RA Restauratieatelier 'De Tiendschuur' FILES FACILITIES Historisch archief Texel voorlopig gered Voormalige gemeente Grijpskerk krijgt historisch documentatiecentrum KVAN studiedag: Archieven en Maatschappij Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Zonneschijn na donkere dagen! nieuws uit het veld NIEUWS OVER PRODUCTEN EN DIENSTVERLENING onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuiimvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade calamiteitenservice Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Specialisten in Documentaire Informatie Voorziening Jeroen Boschstraat 16, 5025 NV Tilburg, 06-38033704 en b.g.g. 013-4685392 EjjUp Archiefbewerking ^||p Wegwerken van achterstanden Detachering 3^3 Interim management Archiefopslag (bewerking, inventarisatie, opvraagservice) Breng licht en overzicht in Uw archief, contact F F voor een vrijblijvend onderhoud Ook Internationaal actief: o.a. Curacao, Aruba, St. Maarten E-mail: r.steba@home.nl Organisatienaam Naam contactpersoon M/V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes a/lemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den, wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Fleeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl UniCompact verrijdbare archiefsystemen Al jaren verwaarloosde Texel haar historisch archief. Begin 2006 werden schimmeluitbraak, inktvraat en onge dierte aangetroffen in de stukken. In oktober 2006 dreigde de provincie Noord-Holland Texel een dwangsom van 10.000 euro per maand op te leggen, indien de ge meente voor 2 februari 2007 onvoldoende maatre gelen had getroffen. Tij dens de controle die dag bleek het archief op bijna alle punten in orde te zijn. Toch houdt de provincie een extra oogje in het zeil door middel van extra controles. Ook houdt de provincie de mogelijkheid open om alsnog een dwangsom op te leggen. Pas wanneer Texel haar archief weer waardeert zullen de extra maatregelen verdwijnen. Jonge wadlopers bij Texel (foto part. coll.). De gemeente Zuidhorn stelt 1000 euro beschikbaar voor het opzetten van een volwaardig historisch documentatie centrum voor de voormalige gemeente Grijpskerk. Het geld wordt overgemaakt aan de Stich ting Kluften en Waarden die het centrum moet gaan opzetten. In het centrum worden materialen verza meld, bewaard en ontslo ten voor het publiek. Van datzelfde publiek wordt verwacht dat het een bij drage levert aan het cen trum in de vorm van oude of nieuwe foto's, krantenknipsels en prentbriefkaarten. Het college van B&W is zo vrijgevig omdat het het plaatselijk erfgoed van Grijpskerk van cultuurhisto risch belang voor de ge meente Zuidhorn vindt. Het gaat, volgens de ge- meentewoorvoerder, om een 'incidentele waarde ringssubsidie'. De totale kosten voor het centrum tot 2010 worden geschat op ongeveer 6000 euro. De voormalige gemeente Grijpskerk uit de Atlas van Kuyper (part. coll.). Autonomy integraal onderdeel van nieuwe informatieportal Kluwer De retrieval software van Autonomy is integraal onderdeel van de nieuwe zoekomgeving van Kluwer, genaamd Kluwer Navigator Pro. Kluwer Navigator Pro is bestemd voor grote kennisintensie ve ondernemingen (waaronder advoca tuur, accountancy, overheid en fiscale instellingen), waarmee gebruikers kun nen zoeken in alle online beschikbare Kluwer vakinformatie en de interne con tent van de gebruikersorganisatie zelf. De retrieval software van Autonomy is de motor van de online omgeving met vak informatie van Kluwer en helpt gebrui kers bij het vinden van en navigeren in informatie. De Autonomy software heeft tal van toepassingsmogelijkheden als het gaat om het doorzoeken, analyseren en matchen van verschillende soorten documenten - ongeacht taal en formaat. Autonomy classificeert documenten aan de hand van metadata. Op basis van de software heeft Kluwer branchespecifieke taxonomieën en een thesaurus ontwik keld. Dit zorgt ervoor dat de gevonden zoekresultaten automatisch worden inge deeld op onderwerp, naast de gebruike lijke indeling naar informatiebron. Het automatisch indelen van documen ten gebeurt voor zowel de Kluwer bron nen als voor de interne documenten uit de gebruikersorganisatie. Zo ontstaat een integraal zoekresultaat op basis van inter ne documenten en externe bronnen. Voor meer informatie: www.autono- my.com. Het archiefwezen heeft de laatste jaren de blik steeds meer gericht op de maatschappij. Archieven zijn geen geslo ten bolwerken, maar toegankelijke instel lingen met een open houding naar de buitenwereld. We willen als archieven gezien en gevonden worden. We willen dat archieven door 'de maatschappij' geraadpleegd worden. Immers, wat we in huis beheren en ter beschikking stellen vormt een afspiegeling van de maat schappij. We zijn bezig met het bestaans recht van onze archieven bij het bestuur aan te tonen. Hoe pakken we dit aan? We doen onderzoek naar nieuwe bezoekers- groepen, archiefdiensten gaan de (virtu ele) wereld in. Anderzijds vraagt de maat schappij om openheid, een transparante overheid. Hoe gaan we als archiefwezen om met de roep om (meer) openbaarheid van onze archieven en collecties? Het Nederlands archiefwezen past in de Nederlandse cultuur en democratie. Wat is de invloed van de maatschappij op onze werkwijze en organisatie van het archiefwezen? Inspirerende sprekers bie den u handvatten en discussiestof om de volgende dag fris de maatschappij weer in te kijken! KVAN, Archiefschool en Erfgoed Nederland organiseren de KVAN Studiedag 2007. Pictura Imaginis en Van Buuren DMS zijn hoofdsponsor van de studiedag. Locatie: Musis Sacrum te Arnhem Kosten: leden KVAN 95 euro; anderen 130 euro; studenten Archivistiek gratis. Info en aanmelding: www.kvan.nl maart 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 4