magista Wie wint de Week van de Gesdiiedenisprijs 2007? Verstand Bibliotheek fn een goed advies! Museum Al meer dan 70 jaar! 'lanokasten Oósteinde 8 9301 LJ fföde www.magista. educatie en communicatie schiedenis is de Landelijke Archievendag op 13 oktober 2007, een initiatief van Erfgoed Nederland. De Week van de Geschiedenis is een project van Anno, het promotiebureau voor de Nederlandse geschiedenis. Begin september zal het hele programma van de Week van de Geschiedenis bekend worden gemaakt. Uit alle aanmeldingen worden voor afgaande aan de Week van de Geschiedenis tien activiteiten geselec teerd die gedurende de Week van de Geschiedenis door de jury bezocht wor den. "Als jurylid let ik onder meer op samenwerking en originaliteit. Maar vooral op wat een museum doet met de mogelijkheden die het heeft. Sommige historische instellingen zijn heel rijk, hebben een grote collectie en veel bud get. Andere hebben veel minder moge lijkheden, maar zetten toch iets bijzon ders neer," zegt Caroline Bunnig, mu seumpromotor van de Nederlandse Museumvereniging. De jury bestaat ver der uit Frans Hoving van Erfgoed Nederland, Wim van der Weijden van Anno en, speciaal in het kader van het thema 'Wonen in Nederland', Patrick van Mil van het Nationaal Architectuur Instituut. Voor het Regionaal Historisch Centrum Limburg is het toverwoord 'samenwerken'. "We willen dit jaar nog meer instellingen uit de buurt bij het project gaan betrekken. Door met diverse organisaties aan tafel te gaan zitten, kun je een leuk en gevarieerd programma bedenken," aldus Douwe de Graaff. Een tip voor de andere deelnemers? "Zorg voor een aantal hoogtepunten in je pro gramma waarmee je de pers kunt halen." Ter inspiratie staan op de website www.weekvandegeschiedenis.nl filmpjes van de tien genomineerde activiteiten van vorig jaar. De Week van de Geschiedenisprijs wordt uitgereikt tij dens de Nacht van de Geschiedenis op zaterdag 20 oktober 2007. I 33 Op de vraag of het Regionaal Histo risch Centrum Limburg (RHCL) dit jaar weer meedingt naar de Week van de Geschiedenisprijs, antwoordt coördina tor Douwe de Graaff: "Sterker nog, we gaan hem dit jaar weer winnen!" Hij nam in oktober 2006 tijdens de Nacht van de Geschiedenis de cheque van vijfduizend euro in ontvangst uit handen van Jan Marijnissen. Het RHCL won de prijs samen met het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg, de Historische Kring Maastricht van het LGOG en het seerden en de publiciteit die zij hierom heen wisten te genereren. In zeven lezin gen, twee tentoonstellingen, een wande ling en een boottocht kwamen onder meer Mariaverering, bedevaarten in Limburg, de bokkenrijders en de moord op Lambertus aan bod. Ook voor dit jaar, met het thema 'Wonen in Nederland' heeft het RHCL grootste plannen. "We hebben de smaak te pakken gekre gen. Het was zo'n positieve publiciteit voor alles wat met geschiedenis te maken heeft." Van 12 tot en met 21 oktober vindt de vierde Week van de Geschiedenis plaats. Honderden activiteiten door het hele land laten zien hoe leuk en leerzaam geschiedenis is. Alle activiteiten die tij dens de Week van de Geschiedenis geor ganiseerd worden, dingen automatisch mee naar de Week van de Geschiedenis prijs. Het thema van 2007 is: 'Wonen in Nederland'. Van plaggenhut tot design villa en van rijtjeshuis tot jachtslot. Hoe woonden de arbeiders van de Twentse textielindustrie? Hoe de middeleeuwse adel? Welke huisdieren zijn populair geweest? Wanneer werd de douche Centre Céramique vanwege hun brede samenwerkingsverband, de diversiteit van de activiteiten die zij gedurende de Week van de Geschiedenis 2006 binnen het thema 'Geloof Bijgeloof' organi- gemeengoed? Organisaties kunnen vanaf april hun activiteiten voor de Week van de Geschiedenis opgeven via de website www.weekvandegeschiedenis.nl. Een vast onderdeel van de Week van de Ge- Door Annemarie Hogervorst De jury Tip van de winnaar Annemarie Hogervorst is communicatiemanager bij Anno in Den Haag. B archievenblad I De prijs voor de leukste geschiedenisactivi teit tijdens de Week van de Geschiedenis is vorig jaar voor het eerst uitgereikt. Een samenwerkingsproject van vier historische instellingen uit Limburg werd tot winnaar gekozen uit tien genomineerden die op hun beurt weer geselecteerd waren uit ruim 6oo activiteiten. Welke organisatie weet dit jaar op de meest aansprekende manier een breed publiek voor geschiedenis te boeien? Jan Marijnissen reikt samen met jurylid Wim van der Weiden (links) van Anno de'Week van de Geschiedenisprijs 2006' uit aan Douwe de Graaff (mid den) van het Regionaal Historisch Centrum Limburg (foto Anno, Den Haag). Thema 2007: Wonen in Nederland mei 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 16