Archieven in de Oost: samenwerken op veleterreinen mm jyjrr-T—,T|-ny, buitenland buitenland Dit jaar wordt door de Leidse univer siteit voor het eerst een BA honours onderzoeksseminar georganiseerd bin nen het sinds 1994 bestaande honours- programma. Het fenomeen van honours- classes is pas in de jaren negentig van de Deze inspirerende vorm van onderwijs had niet alleen voor de studenten, maar ook voor docenten een stimulerende werking twintigste eeuw overgewaaid uit de Verenigde Staten, waar Frank Aydelotte als president van het Swarthmore College in Pennsylvania al vanaf 1923 bijzondere aandacht schonk aan getalen- teerde studenten. Hij startte een innova tief honoursprogramma waarin seminars georganiseerd werden die meer uitdaging boden dan het reguliere onderwijspro gramma. Deze inspirerende vorm van onderwijs had niet alleen voor de stu denten, maar ook voor docenten een sti mulerende werking. Het Instituut voor Geschiedenis in Leiden organiseert sinds 1994 voor een beperkte, bijzonder geta lenteerde en gemotiveerde groep van stu denten speciale onderwijsactiviteiten. In 2007 zijn voor het eerst twee BA honours onderzoeksseminars georgani- \k rv GOITVERNEIENTS SECRETARIS. seerd: een in Wenen en een in Jakarta. Voor deze onderzoeksseminars komen studenten in aanmerking die hun BA eindwerkstuk op basis van origineel archiefmateriaal willen schrijven. Studenten die hiervoor belangstelling hebben, moeten solliciteren naar een van de vijf plaatsen die per seminar beschik baar zijn. In januari 2007 togen vijf uit verkorenen voor drie maanden naar Indonesië, waar ze - na eerst een aantal voorbereidende colleges in Nederland gevolgd te hebben - startten met een intensieve cursus Maleis aan de Universiteit Gadjah Mada in Jogjakarta. Twee weken later vertrokken ze naar Jakarta om er kennis te maken met het Indonesische archiefwezen. Alle studenten hebben voor een laat- negentiende-eeuws of begin-twintigste- eeuws onderwerp gekozen en al gauw werd het hen duidelijk hoe nodig het is om te investeren in verdere verbetering van de toegankelijkheid van de negen tiende- en twintigste-eeuwse archieven. Afgelopen jaren is door het TANAP pro ject, waarin door het Nationaal Archief, het Arsip Nasional en de Universiteit Leiden al nauw werd samengewerkt, erg veel geld en menskracht gestoken in ver betering van de toegankelijkheid en materiële zorg van de archieven uit de VOC-periode. Hoewel in de jaren tachtig en negentig verschillende projecten zijn geïnitieerd door het toenmalige Algemeen Rijksarchief, die ook enkele goede en betrouwbare inventarissen heb ben opgeleverd voor archieven uit de koloniale periode, blijft het voor onder zoekers lastig dat er geen betrouwbaar archievenoverzicht is en dat met name een aantal eigentijdse toegangen in grote wanorde verkeert. Een ander probleem is dat slechts een handjevol medewerkers van het Arsip Nasional bekend is met de archieven die gevormd zijn in de kolo niale periode. Dit kennisprobleem leidt ertoe dat onderzoekers vaak veel tijd nodig hebben om veelal op eigen houtje uit te vinden wat er aan archiefmateriaal zou kunnen zijn. In Jakarta ligt naar schatting onge veer 12 kilometer archiefmateriaal opge slagen dat is gevormd in de VOC- en koloniale periode. De Indonesische over heid heeft bepaald dat alle archieven die in deze periode zijn gevormd, tot het erf goed van het land behoren. Dit betekent in ieder geval dat uit deze archieven geen vernietiging mag plaatsvinden, maar het is natuurlijk van het grootste belang ervoor te zorgen dat dit erfgoed ook zo volledig mogelijk gebruikt kan worden. In de Memoranda die door het Arsip Nasional met de Leidse Universiteit en met het Nationaal Archief zijn getekend, staat het optimaliseren van de toeganke lijkheid en het gebruik van de Nederlandstalige archieven centraal. Op middellange termijn zal het Encompass-programma (zie Archieven blad oktober 2006) een aantal archivaris sen leveren die kennis hebben van de Nederlandse taal en koloniale archiefvor mers. Daarnaast vinden geregeld bijscho- ln de Memoranda die door het Arsip Nasional met de Leidse Universiteit en met het Nationaal Archief zij'n getekend, staat het optimaliseren van de toeganke lijkheid en het gebruik van de Nederlandstalige archieven centraal lingscursussen plaats voor Indonesische archiefmedewerkers. Het Arsip Nasional heeft in Bogor, het voormalige Buiten zorg, op zo'n 80 kilometer van Jakarta een prachtig opleidingscentrum voor archivarissen ingericht. Behalve een leslokaal dat gehuisvest is in de vroegere archiefbewaarplaats van het gouverne ment, is ook een groot complex uit de grond gestampt waar in totaal zo'n zestig studenten kunnen overnachten. Tot voor het Nationaal Archief in Jakarta, is deze ruimte vrijgekomen. Sindsdien worden hier vrijwel maandelijks allerlei bij- en nascholingscursussen verzorgd op het gebied van archiefbeheer. Een keer per jaar verzorgt de auteur van dit artikel daar een bijscholingscursus voor archief medewerkers. Het zijn niet uitsluitend medewerkers van het Arsip Nasional in Jakarta die zich kunnen inschrijven, maar er zijn ook deelnemers die in een van de regionale archiefdiensten werk zaam zijn, zoals Makassar, Medan, Semarang of Jogjakarta. De onderwerpen die tijdens de lessen aan bod komen, worden in hoge mate bepaald door de behoeften van de instellingen. Dit jaar lag de nadruk op beschrijven van archie ven volgens de ISAD(G) standaard. Behalve aan de theoretische uitgangs punten, werd veel aandacht geschonken aan het werken in de praktijk met archiefmateriaal. Bij één onderdeel kre gen de Indonesische studenten gezel schap van de Leidse studenten die gedu rende drie maanden onderzoek gingen doen in het negentiende- en twintigste- eeuwse koloniale archief. De archiefme- kort lag in dit gebouw in Bogor nog het archief van de Algemene Secretarie van het koloniale bestuur uit de periode 1892-1942. Na de verhuizing van dit omvangrijke archiefbestand van circa 2 strekkende kilometer naar de depots van dewerkers en studenten gingen gezamen lijk aan de slag in kleine werkgroepjes om opdrachten uit te voeren. Dit leidde tot veel interessante discussies tussen beide. En zo is de cirkel weer rond: archief- ioi- liei-innepiiii) aan M J.A VAN DER CHIJS «ui ii-ömiisatop'van s Lands Ancliief "u; uj; te Batavia I Landsapcliivahis f van iBOS-ififT medewerkers die oog krijgen voor de spe cifieke behoeften van de onderzoekers en onderzoekers die door een kijkje achter de schermen en gesprekken met Indonesische archiefmedewerkers inzicht krijgen in de problematiek om deze Nederlandstalige archieven te beheren. De komende jaren zal via verschillende invalshoeken verder worden gewerkt aan het vergroten van de toegankelijkheid van de archieven en verhogen van het kennisniveau van de archivarissen. De ervaringen van de onderzoekers spe len daarbij een belangrijke rol. 30 31 Door Charles Jeurgens Tussen de Leidse Universiteit en het Arsip Nasional Republik Indonesia werd in januari 2006 een Memorandum of Understanding getekend, waarin werd afgesproken dat beide instellingen zullen samenwerken op het terrein van onderwijs en onderzoek. Een dergelijke samenwerking bestaat al veel langer tussen het Arsip Nasional in Indonesië en het Nationaal Archief in Nederland. Door participatie van de Leidse Universiteit is echter een stevige basis gelegd voor een intensiever gebruik van de Nederlandstalige archieven die in de Indonesische archieven worden bewaard. Charles Jeurgens was in het kader van deze samenwerking onlangs in Jakarta, Bogor en Semarang en doet verslag van zijn bevin dingen. Bogor, het voormalige Buitenzorg, nu opleidingscentrum voor archivarissen. Op eigen houtje ÓiiMag» M -MMm, - tn Itabeww s' - AM. f AAN LEID IN O. >V/- C?~;C1ZCjdf •ïnat.-'-.ru t,-- ••-- 'li* rut/tzi': hKG. ""U ;.jt (.Mi - - it-'-- Stuk uit het gouvernementsarchief, opgesteld te Buitenzorg. Opleidingscentrum in Bogor Studenten aan het werk in Bogor. Kijkje achter de schermen Gedenkplaat voor mr. J.A. van der Chijs, landsarchivaris in Batavia van 1892 tot 1905. Prof. dr. Charles Jeurgens is hoogleraar Archief wetenschappen aan de Universiteit van Leiden. archievenblad mei 2007 mei 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 15