het nationaal? verschaft informatie en! kennis over en uit zijn unieke collectie aan iedereen die geïnteresseerd is in de geschiedenis van nederland. Senior Medewerker Toegangen (v/m) 36 uur per week KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland SNAAI-scriptiemiddag 2007 Na het vaststellen van de jaarreke ning en het jaarverslag over 2006 kon overgegaan worden op de belangrijkere punten op de agenda: de bestuurssamen stelling en de bespreking van het docu ment betreffende de archiefopleidingen. Christian van der Ven nam tijdens de ledenvergadering afscheid van SNAAI als voorzitter. Christian startte in november 2003 met SNAAI i.o. In april 2004 werd SNAAI officieel opgericht tijdens de KVAN-studiedagen. Er volgende drie hec tische jaren voor Christian, waarin hij voor allerlei zaken werd gevraagd. Christian bedankte de bestuursleden voor de samenwerking en de leden voor hun steun, aanwezigheid bij de activitei ten en hun vragen en input. Diana Oppelaar werd vervolgens gekozen tot voorzitter van SNAAI. Daarna was het tijd voor de bespreking van het docu ment betreffende de archiefopleidingen. Jorien Wetterings gaf een toelichting op het document en gaf de huidige stand van zaken weer. Ella Kok-Majewska, winnaar van de TTP-talentprijs 2006, had de eer om als eerste haar afstudeeronder zoek te presenteren. Ella is werkzaam bij het Regionaal Archief Rivierenland en stu deerde in 2006 af met een onderzoek naar het beheer van de audiovisuele collectie in kleine en middelgrote archiefinstellingen. Het on derzoek beperkte zich tot bewegend beeld en geluid omdat hier nog weinig over bekend is, in tegenstelling tot het beheer van foto's. Het eindresultaat van het onderzoek betreft een stappenplan met diverse workflow- schema's over onder meer de actieve acquisitie, selectie, materiële zorg, ont sluiting, beschikbaarstelling, auteurs recht en digitalisering. De Citadel van het BHIC stond cen traal tijdens de tweede presentatie, die van Christian van der Ven. Christian stu deerde af met een onderzoek naar de inrichting van publieksruimten in het Rijksarchief in Noord-Brabant. De Citadel was een vervallen complex voor dat het Rijksarchief het pand betrok. Dit was een voordeel omdat de ruimtelijke indeling naar eigen inzicht aangepast kon worden, terwijl het ging om een monumentaal pand. Het duurde echter vrij lang voordat de plannen rondom de Citadel rond waren en uitgevoerd kon den worden. Dit moet echter ook gezien worden als een voordeel: op deze manier konden de automatiseringsmogelijkhe den ingepast worden. In de loop der jaren werd er regelmatig verbouwd dank zij ruimtegebrek, onderbezetting en beveiligingsproblemen. De meeste nieu we visies konden op die manier goed ingepast worden. Helaas konden niet alle wensen steeds gerealiseerd worden. Daarom streeft het BHIC naar meer en meer divers publiek, maar liever in een virtuele vorm. Barbara Meiboom wilde met behulp van haar onderzoek over de wet- en regel geving in de dagelijkse praktijk meer te weten komen over de openbaarheid van archieven. Barbara is werkzaam bij het Nationaal Archief en studeerde in 2006 af. De oorspronkelijke stukken behoren al jaren de gehele natie toe, maar sinds kort is er aandacht voor openbaarheid. Archieven zijn sinds 1829 openbaar voor (deugdelijke) onderzoekers, mits ze toe stemming kregen van de archivaris. Vanaf 1903 zijn archieven voor iedereen toegan kelijk. De openbaarheid van archieven worden in diverse wet- en regelgeving geregeld: de Richtlijn 95/46, de Grondwet, de Wet Bescherming Persoonsgegevens, de WOB, de Archiefwet 1995, etcetera. Naast deze wet- en regelgeving is er nog diverse jurisprudentie waar de archivaris rekening mee moet houden. Naar aanlei ding van haar onderzoek concludeerde Barbara: "Openbaarheid: vanzelfsprekend en lastig." De drie sprekers sloten hun presenta ties af met een aantal nuttige tips voor studenten die nog moeten afstuderen: kies een onderwerp dat je aanspreekt; breng kaders in problematiek aan; wees niet bang voor makkelijke oplossingen. i I Binnen de afdeling Toegangen en Gegevensbeheer is per direct een vacature voor een De afdeling Toegangen en Gegevensbeheer heeft tot taak het digitaal beter toegankelijk maken van de collectie van het Nationaal Archief in fulltime dienstverband. waardoor deze in de studiezaal en op internet beter zichtbaar en bereikbaar Kerncompetenties: Resultaatgerichtheid Samenwerken Externe oriëntatie Functie-inhoud: Het voorbereiden, opzetten, coördineren en uitvoeren van projecten gericht op het [nader] toegankelijk maken en beschikbaar stellen van de collectie. Dit omvat tevens de planning, verdeling, voortgang en kwaliteits bewaking van de werkzaamheden, het bewaken van het budget, het inhoudelijk begeleiden van projectmedewerkers, alsmede het zelf (nader) toegankelijk maken van archieven.Het zorgdragen voor de eenheid in de uitvoering van de projecten. Het leveren van input voor een publieksgericht (nader] toegangenbeleid aan het hoofd van de afdeling. Actief bijdragen aan het DTNA-project (digitalisering toegangen Nationaal Archief) Tevens behoort het beheer en onderhoud van de toegangen en databases tot de kernactiviteiten. De producten van de afdeling zijn onder andere toegangen, databases, archievenoverzichten, thematische archievenoverzichten en onderzoeksgidsen. Nederland ontdek je in het NationaalArchief Functie-eisen: Academisch werk- en denkniveau. Opleiding Archivistiek A of B. Meerdere jaren ervaring in het vakgebied. Kennis van de Nederlandse geschiedenis verkregen door opleiding of ervaring. Kennis van en ervaring met het digitali seren en nader toegankeLijk maken van archief- en beeldmateriaal. Kennis van internationale en ICT-ont- wikkelingen en de vaardigheid deze kennis te vertalen naar de collectie en de klantgroepen van het NationaalArchief. Innovatieve instelling. Ervaring in het opzetten en aansturen van projecten. Goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid. Het kunnen vertegenwoordigen van het Nationaal Archief in nationaal- en internationaal overleg. Het kunnen participeren in nationale en internationale samenwerkingsprojecten. Aanstelling en salariëring: De aanstelling gebeurt vooralsnog tijdelijk voor de duur van een jaar met de mogelijk heid tot verlenging. U komt in dienst van het Nationaal Archief, een agentschap van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het salaris bedraagt, afhankelijk van kennis en ervaring, maximaal 3528,06 (schaal 10] op basis van een 36-urige werkweek, exclusief vakantiegeld en een eindejaarstoeslag. Meer informatie over deze functie kunt u inwinnen bij de heer dr. P. Koenders, hoofd van de afdeling Toegangen en Gegevensbeheer, bereikbaar op telefoon nummer 070-3315439 of per e-mail pieter.koendersianationaalarchief.nl Schriftelijke sollicitaties kunt u binnen 14 dagen na het verschijnen van deze advertentie sturen naar: Nationaal Archief T.a.v. de heer J.A. Dijks, Hoofd P&O Postbus 90520 2509 LM Den Haag Digitale sollicitaties kunt u verzenden naar marion.hoppenbrouwerianationaalarchief.nl Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. kan Op 7 maart 2007 werd de jaarlijkse scriptiemiddag gehouden in het Brabants Historisch Informatie Centrum in 's-Hertogenbosch. Ella Kok-Majweska, Barbara Meiboom (beide HvA) en Christian van der Ven (UvA) gaven een presentatie over hun scriptie. Daarnaast bestond het programma uit een rondleiding bij het BHIC en de jaarlijkse ledenvergadering. Ongeveer veertig SNAAI-ers en andere belangstellenden waren aanwezig. Eén beeld zegt meer dan duizend woorden Tussen wens en werkelijkheid Veel belangstelling voor de presentaties van de scripties (foto part. coll.). Gineke van der Ree legt uit bij de maquette van de Citadel, het onderkomen van het BHIC (foto part. coll.). Openbaarheid van archieven Tips Tamara Groot mei 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 21