Doc Consult PreservationTechnologies Book r ui ilüil WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en II, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl «H&9 A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mai 1j ohnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 ..yujj h&l M'BdBfhiilib Aff0MW928/} archieven en collecties Vervolg van pagina 27 als de Olympische Spelen.8 Roosdorp past deze beeldtechniek ook toe bij Limburgse evenementen als de paarden- fokdag voor trekpaarden in Horst, een concours hippique en bij gymnastische oefeningen voor jonge boeren. Roosdorp heeft een bijzonder oog voor details, zoals in de talrijke close-ups van markante boerenkoppen en van bondsbestuurders, de meesten met een flinke bolknak, een kogeldikke sigaar, in de mond. Aandacht voor het detail is er ook in huiselijke scènes, zoals de middag maaltijd aan de keukentafel. Het ritueel van het snijden van een bruinbrood met een kruisteken heeft een wonderlijk effect op de kijker. Een vertrouwd ritueel voor wie het nog meegemaakt heeft, een haast exotisch gebruik voor de jongere toeschouwer. Een beeld dat naast visuele ook andere sensaties oproept is dat van de vliegenvanger, een krullerige en geïmpregneerde strook papier hangend aan plafond of lampekap, soms boven diezelfde keukentafel, waaraan vliegen vastkleven en een stroperig einde vin den. In zijn spel met licht en schaduw filmt Roosdorp wel eens een schaduwfi guur om vervolgens met de camera naar de bron van de schaduw te zwenken. Het zijn voorbeelden van door Roosdorp toe gepaste filmische vormgeving die de toe schouwer van nu extra informatie ver schaffen. De vele uren aan LLTB-filmbeelden die aan onze ogen voorbijtrekken zijn die van een voorbije wereld. Voor een vijftig plusser doen de beelden op curieuze wijze denken aan de wereld van Don Camillo en die van de zwart-witwesterns uit de jaren vijftig.9 De associatie met Don Camillo komt onmiskenbaar door de in deze LLTB-fiims steeds weer opdui kende priester en geestelijk adviseur Harry Bemelmans. En Limburg als het wilde westen is niet zo vreemd als we bedenken welke betekenis het landschap hier heeft. De vele fraaie grijstinten ver sterken die associatie. Het klinkt een tikkeltje obligaat om te zeggen dat de LLTB-filmcollectie in deze tijd vooral van betekenis is voor (cultuur)historici, wetenschappelijk onderzoekers en voor televisie- en docu mentaire filmmakers. Twee andere groe pen geïnteresseerden moeten we echter niet vergeten. De LLTB-fiims hebben namelijk ook een potentiële functie in het onderwijs, bijvoorbeeld in het kader van erfgoededucatie waar in toenemende mate behoefte bestaat aan beeldmedia als lesmateriaal. Daarnaast zullen om puur nostalgische redenen deze films nog geruime tijd een publiek van vijftigplus sers weten te boeien, wiens ouders en grootouders in deze crisisjaren leefden. De LLTB-collectie is trouwens niet alleen van belangrijke regionale waarde voor Limburg. Ze heeft zonder meer nationale waarde omdat de films uit deze collectie een agrarische, katholiek verzuilde samenleving van voor de oorlog tonen. Authentieke beelden van een verdwenen wereld, gepresenteerd weliswaar met een vleugje 'zwart-witte' propaganda van een overzichtelijke samenleving van een voud, arbeid en rust. Van de ons bekende crisisjaren zien we zo goed als niets! Maar dat was ook niet de opdracht die Roosdorp kreeg van de LLTB, die immers een ideaalbeeld wenste van deze stands organisatie en zijn achterban. Geen som bere beelden van werkloosheid en armoede, misschien in de steden maar niet op het Limburgse platteland. Van oorlogsdreiging sijpelt wel iets door wanneer een jonge boer wordt gemobili seerd. Deze stille agrarische wereld raakt ons terwijl ze voorbijglijdt in achttien beelden per seconde, de snelheid van de zwijgende film. Na de Tweede Wereldoorlog en wederopbouw versnelt het levenstempo drastisch en bevinden we ons in een luidruchtige wereld vol veranderingen. Dan is het net als de geluidsfilm met zijn hogere loopsnelheid die alom zijn intrede heeft gedaan. 29 gttentie DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Leden van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en vermelders in de Almanak v/h Nederlands Archiefwezen: Wij zijn bezig met de editie 2007. Daarom heeft u medio april een mutatieformulier ontvangen voor gratis deelname in de almanak. Graag ontvangen wij uw eventuele correcties voor 21 mei 2OO7 retour, OOK ALS ER GEEN CORRECTIES ZIJN. Geen correctieformulier ontvangen en toch graag een vermelding? Mail uw gegevens dan naar snsdtp@planet.nl Sales Services Postbus 2317 1620 EH Hoorn tel. 0229-211 211 fax 0229-270 404 E-mail: sns@wxs.nl E-mail studio: snsdtp@planet.nl Oog voor details Huidige betekenis Frank Holthuizen en Tony van Maren zijn respectie velijk medewerker en projectmedewerker Bewegend Beeld bij het Limburgs Museum. Noten 1 De conservering vond plaats in het kader van het project Audiovisueel erfgoed Limburg: een kleurrijke vertoning, als onder deel van een landelijk conserveringsproject voor verspreide av-collecties. 2 Kleurenfilm stammend uit de periode vóór de Tweede Wereldoorlog is in Nederlandse audiovisuele archieven een zeldzaamheid. Ter vergelijking: het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) bijvoor beeld heeft 150.000 foto's verzameld over de Tweede Wereldoorlog. Daarvan is slechts één procent in kleur. 3 In 1935 bracht Hollywood Becky Sharp uit in de bioscopen, de eerste speelfilm in het driekleurenprocédé Technicolor. In 1935 introduceerde Kodak Kodachrome. Twee jaar later kwam het Duitse Agfa-Wolfen met haar kleurenfilm Agfa-Color op de markt. Behalve voor de professionele filmer was kleurenfilm nu ook bereikbaar voor de bemiddelde ama teurfilmer. 4 Bert Hogenkamp, De Nederlandse documen taire film 1920-1940 (Amsterdam, 1988) 102. 5 Ten aanzien van Roosdorp en opdrachtverle ning zie onder meer: Frank Holthuizen, 'Het leven van een film. Over het hergebruik van historische landbouwbeelden', De Maasgouw 123, nr. 1 (2004); Frank Holthuizen, 'Een bordkartonnen caravan in Beesel', in: 'Ein boerevrouw haet noeët gedaon'. Van Boerinnenbond naarZijActief Limburg 1930-2009 (Sittard, 2005). 6 Onder meer de film- en muziekproductie Boerinnenleven (2004). 7 L'Angélus du Soir is het beroemde en vaak gekopieerde schilderij van Jean-Franfois Millet (1814-1875) die veel scènes uit het landleven schilderde. 8 In de beroemde film Olympia (1936-1938) van Leni Riefenstahl over de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn, maakt het bio scooppubliek voor het eerst massaal kennis met deze 'slowmotion'-techniek. 9 Een serie populaire films met de Franse komiek Fernandel als Don Camillo, een rooms-katholieke pastoor die in zijn dorp voortdurende meningsverschillen heeft met Peppone, de communistische burgemeester. mei 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 14