VGI-innovatieprijs 2007 1 Oude Archiefschool gesloopt Bedenk een nieuwe naam voor deWoonOmgeving Gemeentearchief Rotterdam: 150 jaar Schat van de Stad nieuws uit het veld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Ook in 2007 zal de Vereniging voor Ge schiedenis en Informatica (VGI) de meest vernieuwende Vlaamse of Nederlandse ICT-toepassing op het terrein van geschiedenis en cultuur belonen met de VGI-innovatieprijs. Deze prijs werd in 2003 door de VGI in het leven geroepen om waardering uit te spreken voor goede en innovatieve geschiedenistoepassingen en om aandacht te vestigen op het belang van toegankelijkheid van histori sche gegevens. Het innovatieve hoeft niet per se te blijken uit gebruik van geavanceerde technologie, maar kan ook betrekking hebben op andere aspecten van toepassingen op het terrein van de geschiedenis, zoals de manier waarop bestaande of nieuwe doelgroepen wor den bediend of hoe men ermee commu niceert; nieuwe, geschiedwetenschappe- lijke toepassingen die zijn bedacht voor bestaand ICT-gereedschap of juist nieuw ICT-gereedschap dat is ontwikkeld ten dienste van historisch onderzoek. De VGI roept iedereen op om websites, applicaties of projecten aan te melden voor de innovatieprijs. Een deskundige jury zal drie Vlaamse of Nederlandse toe passingen nomineren die naar de me ning van de jury tot de meest vernieu wende van het jaar gerekend kunnen worden. Deze drie zullen op een speciale ÖUeJebE studiedag van de VGI in september wor den gepresenteerd, waarna een winnaar gekozen zal worden. De winnaar krijgt een oorkonde, het recht om het speciale 'VGI ICT Innovatieprijs 2007'-vignet te gebruiken en diverse andere prijzen; ook wordt een persbericht op ruime schaal verspreid. Wie een toepassing wil voordragen voor de VGI-innovatieprijs 2007, kan een e-mail sturen naar Marcel Ras, marcel.ras@kb.nl. Vermeld in het bericht behalve naam, adres en telefoonnummer van de inzender, de naam van de toepas sing, de URL (indien aanwezig) en een toelichting op het innovatieve aspect van de toepassing. De termijn voor de voordracht eindigt op 1 augustus 2007. De winnaar van de VGI-innovatieprijs 2007 kan zich scharen in het illustere rij tje winnaars van de vorige edities: 2006: Teleblik, www.teleblik.nl 2005: Literair Gent, www.literair.gent.be 2004: Ename Expertisecentrum voor erfgoedontsluiting, www.enamecenter.org 2003: De schatkamer van het Gemeentearchief Amsterdam, www.amsterdam.nl/schatkamer/ Vele collega's hebben goede herinne ringen aan het gebouw dat hier wordt gesloopt: de Archiefschool bij wat vroe ger het Algemeen Rijksarchief heette. Er komt iets moois voor terug, hoewel op dit moment nog een studie wordt ver richt naar de bebouwingsmogelijkheden en publieke functies. Men start binnen kort met de bouw van de nieuwe parkeer garage en het gehele plein gaat op de schop en er wordt een aantal torens bijgebouwd. Tot nu toe was het Anna van Buerenplein de winderige achterkant van het CS Den Haag, maar het moet een levendig stedelijk plein worden. De Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief claimen in het nieuw te bouwen 70 meter hoge gebouw, De Lampion genaamd, pu blieksruimte. In 2007 bestaat het gemeentearchief Rotterdam 150 jaar. Het gemeentearchief viert dit met een groot aantal bijzondere activiteiten en publicaties voor een breed publiek onder de noemer 'Schat van de Stad'. In het jubileumjaar zal het gemeentear chief een groot deel van zijn collectie op verrassende wijze presenteren, zowel bin nen als buiten de muren van het archief aan de Hofdijk. Dit betekent dat de regu liere publicaties, tentoonstellingen, his torische cafés en presentaties een feeste lijk tintje krijgen, maar dat daarnaast ook vernieuwende invalshoeken worden gekozen om het materiaal te kunnen pre senteren. Zo werd eind december 2006 al de speciale jubileumbox 'Een Schat aan Herinneringen', met een exclusieve selec tie van bijzonder beeld- en geluidsmate riaal uit het archief, cadeau gedaan aan alle negentig verzorgingstehuizen in Rotterdam en de regio. En onlangs zijn de resultaten van het fotoproject 'Match!' aan het archief overgedragen. Vijftien hedendaagse fotografen portretteerden op verrassende wijze ruim honderdvijftig van de grootste sporthelden in Rotter dam. De Kunsthal Rotterdam presenteer de vorig jaar zomer een selectie uit deze unieke portrettenverzameling in een ten toonstelling. Voor het gemeentearchief is het materiaal een belangrijke aanvulling op de fotocollectie. Inmiddels heeft ook de nieuwe Galerie Coolsingel 91 haar deuren geopend voor een viertal bijzon dere exposities in het jubileumjaar, op basis van de collectie van het gemeente archief. De eerste tentoonstelling gaat over 'Rotterdam Sloopt', een gevoelig onderwerp in een stad die veel van haar oorspronkelijke gebouwen verloor. Soms betreuren we het verdwijnen van oude gebouwen en wijken en soms juichen we de sloop ervan toe. Sloop, stadsvernieu wing en protest gaan hand in hand. Eén ding is zeker: sloop is emotie. Tijdens het Internationaal Film Festival Rotterdam (IFFR) start het filmprogramma Rotter dam Classics in Theater Lantaren/Vens- CO °0S.L ter. Een jaar lang worden hier echte Rotterdamse filmklassiekers vertoond. Het programma toont elke eerste zondag van de maand verschillende visies op Rotterdam en geeft daarmee een divers beeld van de historische ontwikkeling van de stad. Voor leerlingen in groep 7 van het Rotterdamse basisonderwijs ver schijnt in maart een historische jeugdro man over de Holland-Amerika Lijn (HAL). Het boek komt uit de pen van de bekende kinderboekenschrijfster Martine Letterie. Zij schreef Botterdam a Am sterdam IH ER YORK op basis van ar chiefmateriaal een roman over een Rotterdams meisje dat met de Hol land-Amerika Lijn emigreert. Het ver haal is gesitueerd omstreeks 1900. Een selectie Rotter damse affiches uit de verzameling van het Gemeentearchief Rotterdam is vanaf juli te zien in de Kunsthal. Bij de tentoonstel ling verschijnt een afficheboek, waarvan een aantal kunstacademiestudenten de vormgeving van de verschillende hoofd stukken heeft verzorgd. Ook brengt het gemeentearchief een nieuw boek uit met historische stadsplattegronden. Voor de regiogemeenten lanceert het gemeentear chief 'Regio in Beeld', een speciale online- tentoonstelling over de regio, een bijzon dere samenwerking met verschillende his torische verenigingen uit de regio. Het beeld van de dorpen Albrandswaard (Poortugaal en Rhoon), Lansingerland (Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk en Bergschenhoek), Capelle aan den IJssel en Ridderkerk is de afgelopen jaren sterk ver anderd. Nieuwe wijken zijn gebouwd, nieuwe inwoners en bedrijven zijn geko men, waardoor het dorpsleven vaak een volledig nieuwe dynamiek heeft gekregen. Op de themasite kunnen bezoekers hun verhaal bij de historische foto's vastleggen en de beelden ook als e-card versturen. Later dit jaar staat de première van 'Op Stroom' gepland, een unieke filmdocu mentaire over de stad Rotterdam anno 2007. Een historische televisiequiz moet het jubileumjaar ten slotte op gepaste wijze afsluiten. Met deze projecten en nog veel meer activiteiten wil het gemeentear chief zijn collectie Rotterdams verleden aan zoveel mogelijk mensen ter beschik king stellen. Kijk voor meer informatie op www.gemeentearchief.rotterdam.nl. Voor het project deWoonOmgeving is een nieuwe website in ontwikkeling. Bij een nieuwe website hoort een nieuwe naam. U kunt meedenken. Wordt uitein delijk de door u bedachte naam gekozen, dan ontvangt u een leuk cadeau. De nieuwe naam moet niet te lang zijn en aansluiten bij de inhoud van de nieuwe website. Uniek aan de nieuwe website is dat er historische informatie te vinden is over elke plek in Nederland. Hierbij moet gedacht worden aan foto's, teksten en historische kaarten. Deze informatie is afkomstig van archieven, musea en bibli otheken in Nederland. U kunt maximaal drie namen opgeven. Controleer voordat u een naam opgeeft of er niet al een web site bestaat met de door u verzonnen naam! Idee? Surf dan naar http://denieu- wedwosite.nl/p/277/HsqrTZWmLNHH NIEUWS u i t h e t veld Teleblik Welkom bli Teleblik! De winnaar van de VGI-innovatieprijs 2006:Teleblik. Een website met actuele en historische beelden uit de archieven van de publieke omroepen en het Polygoon Journaal, bestemd voor het onderwijs. De sloop van de oude Archiefschool in Den Haag in volle gang (foto Joost Salverda). Rectificatie Bij het artikel van Ivo Zandhuis over de Online Confenrentie (OCN 2006) in het decembernummer van het Archievenblad zijn drie foto's geplaatst die afkomstig zijn van het internet. Door een vervelende samenloop van omstanigheden heeft de eindredacteur verzuimd toestemming te vragen voor de publicatie van deze illustraties. De redactie heeft inmiddels contact gehad met beide fotografen, Ronald van Dieën en Liesbeth Mantel alias Moqub. Zij hebben de excuses van de redactie voor deze ongebruikelijke gang van zaken aanvaard en er is een minnelijke schikking getroffen. o 23' i O 5 HOLLAND Ah archievenblad maart 2007 maart 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 3