KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad en (voor de derde maal) diefstal Diefstal van archiefstukken is de laatste tijd helaas weer een actueel thema. Het Archief forum kwam in één maand tijd tot een hele lijst. Oostenrijkse documenten, die op eBay te koop worden aangeboden, brieven van Greta Garbo geroofd uit het Zweedse Nationaal Archief, voor 10.000 euro aan documenten ont vreemd uit een Duits archief, 165 documenten uit de Amerikaanse burgeroorlog te koop aan boden op eBay, tekeningen gestolen uit het Russische staatsarchief voor literatuur en kunst. En wie nog meer over spectaculaire gevallen van diefstal wil lezen, kan op het Archiefforum terecht voor het rapport dat H. Boriak in 2006 presenteerde op het Europese archiefcongres in Warschau of op de site www.maphistory.info/ theftlinks.html. Zoals in een eerdere Zaak al is aangetoond, is het vanwege juridische voetangels en klemmen vaak moeilijk om gestolen archiefstukken weer terug te krijgen in het archief waaruit ze zijn verdwenen. Dus geldt uitdrukkelijk: voorko men is beter dan genezen. De nadruk moet lig gen op preventie. Hoe ga je als archivaris om met de stukken? Hoe maak je het een dief zo moeilijk mogelijk? Op het Archiefforum is een begin gemaakt met een lijst van aanbevelingen voor beveiliging. Die is op het moment dat deze Zaak wordt geschreven gevorderd tot zeven punten. Grotendeels praktisch van aard. Zoals tips voor de uitgifte en inname van stukken in de studiezaal: stukken tellen of bij grote hoe veelheden wegen bij uitgifte en inname, terug gebrachte stukken wegzetten op een plaats waar niemand bij kan en een uniforme en eenduidi ge uitleenadministratie bijhouden. En aanbeve lingen die betrekking hebben op de mensen. Zoals legitimatie bij elk archiefbezoek (wat jam mer nu dat het systeem waarbij dat automa tisch geregeld was, de landelijke archiefkaart, juist dit jaar in onbruik is geraakt). Een aanbe veling aan DIV-medewerkers om er op te letten dat gebruikers geen stukken uit een dossier halen en geen dossiers aan derden geven. En het advies een einde te maken aan de cul tuur van verworven rechten van bepaalde bezoekers ('ons kent ons'). Aan deze twee invalshoeken zou ik er nog twee willen toevoegen. Een over mensen, de andere over de stukken. Beide in de categorie 'de kat niet op het spek binden'. Het is opvallend dat alle adviezen gericht zijn op de archiefbezoe kers. Het lijkt wel alsof archiefmedewerkers zelf 100% te vertrouwen zijn. Terwijl de praktijk toch echt anders is. Boriak stelt zelfs, waar schijnlijk op basis van ervaringen in zijn land Oekraïne, dat het kenmerkende verschil tussen diefstal uit musea en bibliotheken en diefstal uit archieven is, dat er in het laatste geval vrij wel altijd een insider bij betrokken is. De Duitse archiefdiefstal werd gepleegd door een gedeti neerde, die als hulpkracht in het archief werkte. In de Verenigde Staten was het een stagiair. En het aantal gevallen in Nederland waarbij eigen medewerkers bij diefstal en verkoop betrokken zijn, is groter dan we willen toege ven. Ik zou pleiten voor een gezond wantrou wen (en bijbehorende maatregelen), niet alleen tegenover gebruikers, maar tegenover iedereen die met archieven in aanraking komt. Verder lijkt het me verstandig om het risico van archiefdiefstal niet te vergoten door een prijs kaartje aan stukken te hangen. Zoals dat gebeurde in het tv-programma Tussen Kunst en Kitsch waar brieven van prins Alexander, de zoon van koning Willem III, door een 'deskun dige' - gelukkig geen archivaris - werden getaxeerd op 300 of 400 euro per stuk. De beroepscode gaat er vanuit dat de professio nele archivaris bij de beveiliging van de stukken handelt volgens de principes van de archivis tiek (art. 2). Hij hoort geen documenten van twijfelachtige herkomst te verwerven, omdat dat illegale handel in de hand kan werken. In geval van diefstal is samenwerking met ande re archivarissen en met de opsporingsdiensten geboden (art. 4). En hij mag zelf geen archiefbe scheiden verzamelen, noch deel hebben aan de handel in archiefbescheiden (art. 8). Internatio naal werken archivarissen binnen de Europese Unie gezamenlijk aan maatregelen om het risi co van archiefdiefstal in te perken. Wordt onge twijfeld vervolgd. 40 KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland p Voor het Voetlicht: Jan van den Broek, oud gemeentearchivaris Jan Frans Joseph van den Broek is op 1 december 1945 geboren in 's-Hertogenbosch. Zijn ouders kwamen oorspronkelijk uit West-Brabant. Na de lagere school ging hij naar het Sint- Janslyceum en maakte hier het gymnasi um af. In 1964 volgde de studie klassieke talen in Nijmegen. Drie jaar later had hij zijn kandidaatsexamen achter de rug en in 1969 sloot hij zijn studie af met een doctoraalscriptie over de filosofie van de late Stoa. Een loopbaan als docent klas siek talen lag voor de hand, maar de Mammoetwet gooide behoorlijk roet in het eten. Het lespakket Latijn en Grieks werd behoorlijk ingekrompen. Zijn eerste contact met het archiefwezen was direct na zijn studietijd. Als onbezol digd vrijwilliger bij het Rijksarchief in Noord-Brabant mocht hij boeken recht zetten. Hij vond het daar in het begin maar saai en muf. Eerst dan maar in mili taire dienst. Hier bracht hij het tot korpo raal bij de verbindingsdienst met als taak gecodeerde berichten ontcijferen en doorgeven aan de bevoegde instanties. Zijn 'wapens' bestonden uit een balpen en een telex. Met groot verlof stond hij voor de keuze. Rijksarchivaris Pirenne had voor hem toch nog iets te doen in 's-Herto- genbosch. Plotseling kwam er zelfs een serieuze stageplaats in zicht, maar dat was helemaal in het verre Groningen. Met het zicht op een baan emigreerde Jan naar de stad Groningen en begon daar op 15 juni 1971 zijn loopbaan bij het Rijksarchief in Groningen. Een half jaar later kreeg hij een benoeming tot chartermeester en diende als zodanig zes jaar onder rijksarchivaris Jan de Vey Mestdagh. In 1977 werd hij benoemd tot gemeente archivaris van de stad Groningen en bleef dit tot 2002. Gedurende die jaren heeft hij veel initiatieven genomen. Vele projecten op het terrein van de stads- en streekgeschiedenis kwamen dankzij hem tot stand. Jan werkte mee aan initiatie ven van anderen, organiseerde exposities en trad op als redacteur van boeken en tijdschriften. Reeds in 1987 stelde hij het gemeen tebestuur van Groningen voor te onder zoeken of het mogelijk zou zijn het gemeentearchief en het rijksarchief weer onder één dak te huisvesten, zoals vóór 1975 het geval was geweest. Van een eventuele fusie was toen nog geen spra ke. In 1997 kon inderdaad een gezamen lijk onderkomen worden betrokken. Toen bleek al gauw dat een volledige fusie noodzakelijk was. Dat gebeurde in 2002. De laatste tien jaar van zijn loop baan als gemeentear chivaris was hij bouw pastoor en kreeg hij natuurlijk ook te maken met de onver mijdelijke fusieperike len. Jan kon zich ech ter na 2002 weer bezighouden met het echte werk. Vanaf die tijd was hij als mede werker van het Regionaal Historisch Centrum Groninger Archieven bezig met het samenstellen van een eigentijdse toegang op het oude stadsarchief van Groningen (1246-1594). Daarnaast bereidde hij enige grote publi caties voor over de geschiedenis van Groningen en Groningerland in de periode vóór de aansluiting van dit gewest bij de Verenigde Nederlanden (1594). Jan heeft sinds 1 januari 2006 als vutter meer tijd gekregen. Voorlopig is hij nog wel even bezig met het verleden van 'zijn' stad Groningen. Buiten het archief- en onderzoekwerk hebben muziek, het landschap en de literatuur zijn aandacht. Binnen de Vereniging van Archivarissen in Nederland (VAN) was hij met name in de periode van het eeuw feest en de jaren negentig actief. In die zelfde tijd werkte hij ook voor de Internationa] Council on Archives. De contacten die hij met Russische colle ga's legde leidden tot verschillende Nederlands-Russische samenwerkings projecten. Jan is gehuwd en woont ook in de stad Groningen. 41 van archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u con tact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Herengracht 474 1017 CA Amsterdam Tel. (020) 716 73 54 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers.dat mensen met zeer verschillende achtergrond/opleiding daarin werkzaam zijn. Allen zijn wel kom als lid van de KVAN! De Ko ninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskun digheid van archivarissen te bevorde ren. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uit wisselingen en buitenlandse oriënta tiereizen. Leden van de KVAN ont vangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt €61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. Yvonne Bos-Rops archievenblad mei 2007 van archivarissen 0p 12 april 2007 promoveerde oud-gemeen tearchivaris Jan van den Broek aan de Universiteit Groningen op het proefschrift Groningen, een stad apart. Over het verle den van een eigenzinnige stad (1000-1600). De laatste jaren kreeg hij de gelegenheid om enkele eerder gemaakte schetsen over de geschiedenis van de stad Groningen uit te werken. Toen de verhalen zo goed als klaar waren, adviseerde de mediëvist Dick de Boer hem om hierop te promoveren. Het duurde daarna nog een jaar voordat een inleidend artikel was geschreven en de nodige kaarten en illustraties waren gepro duceerd. Groningen Promovendus Jan van den Broek met paranimfen. De dame links is MargreetVisch-Camphuis, met wie hij al vanaf 1977 in het archief samenwerkt, rechts staat zijn dochter Heieen (foto part. coll.). Fusie Vrije tijd Harry Strijkers mei 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 20