Interactieve archiefvorming archieven en collecties archieven en collecties Professor José van Dijck van de Universiteit van Amsterdam houdt zich al enige tijd bezig met de herinneringen die muziek oproept. "Popmuziek uit de Nationale Top 2000 roept bij veel men sen herinneringen op. Persoonlijke her inneringen, maar ook herinneringen aan een gebeurtenis, een tijdsbeeld of een sfeer. 'Penny Lane' van de Beatles kan je doen denken aan de tijd dat je met het draagbare radiootje onder de dekens kroop omdat je ouders niet mochten weten dat je stiekem naar popmuziek luisterde. De openingsklanken van Pink Floyd's 'The Wall' associëren sommigen onherroepelijk met de Amsterdamse kra kersrellen van 1980. En een twintigjarige luistert in 2006 wellicht heel anders naar Edith Piaff's 'Non, je ne regrette rien' dan haar ouders die het nummer vroeger, op weg naar Frankrijk, grijs draaiden." Tijdens vorige edities van de Top 2000, in 1999 begonnen als millenniumgrapje, kreeg Radio 2 talloze e-mails en reacties in het gastenboek met flarden van herin neringen die boven kwamen bij de luiste raars. In de loop van 2006 besloten Radio 2 en het Nationaal Archief in nauw over leg met José van Dijck om iets met die herinneringen te gaan doen. Met popmuziek als aanleiding wer den de Nederlanders uitgenodigd te ver tellen hoe ze zichzelf, ons land en de wereld beleefden en beleven. Radio 2 en het Nationaal Archief verzamelden deze verhalen die vervolgens worden opgesla gen in het (digitale) Top 2000 Verhalen archief. Alle verhalen samen vormen een 'klankbeeld' van onze herinneringen aan het verleden in het heden. Het Top 2000 Verhalenarchief wordt dus door luiste raars gemaakt en blijft via het internet voor iedereen toegankelijk. De organisatoren schiepen ook enkele randvoorwaarden. Want niet elke herin nering is zomaar een verhaal. Een ver haal verheft een herinnering van iets vluchtigs naar iets blijvends, iets dat blijft hangen, iets herkenbaars. De opdracht was van een herinnering aan popmuziek een mooi of indrukwek kend verhaal te maken. Benadrukt werd dat een goed verhaal meer is dan zeggen "bij dit nummer denk ik aan mijn eerste zoen". Een goed verhaal geeft een per soonlijke draai aan een stukje geschiede nis of schept een tijdsbeeld dat anderen herkennen. De start van het Top 2000 Verhalen archief vond plaats op 25 november 2006 tijdens een live radio-uitzending van het programma KRO's Goudmijn rechtstreeks vanuit het Nationaal Archief. Daarbij werden de luisteraars opgeroepen om voor 31 december mid dernacht hun verhaal in te sturen. Op Eerste Kerstdag werd een selectie van reeds ingezonden verhalen voorgelezen door 'bekende stemmen' als Henk van Ulsen en Isa Hoes. Tijdens de uitzending van de Top 2000 van 26 tot en met 31 december werd het Verhalenarchief ook onder de voortdurende aandacht van de luisteraar gebracht. Het Top 2000 Verhalenarchief lever de ruim 900 verhalen op, waarvan - na toetsing aan de voorwaarden, zoals leng te en het verband met muziek - er 602 overbleven. In de uitzending van Goudmijn op 13 januari 2007 werden de tien mooiste verhalen bekend gemaakt en voorgelezen. Want het wedstrijdele ment mag natuurlijk niet ontbreken. De winnaars ontvingen een luisterhoek waarop hun verhalen met de bijbehoren de platen waren vastgelegd. Niet alleen de winnende, maar alle ver halen die aan de vastgestelde criteria vol deden worden nu dus bewaard in het Nationaal Archief als begin van een data base. Het ligt in de bedoeling de komen de jaren meer verhalen te ontlokken aan luisteraars van de Top 2000. Maar ook op andere manieren zal het Verhalenarchief verder worden gevuld. Bezoekers aan andere evenementen waarbij het vastleg gen van herinneringen een rol speelt, kunnen eveneens het Verhalenarchief voeden met hun herinneringen. Het Verhalenarchief past in het beleid van het Nationaal Archief voor de periode 2006-2009 dat als thema heeft: geschiedenis ontdekken. Het Nationaal Archief experimenteerde al eerder met het verrijken van aangeboden informatie door het publiek en cultuurbeleving via internet. Deze aanpak wordt nu verder uitgebreid. De rol van het Nationaal Archief blijft in de toekomst dus niet beperkt tot aanbieder van (historische) informatie, maar wordt uitgebreid met natuurlijk via internet het nodige tot zich te nemen. Het project 'Top 2000 Verhalenarchief' zorgde ook voor een geweldige publici teit voor het Nationaal Archief. Uitgaande van de wens het archief als instelling en de collectie breder bij het publiek onder de aandacht te brengen was deze samenwerking met Radio 2 een succes. Bij de voorbereiding van het Top 2000 Verhalenarchief zijn ook de juridi sche aspecten onder de loep genomen. Het was van belang om vooraf goed na te gaan of de grenzen van de Wet bescher ming persoonsgegevens (Wbp), de Auteurswet en de Archiefwet niet werden online die eind 2006 in opdracht van de Taskforce Archieven verscheen. Vooral de Wbp stelde enige eisen. Het opslaan en verwerken van verhalen behoeft ondub belzinnige toestemming van de informa tieverstrekker. En mag een ingezonden verhaal opgenomen worden in een voor iedereen toegankelijke database? Mag het gebruikt worden voor wetenschappelijk onderzoek? De aanbevelingen van beide juristen bijvoorbeeld ten aanzien van het verstrekken van vertrouwelijke gegevens van derden zijn ter harte genomen. Duidelijk is dat van tevoren helder moet worden aangegeven wat er met de inge zonden verhalen gebeurt. Dan weet iede re deelnemer waar hij aan toe is en geeft hij impliciet - namelijk door inzending van zijn verhaal - toestemming voor die van informatiemakelaar, leverancier voor de creatieve industrie en beheerder van door het publiek verrijkte producten. Daarbij richt het zich onder andere op de doelgroep van de zogeheten grasduiner: de liefhebber van geschiedenis, niet actief op zoek naar historische informa tie, maar wel in enige mate geïnteres seerd in geschiedenis. De grasduiner ken merkt zich door wel eens historische musea te bezoeken, historische program ma's op televisie te bekijken, boeken over een historisch onderwerp te kopen en overschreden en welke zaken eventueel vooraf geregeld moesten worden. Hiertoe is vooraf advies ingewonnen bij Annemarie Beunen en Tjeerd Schiphof. Zij werkten op dat moment aan hun Juridische wegwijzer Archieven en Musea opslag, bewerking en openbaarmaking. Mocht er in de toekomst aanleiding zijn de opgeslagen verhalen in enigerlei vorm te publiceren, dan is het wenselijk opnieuw contact te leggen met de auteur en hiervoor toestemming te vragen. En een dergelijke publicatie behoort zeker tot de mogelijkheden. In de Verenigde Staten vroeg Paul Auster in 1999 aan de luisteraars van zijn radiopro gramma om waar gebeurde verhalen in te zenden. De reactie was overweldigend: meer dan 4000 inzendingen kreeg hij te verwerken. Een bloemlezing daaruit werd opgenomen in het boek True Tales of American Life. 18 19 Paul Brood en Petra Schoen Het Top 200c Verhalenarchief De Top 2000, uitgezonden op Radio 2 in de laatste week van het jaar, is al een aantal jaren het best beluisterde programma van de publieke omroep. Een miljoen luisteraars brengt in het najaar hun stem uit op hun favoriete liedjes vanaf de jaren vijftig tot nu en luistert tussen Kerst en Nieuwjaar naar de 2000 meest verkozen songs. Het afgelo pen jaar werd de Top 2000 verrijkt met het Verhalenarchief - een samenwerking van Radio 2 met het Nationaal Archief in Den Haag. Klankbeeld Impressie van de live uitzending van Radio 2 vanuit het Nationaal Archief op 25 november 2006. Op de foto het optreden van Gé Reynders met blaaskapel, die het beken de nummer Blaosmeziek uitvoeren. Oogst Geschiedenis ontdekken Implicaties Frits Spits, juryvoorzitter van de verhalenwedstrijd (links), overhandigt Paul Brood van het Nationaal Archief (mid den) de papieren versie van het digitale Top 2000 Verhalenarchief. Rechts Stefan Stassen, presentator van het KRO-radioprogramma Goudmijn. Paul Brood en Petra Schoen zijn communicatiemede werkers bij het Nationaal Archief in Den Haag. archievenblad april 2007 april 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 9