zeeuws Archief. Zie voor de beschrijving van de foto's aflevering Ipagina 4 van deze jaargang. 'Archives are not about our past, they are also about our present and our future.' De Britse ministet van Cultuur, David Lammy, in zijn speach 'Identity Papers - The role of archives in teaching Diversity and Citizenship' op 24 april 2007 op de 'Archives Awareness Conference' in de Methodist Central Hall, Westminster, London. Geciteerd door prof, dr. Eric Ketelaar op de weer actieve Diva-discussielijst op 1 mei 2007. Het nationale molenarchief: resultaat van particuliere inspanningen Nieuwe serie: RHC's in Nederland regionaal archief west-brabant T Door Dick Bunskoeke Vereniging 'De Hollandsche Molen' bestaat al meer dan tachtig jaar. Het archief van deze organisatie is sinds 1980 ondergebracht bij de Stichting Molen- documentatie. Een schat aan gegevens! Een stille agrarische wereld in achttien beelden per seconde. De filmcollectie van de Limburgse Land en Tuinbouw Bond Door Jac. Biemans Regionale Historische Centra zijn de afgelopen jaren als paddenstoelen uit de grond geschoten. Oude wijn in nieuwe zakken of zijn het echt andere instellingen? Eerste aflevering van een nieuwe serie. Archieven in de Oost: samenwerken op vele terreinen ^2 Al 1 dn» Kftbctoor I 'J -r Ag Aid. f k-A-JSrr-BT DTNO. Ss i., - roer DoorTony van Maren en Frank Holthuizen Het filmarchief van de Limburgse Land en Tuinbouw Bond is onlangs geconserveerd en toegankelijk gemaakt voor hergebruik. Deze maand komt de film collectie definitief in bezit van het Limburgs Film- en Video Archief. Door Charles Jeurgens De Leidse Universiteit en Arsip Nasional Republik Indonesia werken sinds vorig jaar samen in archief- onderwijs en -onderzoek. Charles Jeurgens doet verslag van zijn bevindingen in Jakarta, Bogor en Semarang Molens en malen De meimaand is de molen- maand bij uitstek. Al jaren stappen motenliefhebbers op de fiets of gaan aan de wan del om juist op de maaldagen de authentieke wind-, water- of andere molens te bezichti gen en te bewonderen. Molens zijn al een zeer oud cultuurgoed. Sinds mensen heugenis wordt al van koren meel gemalen en water- en windkracht, schone energie dus, maakten het zware hand werk van de in Europa nog tot in de Romeinse tijd gebuikte handmolenstenen, meer ergonomisch. Zeker in het jaar van de molens 2007 zal er veel aandacht zijn voor deze bakens van energie. In dit nummer een voorproef je en een voorbeeld als een uitnodiging om in de depots van archief- en documentatie- insteilingen eens op zoek te gaan naar wat er nog aan documentatie en archiefgoed over molens aanwezig is en niet naar de papiermolen is gegaan. Mei is een maand waarin veel gebeurt. Er mogen weer mooie dingen opbloeien. Zo zal ook de KVAN studiedag weer een bron van inspiratie zijn om fris de rest van het jaar aan de slag te gaan met archieven, mensen en (nieu we) projecten. Het belang van de archieven voor de maat schappij staat centraal, woensdag 30 mei in Arnhem. Dus meldt u aan - ais u dat nog niet gedaan hebt! In de mallemolen van alledag is het verfrissend even 'pauze' te hebben om nieuwe visie voor je vak en je werk op te doen. Je kunt er over doorbabbelen met je dierbare collega's, die misschien nog betere ideeën hebben dan je ooit zelf hebt bedacht. Niet dat je er dan 's nachts of op de terugreis in je gedachten over moet door malen of er wakker van moet blijven, dat wens ik niemand toe. Wel hoop ik dat de stu diedag een impuls mag zijn tot verankering van ons vak in die maatschappij als een onmisbaar eigen goed tot lering en vermaak. Wens ik nu iedereen een klap van de molen voor archieven toe? Roelof Braad archievenblad mei 2007 mei 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 2