i provincie groningen Inspecteur digitale archieven ER GAAT IMIETS BOVEN GRONINGEN www.provinciegroningen.nl column Het doen van historisch onderzoek is een bezigheid die in de belangstelling staat. Men zoekt naar aansluiting op het verle den, soms op het heden, soms op de toe komstplannen. In een snel veranderende wereld heeft het zoeken naar het oude, vaak ook vertrouwde beeld iets rustge vends: dat verandert in elk geval niet ieder jaar. Nog nooit in de geschiedenis waren zoveel historische feiten zo mak kelijk bereikbaar voor een breed publiek. Nooit eerder ook was het potentieel aan mensen met tijd en middelen om zich met die feiten bezig te houden zo groot. Het archiefwezen heeft dat onderkend en is grootschalig ingestoken op vooral digi tale ontsluiting van historische informa tie. Het is een succesfor mule en de soms expo nentieel stijgende aan tallen gebruikers tonen dat duidelijk aan. Veelal proberen archi varissen bij het aanbie den van hun archieven aan te sluiten op de tra ditionele benadering. Informatie hoort bin nen een bepaalde con text en die moet voorop staan. Al vanuit de negentiende eeuw heb ben vooraanstaande vakgenoten dit probe ren over te brengen op collega's en archiefon derzoekers. Het zoeken via de traditionele inventaris, want daar gaat het dan over, bleek echter voor het grote publiek vaak een niet te nemen drempel. Vandaar ook dat trefwoorden lijsten werden toegevoegd aan die inven tarissen. De meeste gedrukte inventaris sen uit de laatste vijftig jaar hebben een register, dat toegang biedt tot de opgeno men beschrijvingen. Ook vóórdat van een 'moderne' inventaris sprake was, deed men dat al. De Inventaris van het Deventer-Archief (\870) kent een 92 pagi na's tellend alfabetisch register, dat nog steeds handig is bij het zoeken naar informatie over de Hanzestad. Digitaal is al dit indiceren niet meer nodig, omdat vrijwel altijd door de gehe le tekst op woordbeeld kan worden gezocht. Spellingsvarianten worden opgelost met zogenoemde wildcards of met fuzzy search. Bovendien kunnen archivarissen zich helemaal uitleven door allerlei aanvullende informatie te koppelen aan de losse beschrijvingen in de inventaris. Zelfs rechtstreekse koppe lingen met informatie buiten het beschreven archiefbestand zijn mogelijk. Het zoeken op trefwoorden is digitaal tot standaard verheven. Zo is 'googlen' al tot de Dikke Van Dale doorgedrongen. Het manco van de vele oplossingen wordt vaak voor lief genomen of kan door zoe ken binnen de resultaten worden ver kleind. Sommige informatie op het inter net is echter niet te vinden met Google: alle databases, die via scripts worden doorzocht, vallen buiten de boot. Bovendien is de contextuele informatie via deze algemene zoekingang minimaal, tenzij je op een echte archievensite terecht komt. Type bijvoorbeeld maar eens "Staten van turf en kaarsen" in. De grootste Nederlandse archiefzoekma chine (www.archieven.nl), helaas niet inhoudelijk via Google te benaderen, zoekt ook op trefwoorden. Zoals te ver wachten bij een speciaal voor archieven ontworpen zoekingang, wordt de con text goed weergegeven. Ook oudere orde- ningskenmerken zou je er terug kunnen vinden, maar helaas zijn die nog vaak niet beschreven. Annotaties kunnen dan niet worden omgezet in zoekvragen. Wie weet bijvoorbeeld dat inventarisnummer 726 van Stukken afkomstig van ambtenaren en particulieren nu in het archief Huis Mensinge te Roden onder nummer 1754 is te vinden? Ook dat hoort bij de beschrijving van archiefbescheiden. Dat er binnen een bepaalde context veel meer informatie te vinden kan zijn, zon der dat het gezochte trefwoord daarin voorkomt, komt vrijwel niet ter sprake. Een inven taristerm als 'notulen boek' of 'correspondentie' heeft geen zin als er op woordbeeld wordt ge zocht. Ofwel de inventa ris moet worden aange past, ofwel de onderzoe ker moet beter worden begeleid. Bij digitale, ano nieme raadpleging is de begeleiding sowieso veel diffuser dan bij het tradi tionele archiefbezoek. Het archiefwezen staat voor de uitdaging om met behoud van de eigen identiteit een weg te vin den in de wereld van de googlelaars. Hierbij kan EAD wellicht een goede hulp zijn. Open standaarden kun nen de prijs van de digitale ontsluiting drukken, zodat er misschien minder nei ging zal zijn om informatie in databases te verbergen. Alleen dan kunnen de spo ren van het verleden door alle spoorzoe kers in de vrije digitale wereld worden gevonden. dick@bunskoeke.nl Wonen, werkgelegenheid, cultuur, milieu, weizijn, bereikbaarheid van stad en ommeland - de provincie Groningen is actief betrokken bij alle belangrijke ontwikkelingen in de regio. Plannen maken voor de provincie is een uitdaging. Inwoners van de provincie worden geïnformeerd en betrokken, bij het beleid. Samenwerking binnen en buiten de grenzen, met rijk, gemeenten, instanties en organisaties bepaalt het dynamisch netwerk waarvan de provincie deel uitmaakt. Zo'n overheid vraagt om flexibele communicatief ingestelde deskun digen op uiteeniopende terreinen. Medewerkers die in staat zijn om problemen van verschillende kanten te bekijken en de moed hebben om beslissingen te nemen en tot actie over te gaan. Voor dit type mensen biedt de provincie Groningen uitdagende projecten, uitstekende (secundaire): arbeidsvoorwaarden en volop mogelijkheden om zich verder té ontplooien. Het provinciehuis in het hartje van de stad Groningen is in alle opzich-i ten een aantrekkelijke werkplek. w www.noorderlink.nl Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. Overheidsinstanties worden geacht hun zaken goed te archiveren. Sinds het begin van het digitale tijdperk zijn de mogelijkheden voor het archiveren voortdurend in beweging, hetgeen ook nieuwe risico's met zich meebrengt. De archiefinspecteur die we zoeken ziet toe op een adequate invulling van de archieftaak. Je voert inspecties uit bij provincies, gemeenten, waterschappen en regiopolitie in de drie noordelijke provincies. Daarnaast lever je een bijdrage aan het provinciaal inspectiebeleid, in het bijzonder op het terrein van digitale archieven. De standplaats is Groningen. Wij denken aan: Een ICT-deskundige op minimaal HBO-werk en denkniveau. Je hebt een goed inzicht in de ICT-toepassingen bij overheidsinstellingen en bij historisch onderzoek. Je bent bereid relevante archiefopleidingen te volgen. Je beschikt over de integriteit en de communicatieve en analytische vaardigheden die bij de toezichtfunctie horen. Rijbewijs B is praktisch een must. Het gaat om een functie van 36 uur per week. Het salaris bedraagt maximaal 3.489,06 (functieschaal 10) bruto per maand. Dat is exclusief vakantietoeslag, eindejaarsuitkering en levensloopbijdrage. Belangstelling? Voor meer informatie over de functie kun je contact opnemen met archiefinspecteur Drenthe, Dick Bunskoeke, tel. (0592) 365 237, of met archiefinspecteur Fryslan, Jetze Dijkstra, tel. (058) 292 57 93. Voor informatie over de procedure kun je contact op nemen met Jannet Sikkema, P&O-adviseur, tel. (050) 316 41 84. Je sollicitatie met CV kun je, onder vermelding van het vacaturenummer ABJ-701 (op brief en envelop) vóór 26 mei 2007 richten aan: Provincie Groningen, afdeling Personeel Organisatie, Postbus 610, 9700 AP Groningen. Kijk voor een uitgebreid functieprofiel en algemene informatie op www.provinciegroningen.nl Spoorzoeken Door Dick Bunskoeke Tekening: Peter Vlot. mei 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 17