Het Archievenblayan charter tot chip 26 IL iMiliFTTiWiiifym colofon noot van de redactie Vaste rubrieken I12 Clara Welcker: I26 Acquisitie: variatie en continuïteit Citaat van de maand Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Tamara Groot, Patricia Redder, Peter Sijnke, Patrick Timmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Hanno deVries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, Else Laura Rademaker, Harry Strijkers, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam. Tel.: (020) 716 73 53 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) 81,50 buitenland (buiten Europa) 98,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11Fax: (0229) 27 04 04. E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halverwege mei 2007. I N H 0 U D S IP G A V E Het BHIC op weg naar het Zuidland. Dienstverlening: Margot America m.m.v. Christian van derVen 111 Ella Kok-Majewska winnaar TTP Talentprijs 2006 Educatie en communicatie stadsarchivaris van Kampen, 1917-1946 Archieven en collecties: let Erdtsieck Interactieve archiefvorming. Het Top 2000 Verhalenarchief Archieven en collecties: Paul Brood en Petra Schoen |20 Archieven bestudeerd. Een overzicht van de afstudeerscripties Archivistiek B in 2006 Onderwijs en onderzoek: Marieke de Haan Digitale klantvraaggeleiding of de prestatiegerichte archiefinstelling Dienstverlening:Wim Mastenbroek Management:Agnes E.M.Jonker 3 De Archiefervaring LA Nieuws uit het veld 131 Column [32 Literatuur |34 KVAN Nieuws [41 Agenda Het BHIC op weg naar het Zuidland Ella Kok-Majewska winnaar TTP Talentprijs 2006 Door Margot America m.m.v. Christian van derVen Het Brabants Historisch Informatie Centrum op zoek naar nieuwe vormen van dienstlevering. Zuidland in zicht! Er waren vijf gegadigden in de race, maar één werd er uiteindelijk winnaar. Een portret van hetTopTalent dat de prijs met vlag en wimpel heeft verdiend. Interactieve archiefvorming. Het Top 2000 Verhalenarchief Documentatie is altijd beter dan argumentatie (H. Sielmann). Acquisitie: variatie en continuïteit Door Paul Brood en Petra Schoen Door Agnes E.M. Jonker Er zit muziek in verhalen of er zitten verhalen in muziek. Over de verrijking van de Top 2000 met het Verhalenarchief, een samenwerking van Radio 2 met het Nationaal Archief in Den Haag. De archivaris is de hoeder van het geheugen. Welke keuzen maakt hij bij het waarderen (selecteren en acquireren) van zijn materiaal? Roelof Braad archievenblad april 2007 archievenblad april 2007 Foto's voorzijde: Bronnen: Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis, Heerlen; Nederlands Architectuurinstituut, Rotterdam (exposities '200 jaar Rijksbouwmeesters' en 'RJ.H. Cuypers'), Stadsarchief 's-Hertogenbosch; Stadsarchief Breda: Zeeuws Archief. Zie voor de beschrijving van de foto's aflevering Ipagina 4 van deze jaargang. Documenteren Archivarissen en historici gebrui ken veelsoortige documenten. Al meer dan dertig jaar werk ik bij een archiefinstelling die niet alleen archieven verzamelt, maar ook actief 'contemporaine docu mentatie' bijeenbrengt. Als histori cus merk ik dat die activiteit een goudmijntje is, want over alle belangrijke gebeurtenissen en feiten waarmee onze regio in de twintigste eeuw, en deels ook eer der, geschiedenis maakte, is wel een eerste verwijzing naar bron nen terug te vinden. Vaak leek het documenteren in de geschie denis van de archiefdienst een hogere prioriteit te hebben dan het inventariseren van archieven, iets waar de laatste jaren in het beleid van de archiefdienst - gelukkig - een kentering te bespeuren valt. Wat dat betreft is het terug naar de core business in het beleid. Ook bij de acquisitie van de archieven wordt zakelijker gewerkt. Er is een nieuw acquisi tieplan, waar Agnes jonker in dit nummer een warm pleidooi voor houdt. Niet alle archieven worden zonder meer, zonder vergoedin gen, ongeschoond en ongeïnven- tariseerd overgenomen. Er worden meteen afspraken gemaakt over herverpakking, conservering, inventarisering en beschikbaar stelling. En in contracten worden rechten en aanspraken goed vast gelegd. Dat was in het verleden zeker anders. Mondelinge afspra ken uit de begintijd van de archiefdienst die niet werden gedocumenteerd geven ook nu nog onduidelijkheid over rechten. Was het een schenking of een bewaargeving? Wie heeft overge dragen? Evident is dus de vastleg ging in documenten van een en ander. Zeker geldt die vastlegging ook voor de mondelinge overleve ring, met en zonder onderbou wing met authentieke bewijsstuk ken. Alleen vertellen hoe het vroe ger was, levert geen beeld op. Film en foto geven ons inzicht in hoe het er ongeveer uitgezien zal hebben. Ongeveer, omdat ze meestal bij mooi weer opgeno men zijn en alleen het beeld geven dat de fotograaf of filmer ons wil laten zien. Toen we als redactie laatst nog eens samen de film Het Archief (Kees Hin, 1979) bekeken, bleek de betrek kelijkheid van die documentaire voor ons vak, maar ook de meta morfose die ons vak sindsdien heeft doorgemaakt. Is documente ren dan niet net zo gekleurd als argumenteren? Soms zou ik een tijdmachine willen hebben om te kijken hoe de historici met de keuzes van de archivarissen van nu over 200 en 500 jaar geschie denis schrijven. Komen ze erach ter wat er werkelijk feitelijk is gebeurd en het waarom ervan? Misschien goed dat er veelzijdig is gedocumenteerd!

Archievenblad | 2007 | | pagina 2