iSf Restauratieatelier 'De Tiendschuur' FILES FACILITIES Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Zonneschijn na donkere dagen! KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland ip SNAAI'er in beeld: Jaap van Rijswijck 39 "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Behandeling van brand Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen roet- en waterschade Calamiteitenservice Inktvraatbehandeling Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Specialisten in Documentaire Informatie Voorziening Jeroen Boschstraat 16, 5025 NV Tilburg, 06-38033704 en b.g.g. 013-4685392 egj||?' Archiefbewerking PgUp Wegwerken van achterstanden "gUp Detachering Interim management EgH?1 Archiefopslag (bewerking, inventarisatie, opvraagservice) Breng licht en overzicht in Uw archief, contact F F voor een vrijblijvend onderhoud Ook Internationaal actief: o.a. Curasao, Aruba, St. Maarten E-mail: r.steba@home.nl Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com van archivarissen Jaap van Rijswijck (37) studeerde in 1995 af aan de Universiteit van Amsterdam in Europese Studies, met als hoofdvak geschiedenis. In 2004 begon hij aan de studie Archiefwetenschap aan de UvA en hij zit nu in het laatste jaar van deze opleiding. Waarom heb je gekozen voor de opleiding Archivistiek? "Vanuit een brede interesse heb ik na afronding van mijn studie Europese Studies diverse functies bekleed in ver schillende organisaties. Zo heb ik gewerkt op het antiquariaat van een grote landelijke boekverkoper, als onder zoeksassistent bij een wetenschappelijk instituut, als tekstschrijver en als nieuwsredacteur. Ik ben dus een genera list, geen specialist. Toen ik hoorde van de mogelijkheid de studie Archivistiek in deeltijd te doen, werd ik onmiddellijk enthousiast. Door de nieuwe opzet van de studie, met veel aandacht voor moderne digitale vormen van docu mentbeheer, kwam ik erachter dat het vak van archivaris veelzijdiger is dan ik me had voorgesteld. Het ordenen en beschrijven van archief is allerminst een ouderwets vakgebied, maar richt zich tegenwoordig meer op 'document- management', en vraagt om een andere benadering. Bijvoorbeeld de vraag hoe documenten die nu digitaal worden aangemaakt over honderd, of zelfs tien jaar, nog kunnen worden geraadpleegd, is erg actueel. En ook, wat bewaar je uit eindelijk van de enorme stroom (digita le) documenten die de overheid tegen woordig produceert? Daarnaast komen digitale technieken tegenwoordig goed van pas om oude documenten toeganke lijk te maken. Het is daarom volgens mij geen handicap om in de archiefwereld als generalist te werken, maar het is juist een voordeel om een brede blik te behouden." Wat betekent SNAAI voor jou? "Lid zijn van SNAAI betekent voor mij de mogelijkheid om op een ontspannen manier contact te houden met collega's in het vakgebied. Door eens bij te pra ten met anderen komen er onderwer pen onder je aandacht die voor jou wel licht interessant zijn. Zo maakte een voormalig SNAAI-bestuurslid me eens attent op de mogelijkheid van de deel tijdstudie Archiefwetenschap. Dankzij het SNAAI ben ik dus toegetreden tot het archiefgilde!" - 9 Vertel eens iets over je werk? "In mijn dagelijkse werk digitaliseren mijn collega's en ik inventarissen in de XML standaard EAD. Het projectteam waarin ik werk is divers samengesteld. Er heerst een goede, amicale sfeer. Na anderhalf jaar zijn nu de eerste (ruim) 1200 inventarissen digitaal gereed gemaakt. Binnenkort zullen deze toe gangen voor het eerst op internet wor den gezet. Dat is een feestelijk moment, vergelijkbaar met het bereiken van het hoogste punt bij het bouwen van een huis." Vertel eens iets over je ervaringen tijdens je studie? "Tijdens het tweede studiejaar kon ik het praktijkgedeelte van de studie, de duale fase, volgen op het Nationaal Archief. Hierbij heb ik het oud-archief van het departement van Buitenlandse Zaken bekeken, lopend van 1815 tot 1940. Het was interessant om de geleidelijke uit breiding van de organisatie te zien en de overgangen in de manier waarop dit ministerie zijn documenten registreerde. Ik dook geregeld in de oude negentien- de-eeuwse archiefstukken en het archief vak ging leven door het tastbare contact met oude documenten. Allerlei kleine, lang vergeten geschiedenissen kwamen onder mijn aandacht, zoals de afwikke ling van een buitenlandse nalatenschap van een Nederlandse drenkeling in 1860 of een aanbevelingsbrief van een Nederlandse gelukzoeker in Kaapstad aan generaal Smuts, begin 1900. Mijn conclusie is dat een goed begrip van de werking van de klappers en indices uit die tijd niet moeilijk te leren is en je het best helpt om je weg te vinden in oude archieven. Nu, in de eindfase van de studie houd ik me vooral bezig met de vraag hoe nieu we, digitale toepassingen behulpzaam kunnen zijn bij het toegankelijk maken van oud-archief. Wat kan in de toekomst bijvoorbeeld de betekenis zijn van nieu we ideeën, zoals een digitale studiezaal, waarin online bezoekers van een afstand onderzoek kunnen doen, en zelfs hun onderzoeksresultaten kunnen opslaan? En zal het straks wellicht zo zijn dat van een afstand op een Google-achtige manier gezocht kan worden in volledig gedigitaliseerde archieven?" Wat hoop je in de toekomst te bereiken? "In de nabije toekomst hoop ik natuur lijk allereerst af te studeren. Daarna zou ik het liefst een 'all-round' functie ver vullen, waarin ik te maken heb met his torisch archief. Bijvoorbeeld medewer ker van een studiezaal of onderzoeksme dewerker." april 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 19