IN MEMORIAM Cornells Postma 1921-2007) Paraplu overeenkomst ilfSÉtsS Groenendijk Microfilm- en Scanservice archiefafslankers Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: /isotron in memoriam Toen Sigal in 1953 met pensioen ging, moest het Vlaardingse gemeentebe stuur op zoek naar een opvolger. Op 1 oktober werd Cornelis Postma, tot dan toe werkzaam bij het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, tot gemeente archivaris benoemd. Hij verhuisde van Leidschendam naar Vlaardingen en ging daar voortvarend te werk. Al in zijn twee de werkweek verzocht hij aan het gemeentebestuur om uitbreiding van de formatie. Hij wilde het archief verder professionaliseren en ervoor zorgen dat de belangrijkste archieven door indice- ring toegankelijk zouden worden gemaakt voor "onderzoekingen van sociale, economische en historische aard, met welke vraagstelling de historicus van heden zich bezig houdt". Postma had helder voor ogen dat er meer met archie ven gedaan kon worden dan alleen genealogisch onderzoek. Hij kreeg drie man versterking. Vervolgens kon de ont sluiting van de nog vrijwel onontgonnen negentiende-eeuwse bronnen ter hand worden genomen. Deze nadere toegan gen zijn tot op heden bruikbare instru menten voor historisch onderzoek. Uit de jaarverslagen 1953-1963 van de archiefdienst blijkt dat er enorm veel werk werd verricht op het gebied van archiefinventarisatie en -indicering en de beschrijving van de Topografisch- Historische Atlas. Een hoeveelheid werk waarvan Sigal in zijn eentje slechts had kunnen dromen. Het is geen verrassing dat het gebruik van de archiefschatten in die periode zienderogen toenam. Postma was daarnaast een kundig onderzoeker en publicist. In de biblio theek van het Stadsarchief zijn tientallen publicaties van zijn hand opgenomen. Voor de Vlaardingse geschiedschrijving zijn vooral van belang zijn Korte geschiede nis van Vlaardingen (1958), een biografie van burgemeester Pieter Karei Drossaart (1960) en Het wapen en de zegels van Vlaardingen (1966). Landelijk trok hij de aandacht met een biografie van prins Frederik der Nederlanden (1961) en met een vijfdelige bewerking van Isaac Tirions Holland in vroeger tijd, achttiende-eeuw se beschrijving van steden en dorpen in Noord en Zuid-Holland (1962-1964). In Vlaardingen stond hij in november 1958 aan de wieg van de archeologische werkgroep Helinium, waarvan hij secreta ris-penningmeester werd. Dat hij welis waar veel over het verleden schreef maar er niet in leefde, blijkt onder meer uit zijn intensieve betrokkenheid bij het werk van de commissie voor beeldende kun sten, waarvan hij sinds 1960 deel uit maakte. Samen met voorzitter Dolf Backer, Maarten Bot en de leden Kortekaas en Van Waalwijk organiseerde hij tal van tentoonstellingen van bekende kunstenaars in de Vlaardingse Visbank. Sigal was in 1953 met ruzie wegge gaan. Postma trof tien jaar later hetzelfde lot. Op 31 juli 1963 kopte de krant: "Archivaris Postma keert na vele teleur stellingen Vlaardingen de rug toe." Het Vlaardingse gemeentebestuur had hem verboden om ook voor de gemeente Maassluis archiefwerk te gaan doen. Opmerkelijk is dat de huidige stadsarchi varis van Vlaardingen sinds 2004 wel stadsarchivaris van Maassluis is! Ook was Postma aangeslagen doordat anderen met de eer waren gaan strijken voor zijn werk aan een omvangrijke serie artikelen over 150 jaar gemeente Vlaardingen. De druppel die de emmer deed overlo pen, was dat het college - tijdens Postma's vakantie - zijn manuscript voor een boekje over het nieuwe stadhuis ter zijde legde en aan C. Keizer uit Den Haag opdracht gaf om een dergelijk boek te schrijven. Postma werd met ingang van 1 januari 1964 gemeentearchivaris en conservator van het gemeentemuseum van Zierikzee. Ruim vier jaar later trad hij aan als char termeester bij het Hoogheemraadschap Delfland, wat hij tot zijn pensionering is gebleven. Het Vlaardingse Stadsarchief gedenkt met respect deze voorganger en zet ook zijn werk voort. 21 LosbladiJI handschriften DTB-boeken Kranten GMS heeft camera's in gebruik die uiterst geschikt zijn voor het digitaliseren van historisch kwetsbare originelen. Er wordt in kleur gescand en hierdoor zijn de bestanden een authentieke weergave van het origineel. Resultaat: mooier dan het was. Laat ons dit bewijzen en bel voor een gratis proef! I Registers burgerlijke stand I Notariële protocollen I Foto's I Prentbriefkaarten I Tijdschriften www.gmsnl.nl info@gmsnl.nl Groenendijk Microfilm- en Scanservice B.V Edisonweg 50D 2952 AD Alblasserdam Postbus 260 2950 AG Alblasserdam Tel. 078 - 6931300 Fax 078 - 6931123 DocumentenWacht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. I Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com Door Harm )an Luth Op i4 maart 2007 is de voormalige gemeentearchivaris van Vlaardingen, Cornelis Postma, in zijn woonplaats Delft op 85-jarige leeftijd overleden. Over leven en werk van zijn voorganger, de legendarische gemeentearchivaris M.C. Sigal jr., is veel informatie voorhanden. Eind 2006 ver scheen over hem nog een biografisch arti kel in het Historisch Jaarboek Vlaardingen. Over Postma is minder bekend. Maar ook zijn betekenis voor de cultuurhistorie en het stadsarchief van Vlaardingen is niet gering. Kundig publicist Cornelis Postma 1921 -2007), als chartermeester van het Hoogheemraadschap Delfland (foto Hoogheemraadschap Delfland). Met ruzie weg Harm )an Luth is stadsarchivaris van Vlaardingen en Maassluis. mei 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 10