J O Tentoonstellingen O BINNEN UITENLANDSE EVENEMENTEN I 45 agenda mm& i wmw Maritiem Museum Rotterdam toont de havens van Rotterdam en Ham burg in de jaren vijf tig door de fotogra fen Cas Oorthuys en Walter Lüden. Van dichtbij registreren zij hoe deze havens uit de puinhopen van de Tweede Wereldoorlog herrijzen. Uit hun foto's spreekt de dynamiek van een havenstad, het optimisme en nostalgie van de jaren vijftig. Havens zijn indrukwekkend en de activiteiten gaan dag en nacht door. Alleen op de foto staat alles even stil. De impact van de haven op de samenleving en de economie is enorm. Op sommige foto's is dit zelfs voelbaar. De kracht van machines en van mensen wordt bij deze fototentoonstelling tastbaar. t/m oktober Rode kool met appeltjes... maar niet op maandag! Want rode kool op maandag betekende ruzie in huis. De thuisverwerking van groenten en fruit was niet alleen een kwestie van het uitvoeren van conserveringstechnie ken als wecken, zouten en inmaken op azijn. Het was van groot belang om te kunnen overleven, de winter door te komen. Van de moestuin tot de keuken tafel, van de kelder tot vlaaien bakken. Het maakte deel uit van het dagelijkse leven dat werd omgeven door geloof, bij geloof en tradities. Tradities die werden doorgegeven van moeder op dochter. Deze expositie laat het allemaal zien. Museum van de Vrouw Info: www.museumvandevrouw.nl Opleidingen en cursussen Tijdens de workshop 'Internet zoeken voor gevorden' leren de deelne mers in één dag hoe zij op een doelge richte manier de juiste informatie op internet vinden. Aan bod komen de vol gende onderwerpen, waarmee de deelne mers tijdens de workshop aan de slag gaan: welke verschillende internetbron nen en -documenttypen zijn er, hoe ver taalt u traditionele zoekmethoden naar de internetomgeving, welke verschillen de webindexen en zoekinstrumenten heeft u tot uw beschikking en op welke wijze kan het diepe web uw oogst kan verrijken? |^5 en 6 juni Tweedaagse workshop in Delft. I 21 juni De Open Dagen van de voltijdoplei ding en deeltijdopleiding Informatie Media vinden plaats in het gebouw De Leeuwenburg van de Hogeschool van Amsterdam (HvA), gesitueerd naast het Amsterdam Amstel Station, op de negen de verdieping. De specialisatie Archivis tiek is onderdeel van deze opleiding. Deze seminar wordt georganiseerd door Elsevier Congressen. Bijeenkomsten SenterNovem organiseert in opdracht van het ministerie van OCW het (gratis) evenement 'Digitaal Verhaal'. Deze bijeenkomst vindt plaats in het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid (N1BG) in Hilversum en heeft als doel cultureel erfgoedinstellingen in praktische zin verder te helpen met hun subsidieaanvraag in het kader van de regeling 'Digitaliseren met beleid' en om inspirerende voorbeelden en handige ICT-tools aan te reiken. Archieven zijn geen gesloten bolwer ken maar toegankelijke instellingen met een open houding naar de buitenwereld. We willen als archieven gezien en gevon den worden. We willen dat archieven door 'de maatschappij' geraadpleegd wor den. Immers, wat we in huis beheren en ter beschikking stellen vormt een afspie geling van de maatschappij. We zijn bezig met het bestaansrecht van onze archieven bij het bestuur aan te tonen. Hoe pakken we dit aan? We doen onder zoek naar nieuwe bezoekersgroepen, archiefdiensten gaan de (virtuele) wereld in. Anderzijds vraagt de maatschappij om openheid, een transparante over heid. Hoe gaan we als archiefwezen om met de roep om (meer) openbaarheid van onze archieven en collecties? Het Nederlands archiefwezen past in de Nederlandse cultuur en democratie. Wat is de invloed van de maatschappij op onze werkwijze en organisatie van het archiefwezen? Een tweedaagse internationale con ferentie die erop gericht is de ontwikke- 44 agenda lingen die bekend zijn onder de noemer 'Web 2.0' en de invloed die deze (gaan) hebben op de kunst-, cultuur-, media- en entertainmentsector inzichtelijk te maken en te onderzoeken. 31 mei Premsela organiseert in samenwer king met RKD en NAi voor de tweede maal het symposium 'Archief in Vorm'. Net als in 2004 gaat het over het verbete ren van de zorg voor het vormgevingserf- goed. Dit keer is er ook ruime aandacht voor de toegankelijkheid en het gebruik van archieven. Het programma begint 's ochtends met lezingen over het archi veren van vormgeving. Na de lunch zijn er diverse workshops. Bovendien wordt het Centraal Register voor Vormgevings- archieven gepresenteerd, een database met gegevens over verblijfplaats, omvang, inhoud en toegankelijkheid van vormgevingsarchieven in Nederland. Locatie: Den Haag, Aula (auditorium), Koninklijke Bibliotheek Info: www.premsela.org 1 31 mei Studiemiddag over de zin en onzin van 'repositories', georganiseerd door de Vereniging voor Geschiedenis en Infor matica (VGI). Wat zijn de voordelen, de nadelen, de kosten, de baten? Is elk 'repository' een 'trusted digital reposito ry' en waarom niet? Wanneer is een repo sitory echt nodig, wanneer volstaat een Content Management System (CMS). Wat onderscheidt die twee van elkaar en wat maakt een 'echte' repository? Levende geschiedenis is een nieuwe manier van omgaan met het verleden. Het maakt deel uit van een bredere trend: tradities worden weer belangrijk gevon den. De nieuwe canon over de Nederlandse geschiedenis was voorpagi nanieuws. Marketingmensen spreken van een trend: retro is weer helemaal in. Waar komt die belangstelling voor het verleden vandaan? Kan je het nostalgie noemen? En zo ja, is nostalgie wel zo oubollig als wij in de jaren zeventig meenden? En hoe kan het bedrijfsleven inspelen op deze nieuwe trend? Aansluitend kunt u 's avonds deelnemen aan de opening van het Groot Levende Geschiedenisfestival. U moet zich hier voor wel apart aanmelden via de website. Locatie: Utrecht, Leeuwenbergh (kerk) Studiedag van de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica en DANS. Thema: de toepassing van geografische informatiesystemen in de historische wetenschap. Het ontdekken, inzichtelijk maken of analyseren van ruimtelijke variatie in historische veranderingen is de laatste jaren vergemakkelijkt door het gebruik van Geografische Informatie Systemen (GIS). Waren GIS-systemen vroeger duur, niet gestandaardiseerd en moeilijk te bedienen, tegenwoordig zijn dit soort hindernissen goeddeels wegge nomen, waardoor de toepassing van GIS in historisch onderzoek een grote vlucht heeft genomen. Het combineren van geschiedenis en GIS blijkt op diverse manieren gestalte te krijgen. Tijdens de studiemiddag vertellen vijf onderzoekers (historici, geografen, economen) hoe en waarom ze geschiedenis en GIS com bineren. Tevens wordt de website www.nlgis.nl gelanceerd, waarop indivi duele gebruikers hun data kunnen visua liseren. Meer informatie en programma volgen. Zaal 300 11 juni Plenair programma met lezingen over ervaringen uit de praktijk van aan vragers en cultuurfondsen. Daarna 'speed dating' met vertegenwoordigers van cul tuurfondsen en themadiscussies tussen professionals uit de erfgoedinstellingen en medewerkers van diverse subsidiere gelingen en fondsen. Zoekt u naar moge lijkheden om uw collectie te digitaliseren of uw digitale dienstverlening uit te brei den? Neem dan deel aan dit symposium, waar subsidiegevers en subsidiezoekers elkaar ontmoeten. Deze workshop gaat samen met de 45ste Annual Meeting of the Association for Computational Linguistics. Internationale conferentie over het belang van sportarchieven. Gezamenlijk initiatief van de internationale organisa ties van sporthistorici en sportsociolo- gen, SHPES en ISSA. Ronde-tafelsessies met specialisten uit de archief- en onder- zoekswereld over de noodzaak tot behoud van sportarchieven van verle den, heden en toekomst. Presentaties van instellingen en individuen. 11 oktober Nadere info in een volgende editie van het Archievenblad. Noteer de datum alvast in uw agenda! Het schip 'Italia' verlaat de haven van Hamburg, 1954. Foto van Walter Lüden (coll. Deutsches Schiffahrtsmuseum, Bremerhaven). t/m 24 juni Foto's van Oorthuys en Lüden Maritiem Museum Rotterdam Info: www.maritiemmuseum.nl Rodekool met appeltjes MET APPELTJES y 22 mei Workshop 'Internetzoeken voor gevorderden' Locatie: Den Haag Info: www.stgo.nl Workshop 'Archiefmanagement volgens NEN-ISO 15489' Info: www.stgo.nl Open Dag opleiding Informatie Media (met Archivistiek B) Info: www.opendag.hva.nl 12 september Seminar 'Digitaal archiveren' Locatie: Utrecht Info: www.elseviercongressen.nl I 24' Evenement Digitaal Verhaal Locatie: Hilversum, NIBG Info: www.digitaliserenmetbeleid.nl I 30 mei KVAN Studiedag: Archieven en Maatschappij Locatie: Musis Sacrum, Arnhem Info: www.kvan.nl 30 en 31 mei Web 2.0 en de cultuursector archievenblad mei 2007 Locatie: Amsterdam I n fowww.virtueelplatformn 1/article-3520- en.html Symposium 'Archief in Vorm II' Repositories: hype of pure noodzaak? Locatie: Leiden, KITLV, Reuvensplaats 2 Info en aanmelden: berk@kitlv.nl 1 8 juni Symposium 'Nostalgie, retro en geschiedenis: een inspiratiebron voor het heden' Info: www.levendegeschiedenisonbe- grensd.nl. 8 juni GIS en de historische wetenschap Locatie: Den Haag, NWO, Java-gebouw, Info: www.dansknayy.nIJnl/dans sympo- sia/2007 04/ mei 2007 Symposium Subsidies voor Digitaal Erfgoed Locatie: Utrecht, Academiegebouw Info: www.erfgoednederland.nl/ecultuur/ subsidieworkshop/ 23 t/m 30 juni Workshop on Language Technology for Cultural Heritage Data Locatie: Praag Info: http://ufal.mff.cuni.cz/acl2007/ I 31 juli t/m 5 augustus Conferentie Sport in a Global World Locatie: Kopenhagen Info: www.ifi.ku.dk/ifi/side1948.asp ALV KVAN en Ketelaarlezing archievenblad I

Archievenblad | 2007 | | pagina 22