vakbekwaam toegankelijk maken van uw collectie INGRESSUS Restauratie atelier Sterken BV www.ingressus.nl Atelier voor van papier restauratie en conservering en perkament Ontsluiting fysieke collecties, Ontsluiting digitale collecties Kwaliteitszorg, Ondersteuning, Digitale diensten STF.R KF.N f3 a f s w management heshhbsr Vervolg van pagina 27 De doorsnee lokale archiefdienst acqui- reert overwegend 'passief'. De kans is groot dat het resultaat van (de schaarse) actieve acquisitie correleert met de inte resses of met het sociale netwerk van individuele medewerkers. De diensten die systematischer te werk gaan, zoeken steun bij de rubriekenindeling van het archievenoverzicht, de gemeentegids, de Gouden Gids, een bedrijvengids, CBS-jaar- reeksen, Pyterssen's Almanak, Kamer van Koophandel. Zeker, het is een nuttig begin, het biedt houvast, maar het blijft een opsomming, naar onderwerp inge deeld, net als in de bibliotheek. Het is een indeling die voert naar bedrijven, naar instellingen, naar verenigingen - ik noem het een institutionele benadering. Een institutionele benadering deelt de samenleving op in sectoren en rubrieken. Maar als ik u zou vragen: wat herinnert u zich als kenmerkend voor, bijvoorbeeld, de eerste helft van de jaren zeventig in uw toenmalige woonplaats? Denkt u dan ook in die hokjes? Herinnert u zich als eerste spontaan belangrijke bedrijven, instellingen en verenigingen in uw woonplaats? Of herinnert u zich gebeur tenissen, opmerkelijke verschijnselen en mensen? Het archief zou een goede afspiege ling moeten zijn van de samenleving. Maar wat is representatief? Welke belang rijke maatschappelijke processen voltrek ken zich en wat is 'belangrijk'? Ik wil hier proberen aan te geven op welke wijze maatschappelijke ontwikkelingen in de samenleving zijn te benoemen, zodanig dat zij houvast kunnen bieden bij acqui sitie. Wat ik voorop zou willen plaatsen, is continuïteit, een visie op de lange ter mijn. Continuïteit in wisselende gedaan ten, dat is de kern van mijn invalshoek voor acquisitie. Het is pas in de tweede plaats het nieuws in de dagbladen of (literatuur)onderzoek die ons het spoor wijzen naar de geschiedenis van het heden. Werd de maatschappelijke werkelijkheid in het negentiende-eeuwse Nederland overheerst door 'de' sociale kwestie en werden sociale en politieke conflicten getekend langs de lijnen van arbeiders versus kapitalisten en tussen levensbe schouwingen, de Nederlandse samenle ving in de twintigste eeuw is heel wat ingewikkelder in kaart te brengen. Een onderliggend patroon is daarvoor te gebruiken. Het patroon van sociale strijd, of van emancipatiebewegingen en veran derende (machts)verhoudingen levert door de tijd heen telkens weer nieuwe variaties. Ik benoem hier een aantal (en ben hier schatplichtig aan Geert de Vries, Nederland verandert Maatschappelijke ont wikkelingen en problemen in het begin van de eenentwintigste eeuw, Amsterdam, 2000): Gevestigenden en nieuwkomers Gevestigden en buitenstaanders Vrouwen en mannen Jongeren, volwassenen en ouderen Zieken en gezonden Werkenden en niet-werkenden Werkgevers en werknemers Regeerders en geregeerden Onder de paraplu van elk van boven genoemde titels zijn zowel op nationaal als op lokaal niveau maatschappelijke gebeurtenissen, verschijnselen en perso nen aan te wijzen. Of het nu gaat om de zestiende eeuw, de achttiende of de een entwintigste eeuw. 'Gevestigden en nieuwkomers', bijvoorbeeld, zijn van alle tijden. Lutheranen, Friezen die werk zoe- ken in Amsterdam, Zeeuwse arbeiders die rond 1900 naar Rotterdam trekken: archieven en het erfgoed van migranten - een onderwerp dat de laatste jaren in de schijnwerpers is geplaatst- staat in een traditie van eeuwen. Het is aan de archi varis om de lijn te trekken van een titel naar een gebeurtenis of verschijnsel en vervolgens naar archiefvormers en archieven die zijn ontstaan, het is aan de archivaris om die verbinding te maken. Voor 'vrouwen en mannen' ligt een voor beeld voor de hand: het natuurkundig genootschap voor vrouwen in Middelburg. ~§§|3Ï Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek 1ATELIER Kaarten Wandkaarten Charters Zegels DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op £1C l~lt calamiteitenservice, zorg en beheer DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl isotron ..V J Wat documenteren? Van alle tijden Particuliere archieven zijn alledaags, zoals deze stoelen in een winkel in de Vijzelstraat in Amsterdam (foto auteur). Agnes Jonker is docent en onderzoeker aan de Archiefschool. Dit artikel is een bewerkte en ingekorte versie van een lezing voor het Platform Particuliere Archieven, GA Rotterdam 29 september 2006. E-mail: a.e.m.jonker@archiefschool.nl april 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 14