Goed archiefbeheer begint met een muisklik www.eurofiles.eu DOX Op zoek naar een echte specialist? Support Eurofiles BECIS is uw partij voor: Meer weten? U kunt ons inschakelen voor: Door het beeld dat de buitenwacht heeft van het beroep van archivaris en van de persoon die dit beroep kiest, laten gelukkig weinig collega's zich ontmoedi gen. Dankzij de liefde voor het vak over wint menigeen de treurnis over het suffi ge imago dat, alle vernieuwingen ten spijt, vaak genoeg nog steeds blijkt te kle ven aan een archivaris. Het kost mij moeite dit onderwerp op te rakelen, maar dit keer ontkom ik er niet aan, want - ja hoor - er is weer eens iemand die een 'Actie Stofkam' op touw heeft gezet. Waar die actie op is gericht, laat zich raden: op een kantoor is het een janboel met de registratie en met de dossiervorming en de inspectie tikt de nalatige boosdoener al enkele jaren achtereen op de vingers. De hoogste tijd voor een oprisping van daadkracht. De hoogste tijd dus voor acties en daaronder valt ook de 'Actie Stofkam': "Archiefmateriaal op de kamers van de provinciale ambtenaren wordt onderzocht op archiefwaardigheid." Het gaat hier om ambtenaren van de pro vincie Gelderland. Het jaarverslag van de PAI over 2004 wond er geen doekjes om. De tekortkomingen die de archiefinspec teur bij de provincie constateerde betrof fen onder meer "het ontbreken van een overzicht van beheerde archiefbestanden, gebreken in de dossiervorming, vernieti ging van archieven buiten de wettelijke procedures om, onveilige archiefruimten en langdurig uitstel van de wettelijk ver plichte overbrenging van archieven naai de openbare archiefbewaarplaats". Niet gering, zeg nu zelf. De kritische rapportage van de inspectie over 2004 heeft daarna volop aandacht gekregen binnen de pro vincie, staat in het verslag over 2005. Alles daarover is te volgen op de websites van PAI en Gedeputeerde Staten. En in Statennotitie PS2006-862, een reactie op een evaluatierapport door PAI van sep tember 2006, duikt die stofkam op. Ach wat leuk toch, mensen! Laat ik overigens niet verhelen dat alle acties die in deze notitie worden opgesomd, een serieuze indruk wekken. Zit er eigenlijk verandering in het beeld dat de buitenwacht heeft van het beroep bijvoorbeeld bekend dat bibliothecarissen te kampen hebben met het vooroordeel dat er vooral vrouwen in dat vak werk zaam zijn, van zekere leeftijd en met een bril. Welnu, voor het aanzien van het beroep schijnt dat funest te zijn. In LIBRES (Library and Information Science Research Electronic Journal, Vol 16, Issue 2, september 2006) doet L.T.K. Robinson verslag van een inhoudsanalyse van twee kranten, een landelijke The Australian) en een regionale The West Australian). Robinson onderzocht deze kranten over een periode van vijf jaar, 2000-2004 [zie: http://libres.curtin.edu. au]. De algemene conclusie van dit on derzoek luidt dat de weergave in de onder van archivaris of houdt het belegen imago stand? Die vraag stelde een student in Australië zich, in iets bredere zin: hoe wordt in de gedrukte pers een 'informatie professional' afgeschilderd en komt dat beeld overeen met het stereotype of doet het recht aan de werkelijke inhoud van de functie? Achter een 'informatieprofessio nal' gaan de beroepen schuil van bibliot hecaris, archivaris en 'records manager' (div-er). Op grond van ouder onderzoek is zochte kranten getrouw was aan het ware karakter van het tegenwoordige beroep, overwegend positief getoonzet en wars van afgezaagde beeldvorming. Verwij zingen naar uiterlijke kenmerken (waar archivarissen overigens zelf, in hun beschrijvende werk, dol op zijn) raken in onbruik. Robinson, aangenaam verrast door deze bevindingen, oppert de veron derstelling dat de schrijvende pers tegen woordig zorgvuldiger te werk gaat en don ders goed beseft dat stereotypen aan slijta ge onderhevig zijn. De Australische Raad voor de Journalistiek en de Beroeps vereniging van Journalisten aldaar waar schuwen trouwens - in ethische richtlij nen 2004 - tegen het gemakzuchtige gebruik van cliché's. Het onderzoekverslag besluit met enkele aanbevelingen aan het adres van informatieprofessionals ener zijds en journalisten anderzijds. De laatst genoemden komen er weliswaar goed van af, maar zouden meer begrip moeten heb ben voor het belang van de informatiesec tor voor de samenleving. sodevoIder@wxs.nl Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer. Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.BECIS.nl info@becis.nl PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474 ZG Oosthuizen Tel.: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 http://www.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorziening Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM. april 2007 archievenblad Tekening: Peter Vlot.

Archievenblad | 2007 | | pagina 15