(ajUBidigit Group Sam point Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven y tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Documentair Informatiemanagement Arthur van Schendelplein 75 2624 CM DELFT Telefoon 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www. Dl-facilities.nl Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 24 uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. dienstverlening Vervolg van pagina 13 Bij dit alles is de communicatie van groot belang. Er is ook op verschillende terreinen naar samenwerking gezocht om tot meerwaarde te komen. Zo is er contact opgenomen met Het Gilde, dat in Utrecht onder andere stadswandelin gen verzorgt. Van Dockum: "Wij hebben ze gevraagd wat ze graag willen. In ruil voor een ruimte voor groepsontvangsten en een koffieruimte in ons nieuwe gebouw zullen zij in de toekomst vanuit ons archief alle stadswandelingen star ten. De beste communicatie is natuurlijk een goed product, waarbij we bovendien elke keer willen blijven verrassen. Voor Eigenlijk zou er een deltaplan moeten komen voor de digitalisering van de meest geraadpleegde en meest kwetsbare archieven. het hele gebouw is bedacht welke emotie een bezoek aan ons zou moeten opleve ren: je moet je welkom voelen en als je weer naar buiten gaat het gevoel hebben dat je iets verrassends ontdekt hebt", zegt Saskia: "We denken ook aan publieksgerichte ac ties voor films en samenwerking met musea zoals het Catharijneconvent. We sluiten qua open stelling helemaal aan bij de andere instellingen in het museumkwartier en zijn dus ook op zondag geopend. Overigens is de aandacht voor het grote publiek ook goed voor de archiefkas. Een forse investering in publieksbereik heeft ook grote spin off in je beheer en behoud." Zo overweegt bijvoorbeeld het pensioenfonds van de spoorwegen de digitalisering van de personeelsregisters van de voorgangers van de NS te spon soren, zodat ze door Het Utrechts Archief op internet geplaatst kunnen worden. De plannen voor een nieuwe historische publiekspresentatie in de binnenstad en het internet slaan goed aan bij dergelijke sponsoren. En dat is ook wel nodig: van de 6,5 miljoen euro kostende totale renovatie en inrichting van de twee gebouwen moest grofweg 1 miljoen worden gedekt door externe fondsen. Die externe subsidiëring ver loopt goed, kan Van Dockum met genoe gen constateren: "Daarbij speelt onge twijfeld ook een rol dat we samenwerken met topbureaus als d'Arts, Northern- Light, Kiss the Frog en Opera Ontwer pers. Ook van belang is dat we het overal zelf gaan vertellen. De leden van onze projectgroep zijn fantastische 'verkopers' van onze ideeën!" In breder verband ziet Van Dockum ook nog een schone taak weggelegd: "Van de 18 strekkende kilometer archief die we in huis hebben wordt, zoals ook elders het geval is, maar zo'n twintig procent vaak geraadpleegd. Het digitaliseren van 1 kilometer archief kost ongeveer 1 mil joen euro. Dus is het helemaal niet meer zo onrealistisch dat we het meest geraad pleegde en meest kwetsbare digitalise ren. Eigenlijk zou er een deltaplan moe ten komen voor de digitalisering van de meest geraadpleegde en meest kwetsbare archieven, net zoals momenteel voor films wordt gedaan. Ik zie dat als een overheidstaak, die direct een enorm positieve push kan geven aan ons imago. Een prachtige uitdaging!" Het lijkt er dan na jaren toch van te komen: Het Utrechts Archief krijgt een heus bezoekerscentrum in het centrum van de Domstad. Van Dockum: "We gaan geen wezensvreemde dingen doen. In onze naam blijft ook het woord 'archief' staan, ondanks dat de beide pan den al speciale werktitels hebben gekre gen; Huis van de Geschiedenis (Hambur gerstraat) en Schatkamer (Alexander Nu- mankade)." In het huidige gebouw aan de Alexander Numankade komen straks meer dan 100.000 - in vakjargon - 'bewe gingen' door de komst van de nieuwe bewoners. Voor de verdeling van het hui dige personeel over de beide locaties heeft men volgens Van Dockum voor een pragmatische oplossing gekozen: "Iedereen die dagelijks met originelen werkt blijft hier, de rest gaat naar de bin nenstad. Maar er is en blijft een stevige wisselwerking tussen front- en backoffi ce, misschien wel inniger dan ooit. Beide zijn absoluut onmisbaar voor elkaar: nieuwe aanwinsten die in het bezoekers centrum belicht worden zullen bezoeken aan de Numankade genereren, terwijl je nieuwe archieven ook zult tentoonstel len in de frontoffice." Vol spanning wachten we op de opening. Als alles volgens plan loopt, wordt het nieuwe gebouw in juli opgeleverd. Dan zal de helft van het personeel daarheen verhuizen. Nadat in november 2007 het nieuwe publiekscentrum opengaat, wordt ook de huidige locatie grondig verbouwd. Hoe tijdens deze verbouwing de dienst verlening aan het publiek optimaal te houden, is nog onderwerp van discussie. utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 045-5640054 info@scanpointnl.nl fax: 045-5331995 www.scanpointnl.nl van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! tel: 045-5691584 info@vanbilsenconsultancy.nl fax: 045-5331995 www.vanbilsenconsultancy.nl Ganzepool 6 - 6443 WZ Brunssum Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel. +31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoSrestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Communicatie en sponsoring Het pand aan de Hamburgerstraat in de steigers. maart 2007 Schoolbezoek aan Het Utrechts Archief: straks nog span nender! Twee gebouwen )ac. Biemans is medewerker Educatie en Public Relations van het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en redacteur van het Archievenblad. archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 7