@UBidigit Group J&mpoint Dl -facilities wmms Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken Documentair Informatiemanagement Arthur van Schendelplein 15 2624 CM DELFT Telefoon 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www. Dl-facilities.nl tie Atelier Helmond Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. archieven en collecties Vervolg van pagina 13 De gemeente Kampen gaf haar, voor zover bekend, slechts driemaal in 29 jaar de opdracht een bepaalde zaak uit te zoeken. De eerste opdracht kwam in 1929 om op korte termijn de datum te achterhalen wanneer Kampen stadsrechten had gekre gen. Binnen twee dagen had het college antwoord. Welckers gefundeerde conclusie was dat Kampen naar alle waarschijnlijk heid tussen 1222-1230, in ieder geval niet later dan 1248, deze rechten ontving.22 De verklaring omvatte één pagina. Het vol gende rapport voor de gemeente was een brochure van 37 bladzijden. Clara Welcker moest de geschiedenis uitzoeken van Hille Reet of Hille Rijtsvergadering. Deze verga dering (huisje voor arme oude vrouwen) werd tussen 1390-1418 gesticht door Hille Reet, de vrouw van Jacob Reet.23 Twee jaar later, in 1936, onderzocht de archivaris in opdracht van het college de 'Geschiedenis der woningen aan de singel van het bur gerlijk Armbestuur'. Dit rapport telt zes bladzijden.24 Publiceren was mogelijk, omdat zij nauwelijks tijd hoefde te beste den aan het ontvangen en begeleiden van bezoekers van het archief. Daar leende zich de beschikbare ruimte overigens ook niet voor. Bijvoorbeeld in het jaar 1931 bezoch ten twaalf personen het archief. Vijf bezoe kers kwamen uit Kampen en zeven woon den buiten de stad. Zo vorste bijvoorbeeld J. Haverkamp de geschiedenis van het Kampereiland na en bestudeerde H.J. Moerman de geschiedenis van Kampen. Uit Zutphen kwam jonkvrouwe C. Enge len die alles van de keuren over de zilver smeden wilde weten; J.D. Bruggink uit Goes wilde iets weten voor zijn proef schrift en mevrouw G.J. Wolff uit Kaapstad deed onderzoek naar haar familiegeschie denis.25 Andere jaren was het bezoekers aantal ongeveer hetzelfde. Elk jaar bracht Welcker aan B&W ver slag uit in hoeverre zij was gevorderd met de inventarisatie van bepaalde archieven. Als historicus kan ik niet inschatten of Welcker veel werk verzette en of dat belangrijk werk was. Jaarverslagen op dit punt zeggen niet zoveel voor een leek, vandaar dat ik moet afgaan op de beoorde ling van de archivarissen die na haar kwa men te weten: J. Don, Dons medewerker drs. W.A. Fasel en drs. D. van der Vlis. Johannes Don werkte bijna twintig jaar onder Clara Welcker. Bij haar overlijden noemde hij haar "een rijk begaafde vrouw met een oorspronkelijke geest".26 Ook jaren later geeft hij haar in de inleiding van zijn naslagwerk over de Kamper archieven nog veel eer. Don zegt in dit werk over Welcker: "Haar gedegen kennis van de Kamper geslachten maakte haar tot een vraagbaak voor velen en deed haar een aantal publicaties het licht zien, welke nog steeds getuigen van haar ijver." Don voegt daaraan toe: "Tijdens haar ambtsperiode bleef de toestand van het archief dezelf de."27 Dat laatste was kennelijk een under statement, daar hij tien jaar later opmerkt Haar gedegen kennis van de Kamper geslachten maakte haar tot een vraag baak voor velen en deed haar een aantal publicaties het licht zien, welke nog steeds getuigen van haar ijver. in een later deel van zijn naslagwerk bezig te zijn geweest met het redden van archiefbestanddelen uit de papierchaos, verspreid aanwezig op stadhuis en kerkzol- ders en andere ver te zoeken bergplaat sen."28 Anton Fasel, van 1955-1963 de adjunct van Don, en Dirk van der Vlis, de opvolger van Don, prezen de verdiensten van Welcker, maar constateerden dat ze naast het wetenschappelijke werk, behalve het indiceren van de D.T.B.-registers, niet of nauwelijks aan het echte archiefwerk was toegekomen.29 Wel wist Clara Welcker vol gens Van der Vlis aanzien aan de archief- dienstdienst te geven ondanks de slechte huisvesting en de geringe personeelsbezet ting en loodste zij haar dienst door crisis en bezuiniging. Daarnaast prijst Van der Vlis Welckers drang tot publiceren van vooral stukken waarin zij haar voorliefde voor genealogie kwijt kon. Een voorliefde die bij haar mag num opus Hendrick Avercamp 1585-1634 en Barent Avercamp 1612-1679, 'Schilders tot Campen' (Zwolle 1933) ten volle aan bod kwam.30 Zij schreef het boek in opdracht van de Vereeniging tot beoefening van Overijsselsch Regt en Geschiedenis (VORG) ter viering van het 75-jarig bestaan van deze vereniging. De opdracht werd gegeven door het bestuur, waarvan Clara Welcker als enige vrouw jarenlang deel uitmaakte en waar ze in de periode tot 1942 regelmatig publiceerde in het vereni gingsblad.31 Welcker ging op reis om alle schilderijen van de Avercamps die in Europa hingen zelf te bezichtigen. Zij reis de op kosten van de vereniging voor dit doel naar Londen, Berlijn, Dresden, Leipzig, Windsor en Antwerpen.32 In 1934 hield Clara Welcker verschillende lezingen over de Avercamps. Wat tot gevolg had dat Hendrick Averkamp op nieuw door Kampen werd ontdekt. Als ver late blijk van waardering werd er een gedenksteen voor hem in de Bovenkerk onthuld. De steen droeg de tekst: "Hendrick Averkamp. De stomme van Campen. Beroemd Schilder 1585 -A- 1634. 15 Mei in deze kerk begraven." Tijdens de plechtigheid, die onder anderen werd bij gewoond door burgemeester L.K. Okma, stadsbouwmeester Rijers en archivaris Welcker, sprak de laatste: met herin nering aan de dankbaarheid, welke de moeder zal hebben vervuld, toen de Kamper magistraat een jaargeld schonk voor den 'stommen en miserabelen zoon', en zich voorstellende haar dankbaarheid, wanneer die moeder nu in dezen kring zou kunnen verschijnen."33 In deze rede liet Clara Welcker haar gevoelige kant zien. Het zal haar voldoening hebben gegeven haar boek met deze hommage in steen voor Hendrick Avercamp als het ware af te ronden. Clara Welcker heeft veel afgereisd in haar leven. Daarvan getuigen de stukken in het Walkatearchief. Dat was ongebrui kelijk voor die tijd en zeker niet gangbaar voor een vrouw. Ook correspondeerde zij met de meest uiteenlopende personen. Clara Welcker reisde graag om wat van de wereld te zien en om van de cultuur in andere landen genieten. Naast de contac ten die uit haar reizen voortvloeiden had Welcker ook veel schriftelijke contacten op nationaal en internationaal gebied. Zij cor respondeerde veel, zowel ten behoeve van haar werk als archivaris van Kampen als Lees verder op pagina 17 utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 045-5640054 info@scanpointnl.nl fax: 045-5331995 www.scanpointnl.nl van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! tel: 045-5691584 info@vanbilsenconsultancy.nl fax: 045-5331995 www.vanbilsenconsultancy.nl Ganzepooló - 6443 WZ Brunssum Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoSrestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Beoordeling Voorliefde voor Avercamp Reislust april 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 7