Deaak ÜJ koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Het nut van een archivaris Het archief van Texel blijft waar het is, name lijk op het eiland. Daarmee is afgelopen februari een (voorlopig?) einde gekomen aan een affaire die sinds vorige zomer in Noord-Holland nogal wat stof heeft doen opwaaien. Daarom ditmaal een Zaak met veel wet en weinig beroepscode - vanwege de uitzonderlijkheid van de Zaak. Het is bekend: aan de bewaaromstandigheden van archief worden eisen gesteld. Wettelijk vastgelegd in art. 21 van de Archiefwet 1995, art. 13 van het Archiefbesluit en de daarop gebaseerde ministerië le regelingen, en dan vooral de Regeling bouw en inrichting van archiefruimten en archiefbewaar plaatsen. Dat kost geld. Niet iedere zorgdrager heeft dat (ervoor over). Het toezicht op de nale ving van de eisen, door de verschillende archiefin specteurs, is ook wettelijk geregeld. Het archief van Texel wordt bewaard in het gemeentehuis. Het gemeentebestuur is verant woordelijk voor de goede bewaaromstandigheden en daarop wordt toezicht gehouden door de pro vinciale archiefinspectie van Noord-Holland. Die constateerde al jaren geleden dat de bewaarplaats van Texel niet in orde was en sprak de gemeente daarop aan. Maar zelfs tweemaal een ultimatum had geen resultaat. In de zomer van 2006 ging het mis. De archiefkluis moest worden ontruimd, nadat er actieve schimmel was geconstateerd. De inspectie legde de gemeente een dwangsom van 10.000 euro per maand op als de situatie niet voor een bepaalde datum zou zijn verbeterd. Een ande re mogelijkheid die werd geopperd was het archief in beslag nemen en overbrengen naar de archief bewaarplaats van het Regionaal Archief Alkmaar. Bestuursdwang, gebaseerd op de Algemene Wet Bestuursrecht, de opvolger van het fameuze dwangdepot uit de Archiefwet (art. 34 lid 1). Ditmaal hadden de dreigementen wel effect. Zelfs in twee tegengestelde richtingen. Het college van burgemeester en wethouders besloot aan de gemeenteraad voor te stellen om het archief over te brengen naar het Regionaal Archief Alkmaar en diende een voorstel met die strekking in bij de raadscommissie middelen. Een gemeentelijke delegatie, bestaande uit de helft van het college B&W en twee raadsleden, bracht zelfs een bezoek aan Alkmaar. De historische vereniging Texel begon daarentegen een emoüonele campagne tot behoud van het archief op het eiland: van wie is het archief, waarover gaat het archief en waar moet het dus blijven? Met als antwoord op alle vragen natuurlijk: Texel. De raadscommissie mid delen was verdeeld. Voer voor de media: Texel als enig waddeneiland zonder eigen archief, ruzie tus sen Alkmaar en Texel, er zouden stukken zijn ver dwenen (maar dat was een oud verhaal uit 1971). De gemeenteraad besloot uiteindelijk, met de stemmen van één fractie tegen, dat het archief op Texel gehandhaafd moest blijven. En nadat het college gewezen had op de deadline van de pro vinciale archiefinspectie en na twee schorsingen van de raadsvergadering, werd er een bedrag van 60.000 euro gereserveerd om de opslag te verbete ren. Tijdens een controle op 2 februari 2007 bleek het archief op bijna alle punten in orde te zijn. Het is informatief om de rollen van de verschillen de spelers eens te analyseren. De gemeente, als zorgdrager, die pas in actie komt als er serieuze dreigementen komen. Het streekarchief in Alkmaar, dat professioneel en volgens de beroeps code reageert: "Het zou een eer zijn om de Texelse archieven te beheren, maar wij gaan er niet over of dit gebeurt en het gaat er vooral om dat de documenten goed worden bewaard, ongeacht waar dat is." (beroepscode art. 2 bijdragen dat archiefbescheiden in de meest geëigende archiefbe waarplaats worden bewaard). De inspectie, die haar toezichthoudende rol consequent in de praktijk brengt en gelijktijdig het provinciale archiefbeleid uitvoert: het bevorderen van aansluiting van gemeenten bij streekarchieven. Texel hoort in het rijtje van drie gemeenten in de provincie Noord- Holland die geen professionele archivaris hebben. Of heeft het beleid misschien geprevaleerd boven de wensen van de Texelse (historisch geïnteres seerde) bevolking? De historische vereniging die, zoals dat elders ook wel is gebeurd, de rol speelt van de redder van het archief voor de plaatselijke gemeenschap. Wie in dit geheel ontbreekt, is de archivaris, de professionele beheerder van het gemeentelijk archief. Die, desnoods met de steun van de pro vinciale archiefinspectie, wellicht had kunnen voorkomen dat deze Zaak zo uit de hand zou zij gelopen. De moraal kan alleen maar zijn dat opnieuw het nut is bewezen van die vaak geuite en nooit gerealiseerde wens: het sluitend net van professionele archiefzorg op gemeentelijk niveau. koninklijke vereniging van archivarissen in nederland lem en 's-Hertogenbosch. De archiefstuk ken over deze gebieden lagen verspreid in de verschillende bisdomarchieven. In jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw werden de stukken, in originele vorm of in fotokopie, overgedragen aan het archief van het bisdom Breda. Het oudste stuk dateert uit 1382. De stukken waren nauwelijks geordend. Aan Brand de taak om deze gedeponeerde archieven te orde nen en te beschrijven. Met grote tussen pozen en door zijn beperkte inzetbaar heid verschenen er tot 2005 vier inventa rissen van de gedeponeerde archieven uit de genoemde bisdommen. Intussen legde Brand het doctoraal examen theologie af, met als specialisatie kerkgeschiedenis. Zijn scriptie handelt over het katholiek kerkelijk en godsdien stig leven in Zeeuws-Vlaanderen in de Status-Quotijd (1831-1841). Voor deze studie kon hij putten uit vele stukken uit het 'eigen' bisdomarchief. Die stukken waren afkomstig uit het archief van de vice-superior van de Hollandse Zending in Den Haag. In 1921 werden ze door het Voor het Voetlicht: Wil Brand, archivaris van het bisdom Breda Toch werd Wil Brand geen histori cus. Na zijn gymnasium trad hij toe tot de congregatie van de Societas Mariae (S.M.), ofwel de Paters Maristen. Deze priestercongregatie was in 1816 in het Franse Lyon opgericht door Jean-Claude Colin. Op bijna alle continenten houden de leden van deze congregatie zich bezig met onderwijs, parochie- en missiewerk. Na zijn priesterwijding in 1965 werd Brand aangesteld als parochiepriester. Daarnaast wilde hij zijn hobby, het doen van historisch onderzoek, blijven uitoe fenen. Om dit onderzoek professioneler te kunnen aanpakken, besloot hij de archiefopleiding aan de Archiefschool te gaan volgen. Gelukkig kon hij voor de duur van de opleiding, de verplichte sta geperiode en de voorbereiding op het examen van 'middelbaar archiefambte naar' een vervanger vinden. Brand slaag de in 1973. Veertien dagen na het exa men werd hij, nog maar net aangesteld als pastoor in Bergen op Zoom, door het bisdom Breda gevraagd om zich één dag in de week te wijden aan het archief van het bisdom. Dit in verband met de hoge leeftijd van de zittende priester-archiva ris. Als zijn opvolger kon Brand zich in de praktijk slechts op spaarzame momen ten bezighouden met het beheer van het bisschoppelijke archief. Het bisdom Breda is samengesteld uit gebieden die vroeger behoorden tot de bisdommen Antwerpen, Gent, Haar- bisdom Haarlem overge dragen aan het bisdom Breda. In zijn spaarzame vrije dagen was Brand voor aanvullende gegevens te vinden in het Nationaal Archief. Het werk als partti me archivaris, het contact met mensen met histori sche belangstelling en het bezoeken van archiefinstel lingen boden hem vol doende afwisseling naast het vele werk in het pasto raat. Van zijn laatste parochie, in Dongen, beschreef hij de geschiedenis van 1347 tot 1987. Hiervoor gebruikte hij ook informatie uit het Bredase bisdomarchief. Tot zijn verdriet was er van het parochiearchief in Dongen zelf weinig overgebleven. Vermoedelijk had een van zijn voorgangers als pas toor in Dongen niet dezelf de compassie als hoeder van het parochiale verleden! Gelukkig bevat het Bredase bisdomarchief behoorlijk wat stukken over de parochie in Dongen, waaronder het oudste stuk dat dateert uit 1453. Twee jaar geleden ging Brand met emeritaat. In de maanden voor zijn ver trek uit Dongen werkte hij koortsachtig aan het vervaardigen van inventarissen en plaatsingslijsten van de archieven van de eerder genoemde voormalige paro chies van Dongen. De stukken zijn nu veilig ondergebracht in het Tilburgs Regionaal Archief. In mei 2005 keerde hij terug naar zijn geboorteplaats; hij woont nu in het pas gebouwde klooster van zijn congregatie. Brand is aangesteld als archivaris van de Nederlandse provincie van de Paters Maristen. Hij heeft zijn eigen archiefka mer waarin de archieven van de verschil lende huizen en van het Nederlands bestuur liggen opgeslagen. Tegenwoordig kan hij zich dagelijks wijden aan zijn passie en hobby. Af en toe verzorgt hij 35 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u con tact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Herengracht 474 1017 CA Amsterdam Tel. (020) 716 73 54 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer verschillende achtergrond/opleiding daarin werkzaam zijn. Allen zijn wel kom als lid van de KVAN! De Ko ninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskun digheid van archivarissen te bevorde ren. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uit wisselingen en buitenlandse oriënta tiereizen. Leden van de KVAN ont vangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt 61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. archievenblad april 2007 Yvonne Bos-Rops Afwisseling Al heel vroeg had Wil Brand, geboren op 29 januari 1940 in Hulst, belangstelling voor geschiedenis. Dat was niet zo verwon derlijk, want zijn vader publiceerde op basis van archiefonderzoek artikelen over histori sche onderwerpen die meestal betrekking hadden op Hulst en het oostelijke gedeelte van Zeeuws-Vlaanderen en het aangrenzen de Vlaamse gebied. Brand vond het knap dat zijn vader zo vlot oud schrift kon lezen. Nauwelijks geordend Plezierig emeritaat april 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 17