O O O O O O beeld en Geluid ontvangt jaarlijks 300.000 euro Koninginnedag in Noord-Brabant Noord-Hollands weer open voor Erfgoed Nederland on-line nieuws uit het veld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl In het recent geopende gebouw van Beeld en Geluid in Hilversum maakte Boudewijn Poelmann, voorzitter van de BankGiro Loterij, op 7 februari bekend dat Beeld en Geluid één van de twinitig nieuwe beneficiënten is van de BankGiro Loterij. "Het is bijzonder dat een gloed nieuwe culturele instelling en attractie voor het Nederlandse publiek zich al direct mag scharen onder de vaste begun stigden van de BankGiro Loterij. Daar zijn we erg trots op en heel blij mee", aldus algemeen directeur Edwin van Huis van Beeld en Geluid. "De jaarlijkse drie ton euro zullen we besteden aan de ver nieuwing en aanpassing van de pavil joens en interactives in de Beeld en Geluid experience. Daarmee zijn we in staat om de media experience op een steeds hoger niveau te tillen en het voor bezoekers aantrekkelijk te maken om te blijven komen." De BankGiro Loterij steunt culturele in stellingen in Nederland. Dankzij de bijna één miljoen deelnemers van de BankGiro Loterij is er uit de afdracht van 2006 een bedrag van ruim 51 miljoen euro ver deeld onder een breed scala van culturele instellingen, waaronder twintig nieuwe toetreders: BOEi, Museum Boijmans Van Beuningen, Gemeentemuseum Den Haag, Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, Het Groninger Museum, Natio naal Natuurhistorisch Museum Naturalis, Nederlands Architectuurinstituut, Neder lands Scheepvaartmuseum Amsterdam, Het Amsterdams Historisch Museum, Anne Frank Stichting, Bonnefantenmu- seum, Centraal Museum, Nationaal Mu seum van Speelklok tot Pierement, Singer Laren en Tropenmuseum krijgen de komende vijf jaar een bijdrage van de BankGiro Loterij. Daarnaast ontvangen de Koninklijke Bibliotheek, Museum voor figuratieve kunst De Buitenplaats, Stichting De Pieterskerk, Stichting De Witte Roos en Kasteel Amerongen een malig een bijdrage. Op dinsdag 6 maart is het Noord- Hollands Archief in Haarlem na een slui ting van vier maanden weer geopend voor bezoekers. De openingstijden van de studiezaal zijn: dinsdag, woensdag en vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur, donder dag van 9.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 15.00 uur (met uitzondering van de maanden juli en augustus, waarin het archief op zaterdag is gesloten). Het Noord-Hollands Archief is gevestigd in de Janskerk, de oudste kerk van Haarlem (uit 1310). Naast de studiezaal die plaats biedt aan 98 bezoekers is er een ruimte voor lezingen en tentoonstellin- gen (de Commandeurszaal) en een archiefcafé. Aan de Kleine Houtweg heeft het Noord-Hollands Archief een tweede vestiging. Deze dient hoofdzakelijk voor conservering, restauratie en het toegan kelijk maken van de archieven en collec ties. De officiële opening vindt plaats op donderdag 7 juni. Ter inzage legging selectielijsten De inzagetermijn van selectielijs ten is verkort van acht naar zes weken. Voorheen werd per maand een aan kondiging geplaatst van de ter inzage liggende selectielijsten. In verband met het moment van verschijnen van het Archievenblad is dit soms niet meer tijdig mogelijk. Daarom deze algeme nere aankondiging van Het Nationaal Archief om belangstellenden te atten deren op momenten van inzage van selectielijsten. Samen met het bijbeho rende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het drie hoeksoverleg zijn de (ontwerp)selectie- lijsten beschikbaar: - op de website van het Nationaal Archief www.nationaalarchief.nl (archiefzórg/selectie); - op de website van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap www.minocw.nl (openbaarheid); - bij de informatiebalie in de studie zaal van het Nationaal Archief. Voor vragen kunt u mailen naar angela.dellebeke@nationaalarchief.nl Erfgoed Nederland beschikt sinds kort over een eigen domein en website www.erfgoednederland.nl. Op deze tijdelijke website vindt u basisinformatie over de organisatie zoals het bedrijfsplan, de contactge gevens en dergelijke. In de loop van 2007 wordt de website gestaag uitge breid met informatie over de activi teiten en wordt ook de vakinhoude lijke informatie van www.divakoe- pel.nl overgezet. Op 30 april doet koningin Beatrix de provincie Noord-Brabant aan. Zij zal de jaarlijkse Koninginnedag dan vieren in Woudrichem en 's-Hertogenbosch. Ter gelegenheid van die gebeurtenis kleurt het Streekarchief Land van Heusden en Altena in de maand april oranje. Op de speciale website www.woudrichemoran- je.nl zal het archief een webexpositie pre senteren van archiefstukken en foto's die betrekking hebben op de relatie tussen Woudrichem en de Oranje's. In 's-Hertogenbosch wordt op 30 april een boekje ten doop gehouden, waarin aandacht wordt besteed aan alle officiële koninklijke bezoeken aan 's-Hertogen bosch tussen 1895 en heden. De publica tie, een uitgave van Uitgeverij Veerhuis in samenwerking met het Stadsarchief 's-Hertogenbsoch, bevat een historische inleiding over vorstelijke bezoeken vóór 1895 en veel historische foto's. Het Musea Archiefbedrijf Tilburg is sinds 1 januari 2007 verzelfstandigd tot Stichting Mommerskwartier. Deze wijzi ging heeft gevolgen voor de organisatie en de personele invulling van het Regionaal Archief Tilburg. Zo heeft Ronald Peeters zijn functie als gemeentearchivaris verruild voor hoofd Stadsmuseum Tilburg bij de nieuwe stichting. Verder is Yvonne Welings benoemd als de nieuwe gemeentearchiva ris, die daarnaast ook consulenttaken op zich gaat nemen. Marius Jansen blijft even eens in gemeentelijke dienst als archief consulent en wordt plaatsvervangend gemeentearchivaris. Jean-Paul Korst volgt Yvonne Welings op als hoofd Archief beheer. De vacature hoofd Dienstverlening Archief is per 1 februari ingevuld door Isabelle Heyvaert. Bea Nieuwenhuis blijft hoofd Educatie en Communicatie. Op 16 februari 2007 is prof. dr. Günter Schilder, geboren in Wenen op 18 februari 1942 en woonachtig in Tiel, tijdens een speciaal voor hem gehouden studiedag in Amsterdam onderscheiden als Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw voor zijn buitengewone verdiensten op het gebied van de Nederlandse historische cartografie. Bovendien is hem door het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap de Plancius-medaille toege kend voor zijn grote bijdragen aan de geschiedenis van de geografie. Daarnaast is hem een Liber Amicorum aangeboden met bijdragen van 54 auteurs uit 16 lan den. Professor Schilder kreeg in 1968 als promovendus geografie en geschiedenis aan de Universiteit van Wenen een stu diebeurs van het Nederlandse ministerie van Onderwijs om promotieonderzoek te doen in Nederlandse archieven naar de geschiedenis van de ontdekking van Australië door Nederlanders. Na de vol tooiing van zijn proefschrift in Wenen in 1970 keerde hij terug naar Nederland en werd, na een aantal jaren te hebben gewerkt bij Uitgeverij Theatrum Orbis Terrarum, assistent van professor Cornelis Koeman, hoogleraar cartografie aan de Universiteit Utrecht. Sinds 1981 bekleedt hij de bijzondere leerstoel historische car tografie, toen en nu nog de enige leerstoel ter wereld in dit vak. Sindsdien heeft pro fessor Schilder een cruciale en wereld wijd leidende rol gespeeld op het gebied van onderzoek naar zeldzame Neder landse kaarten uit de zestiende tot en met de achttiende eeuw. ingang van 1 februari de nieuwe regio coördinator bij het Gemeentearchief Rotterdam. Zij volgt Janneke Pierhagen als het aanspreekpunt voor de Regionale Historische Samenwerking. Na het ver trek van Janneke in november 2006 hebben Klaartje Pompe en Marg van der Burgh haar taken tijdelijk waargenomen. Klaartje Pompe was ook de eindverant woordelijke voor de regioprojecten. Zij heeft per 1 februari een nieuwe func tie aanvaard en wordt opgevolgd door Margreet Windhorst. Margreet is per 1 februari gestart in de functie van directiesecretaris bij het gemeentear chief. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. NIEUWS uitjhet veld Jan Morren (links) ontvangt als eerste bezoeker een bos bloemen van NHA-directeur Lieuwe Zoodsma (foto: Paul Maessen). Een lachende koningin met een vrolijk zwaaiende, verliefde prinses Juliana in de auto op de hoek van de Peperstraat en de Verwersstraat in 's-Hertogenbosch, juni 1936 (foto: Stadsarchief 's-Hertogenbosch, Fotopersbureau Het Zuiden). Corinne Boeijinga-Hubers is met archievenblad april 2007 april 2007 archievenblad SS™*

Archievenblad | 2007 | | pagina 3