J -J J Restauratie atelier Sterken BV Michiel Trouwhand en andere Zeeuwse zeehelden voorzee Lijkt uw (digitaal) archief op een doolhof? archiefburo Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament 0 STF.RKF.N ATELIERW Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels educatie en communicatie Het roemruchte maritieme verleden van Zeeland wordt met originele archiefstukken, prenten en tekeningen en objecten tot leven gebracht. Te zien zijn onder meer scheepsmodellen, de handtekening van Michiel de Ruyter, portretten van de kaper kapiteins Le Turc en Jarry, een door Jacob Hobein eigenhandig geschreven verslag van zijn hel dendaad, kwitanties van Joos de Moor, een 'live' verslag van de Vierdaagse Zeeslag onder het opperbevel van De Ruyter - in de vorm van een tekening gemaakt vanaf de Lange Jan te Middel burg - en de haarlokken van de gebroeders Evertsen. De enige zeeheld in de Canon van de Nederlandse geschiedenis, Michiel Adriaens- zoon de Ruyter, begon zijn leven en maritieme loopbaan in Zeeland. Hij werd er geboren, groeide er op en ontdekte er de zee. Als walvisvaarder, kaper en koop man verdiende de jonge Michiel zijn spo ren alvorens hij in dienst trad van de Nederlandse marine. In de expositie wordt volop aandacht besteed aan deze Zeeuwse jaren van Nederlands grootste zeeheld. Daarnaast zijn deze Zeeuwse jaren het onderwerp van een boekje dat tegelijkertijd verschijnt en waarin beken de en onbekende bronnen uit het Zeeuws Archief en andere archieven worden behandeld. De tekst is geïllustreerd met prenten en tekeningen uit de tijd van De Ruyter. In dit boekje komt naar voren dat Michiel de Ruyter eerst Michiel Trouwhand heette. Dat heeft auteur Ivo van Loo, historicus en medewerker van het Zeeuws Archief te Middelburg, ont dekt. Over De Ruyters Zeeuwse jaren (1607-1655) is maar weinig informatie. Zijn eerste zeereis voerde naar de kust van Guyana oftewel de Wilde Kust van Zuid-Amerika. Michiel noemde zich vanaf 1636 'De Ruyter', een verwijzing naar het woord 'ruiten' of 'roven'. Tot die tijd tekende hij met de naam Michiel Trouwhand, die hij zelf had gekozen. De opkomst van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden aan het einde van de zestiende eeuw was het begin van een lange rij van zeehelden. De Tachtigjarige Oorlog bracht helden voort, zoals de admiralengeslachten De Moor, Banckert en Evertsen. Zoals zoveel andere zeehelden waren zij van eenvoudige komaf, maar werkten zij zich snel op en maakten een glanzende carriè re. Het volk leefde met de gebeurtenissen mee en eerde zijn helden met huldigin gen, prenten en lofdichten. Voor gesneu velde bevelhebbers, zoals de gebroeders Evertsen, verrezen er praalgra ven. In het midden van de zeventiende eeuw betwistte Engeland de Republiek de macht ter zee met als gevolg de Engels- Nederlandse Oorlogen. Deze leverden weer nieuwe zeehelden op. Aan het einde van de eeuw werd Frankrijk een opkomende zeemacht. Een van de laatste, minder bekende Zeeuwse zee helden is Jacob Hobein, een matroos die in 1831 de Nederlandse vlag redde - en daarmee de Nederlandse eer - uit een verlaten sloep voor Philippine, voordat deze in han den van de Belgen kon vallen. Ondanks zwaar Belgisch geweer vuur bleef Hobein ongedeerd. Behalve aan zeehelden wordt ook aandacht besteed aan Zeeuwen die andere heldenda den op zee hebben verricht. Zoals de Arnemuidse vissers Schroevers, die honderd jaar geleden met groot gevaar voor eigen leven de opvarenden van de in nood verkerende Engelse schoener Doris redden. Archiefburo Voorzee is gespecialiseerd in het maken van de juiste toegangen. Ordenen en beschrijven van archieven vormt immers ons dagelijks werk, al bijna 20 jaar lang. Als u uw werkgeheugen graag op en in goede orde wilt hebben, kunt u dus met een gerust hart een beroep op ons doen. Wij zorgen ervoor dat uw (digitale) dossiers weer optimaal toegankelijk worden. Met de garantie dat ook u een tevreden cliënt van ons wordt. U zoekt naar een erkend en ervaren archiefbureau voor doolhofoplossingen? Of naar een verantwoorde opslag en beheer van uw archief? Of wellicht naar deskundigen, die uw archief verzorgers bijscholen? Kijk op www.voorzee.nl Ons team is u graag van dienst! documentbehandeling, training en A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk, 0416 - 348980 C/3 DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op fjjj dl W cl C 1~11 SChade preventie. calamiteltenservice. zorg en behee? DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland isotron Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl Door Roosanne Goudbeek De heldendaden die Zeeuwen in oorlogstijd op zee hebben verricht, zijn het onderwerp van de nieuwe expositie 'Zeeuwse zeehel den'. Vanaf maandag 2 april zijn bekende en minder bekende zeehelden en hun hel dendaden te zien in het Zeeuws Archief in Middelburg. Natuurlijk ontbreekt de groot ste zeeheld, Michiel de Ruyter, niet. Het is dit jaar immers vierhonderd jaar geleden dat hij in Vlissingen werd geboren en dat was de aanleiding tot een heus Michiel de Ruyterjaar! Of moeten we gaan spreken over het Michiel Trouwhandjaar, zoals pas ontdekt zijn werkelijke naam was? Kapiteien Trouwhand Portetvan Michiel de Ruyter als vice-admiraal. Kopergravure door P. de lode, naar schilderij van H. Berckman, met adres van I. Meyssens. Afkomstig uit Zelandia lllustrata van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (foto Zeeuws Archief). Macht ter zee Roosanne Goudbeek is medewerker Communicatie bij het Zeeuws Archief. De expositie 'Zeeuwse zeehelden' is van 2 april 2007 tot 5 januari 2008 te zien in het Zeeuws Archief te Middelburg. Van maandag t/m vrijdag en de eerste zaterdag van de maand van 9.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. De titel van de begeleidende publicatie van de hand van Ivo van Loo luidt Kapitein Trouwhand. De Zeeuwse jaren van Michiel Adriaenszoon de Ruyter (1607-1655) (Middelburg: Zeeuws Archief, 2007). Deze uitgave telt 32 bladzijden en kost 4,95. he Nolle et Genereux vice JJmiralMichel Adr. i>k Rvytkr, commmr Jeur Je l'jlrmé Naua/le Je UblhlttJc. MoJ.Aeeelmmieim f-m V,f loan. M'jflia txeuj. maart 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 9