Archivaris worden? i mmMISWW Kies de opleiding die bij u past master Archiefwetenschap UvA bachelor Media, Informatie en Communicatie HvA afstudeerprofiel Media Informatie I I DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst Archief school DE REE Vervolg van pagina 21 aandacht is besteed aan het beheren van audio visuele collecties, zoals acquisitie, selectie, mate riële zorg, beschikbaarstelling, ontsluiting, auteursrechten en digitalisering. Vervolgens is onderzoek verricht naar de dagelijkse praktijk bij een aantal archiefdiensten door middel van een korte schriftelijke enquête. Het derde onder deel geeft de conclusies uit beide onderdelen. Aan de hand van het onderzoek is een stappen plan ontwikkeld dat kleine en middelgrote archiefdiensten kunnen gebruiken om hun audiovisuele collecties beter te structureren. Hiermee reikt deze studie een praktisch instru ment aan voor het beheer van de informatierijke audiovisuele documenten. (Reacties naar: jello@wxs.nl) De Milieudienst IJmond is een intergemeen telijk orgaan met een openbaar lichaam, opge richt op basis van de Wet gemeenschappelijke regelingen en valt daarom onder de werking van de Archiefwet 1995. Als zorgdrager is hij onder meer verantwoordelijk voor het selecteren, ver nietigen en overbrengen van de eigen archiefbe scheiden, aan de hand van een door hem vastge stelde selectielijst. Het doel van dit onderzoek was het ontwerpen en samenstellen van een in strument ter ondersteuning van de selectie van de archiefbescheiden van de Milieudienst. Daartoe is onderzocht welke bewaartermijnen van toepassing zijn. Het onderzoek is beperkt tot de uitvoerende werkprocessen van de teams Milieubeheer en Techniek, omdat werkproces sen van deze teams de meeste archiefbescheiden genereren. Het selectie-instrument is vooralsnog gebaseerd op de gemeentelijke selectielijst uit 1983; de gemeentelijke vernietigingslijst uit 1996 is nog niet vastgesteld en dus buiten beschouwing gelaten. Zodra deze is vastgesteld, zal deze ook gelden voor de Milieudienst. De onderzoeker stelt op basis van het onderzoek voor om het selectie-instrument voor te leggen aan de gemeentearchivaris en de provinciale archiefinspecteur en beveelt aan om archiefbe scheiden van vóór 1 januari 1996 ook op die basis van de gemeentelijke selectielijst te selecte ren. De taak 'havens' valt buiten het kader van de gemeentelijke selectielijst. Hiervoor zijn voorstellen gedaan voor de voorlopige bewaar termijnen van de archiefbescheiden. Deze bewaartermijnen moeten tevens voorgelegd worden aan de gemeentearchivaris en de archiefinspecteur. Bij de Vereniging Nederlandse Gemeenten kan aanbevolen worden om deze taak bij de eerstvolgende revisie van de gemeen telijke selectielijst mee te nemen. (Voor reacties mail naar marleene@hccnet.nl). In een volgende editie van het Archievenblad besteden we uitvoerig aandacht aan de scripties van de opleiding Archivistiek A. www.archiefschool.nl Meer weten? Kijk op de site of bel 020 - 524 11 66 NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDERWIJS EN -ONDERZOEK archiefsystemen Erik de Ree directeur "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden." Degelijk en betrokken Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen Tel: 050 - 311 2600 Fax: 050 - 313 7350 E-mail: ederee@de-ree.nl www.de-ree.nl Marleene van Iperen Een selectie-instrument voor de Milieudienst IJmond Marieke de Haan is medewerker communicatie van de Archiefschool. De scripties die in dit artikel worden behan deld zijn (in papieren en/of digitale) vorm te raadplegen in de bibliotheek van de Archiefschool. Zie: www.archiefschool.nl/biblio theek. Bent u nieuwsgierig naar de opleiding tot archivaris? Bezoek dan een Open Dag of kijk op www.archiefschool.nl. april 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 11