J Flt J -uTr J1 Restauratie atelier Sterken BV voorzee 3 Lijkt uw (digitaal) archief op een doolhof? archiefburo Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament STERKEN g E ATELIER m Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl management wet? Wagemakers vindt het vreemd dat we zo vasthouden aan deze wet die veel te veel is gefocust op de juridische con structie. De Archiefwet is slechts één kader en niet het allerbeste: "Het is een vage, onduidelijke wet die maar van beperkte waarde is wanneer we praten over cultureel erfgoed." Ynze Alkema, hoofd backoffice van het stadsarchief Breda sprak over het samengaan van de onderdelen DIV en stadsarchief in Breda. Carin Reinders, algemeen directeur van Cultuur Onder Dak Apeldoorn (CODA), maakte duide lijk hoe de samenvoeging onder de metafoor 'cultuurwarenhuis' tot één organisatie tot stand is gekomen. En in Gouda, waarover Rob Bruijnzeels van de Vereniging van Openbare Bibliotheken sprak, zijn drie instellingen (Streek archiefdienst Hollands Midden, Open bare Bibliotheek Gouda en Stedelijk Museum Gouda) een samenwerking aan gegaan. Deze resulteerde in een geïnte greerde schil om de catalogi van archief, bibliotheek en museum in een zoekactie te kunnen bevragen. Natuurlijk is ook hier de applicatie Al@din, de vraagbaak vanuit de Openbare Bibliotheken, in bedrijf. Maar men gaat verder: via gamen, chatten, een catalogus en com munity door middel van Ispots en Ispot gaming voegen ook jongeren nieuwe informatie toe aan Goudanet. Bruijnzeels gaf vijf gouden regels voor succes in RHC-land: 1. word een beetje verliefd; 2. zet de verliefdheid tijdig om in een hechte onderlinge band; 3. zorg voor actieve overdraagbaarheid; 4. baseer de samenwerking op onderlinge inspiratie, blijf creatief en ontwikkel door; 5.betrek uw gebruikers bij innovaties. Of dat nu werkelijk de juiste basis is voor succes en hoe de ervaringen her en der zijn, vragen we in onze komende afleve ringen aan directeuren van RHC's. De resultaten van ons onderzoek willen we afrondend bediscussiëren op een speciale sessie op de KVAN Studiedagen in 2008. caal vernieuwen, dan zullen ze zich los moeten maken uit het publieke domein. Vervolgvraag is dan: hoe moeten we van uit die derde ruimte werken als archief? Een voorbeeld is volgens Wagemakers het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem, het eerste verzelfstandigde Rijksmuseum van Nederland, later gevolgd door andere. Dit werd met suc ces in een stichtingsvorm ondergebracht. Daarom werd besloten het Regionaal Archief Tilburg (samen met het Textielmuseum) ook in een stichting onder te brengen en wel volgens het zogeheten commissarismodel, waarbij de directeur zelf verantwoordelijk is voor de bedrijfsvoering. "Zelf het initiatief nemen, niet wachten tot de politiek je niet meer wil!" Tweede les: als je een stichting kiest, doe dit daif volgens het genoemde model omdat het altijd afwachten is of je bestuurders verstand hebben van je werkvelden. Wagemakers stelt dus voor een nieuwe rechtsvorm voor het derde domein te kiezen, waarbij belangrijk is te constateren dat verzelfstandiging niet identiek is aan privatiseren. Bij dit alles is zijn uitgangspunt: "Zelf het initiatief nemen, niet wachten tot de politiek je niet meer wil! Voor verzelfstandiging heb je enerzijds een fatsoenlijke bezetting van zo'n 40 tot 45 mensen nodig, ander zijds een sense of urgency, een noodzaak. En zo die laatste er niet is, dan dien je er een te creëren." Ook de arbeidsrechtelij ke positie van de werknemers moet goed geregeld zijn. Wagemakers is voor Tilburg uitgegaan van de CAO voor verzelfstan digde Rijksmusea: "Dat is een goede rege ling." En die andere regeling, de Archief- Vervolg van pagina 23 Er kwam op korte termijn een nieuwe dienstverleningsovereenkomst tot stand en vanaf 2005 werd de verzelfstandiging van het Regionaal Archief Tilburg - de naam Historisch Centrum werd weer ver laten! - en het Textielmuseum ingezet en per 1 januari 2007 tot stand gebracht. Wagemakers ging bij de bepaling over wat een archief moest zijn, tempel of pretpark, uit van filosofische overwegin gen. In de Griekse filosofie onderscheid de men naast de private en de publieke ruimte nog een derde ruimte, de hetero topic. Deze derde ruimte gold als een tijdloze, heilige ruimte, een vrijplaats. De Franse filosoof Michel Foucault intro duceerde in onze tijd het begrip 'hetero topic' opnieuw. Hij gaf als voorbeelden voor deze andere (niet continue) ruimte onder meer bibliotheken en musea. Onze archieven zouden we daar evengoed onder kunnen scharen, ware het niet dat deze gevangen zitten in het publieke domein (politiek). Wagemakers stelt dan ook: willen we archieven inderdaad radi- n ^jjUji Archiefburo Voorzee is gespecialiseerd in het maken van de juiste toegangen. Ordenen en beschrijven van archieven vormt immers ons dagelijks werk, al bijna 20 jaar lang. Als u uw werkgeheugen graag op en in goede orde wilt hebben, kunt u dus met een gerust hart een beroep op ons doen. Wij zorgen ervoor dat uw (digitale) dossiers weer optimaal toegankelijk worden. Met de garantie dat ook u een tevreden cliënt van ons wordt. U zoekt naar een erkend en ervaren archiefbureau voor doolhofoplossingen? Of naar een verantwoorde opslag en beheer van uw archief? Of wellicht naar deskundigen, die uw archief verzorgers bijscholen? Kijk op www.voorzee.nl Ons team is u graag van dienst! documentbehandeling, training en service A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk, 0416 - 348980 DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op j j Q QUniÊIltènW tlCllt calamiteitenservice, zorg en beheer isotron DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. mei 2007 archievenblad Veelvormige cultuurwarenhuizen Jac. Biemans is medewerker Educatie en Public Relations van het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en redacteur van het Archievenblad. Studiezaal I van RHC Groninger Archieven in Groningen (foto RHC Groninger Archieven).

Archievenblad | 2007 | | pagina 12