Dordrecht cvan [DeQaak] Dit is Dordrecht...dichterbij dan je denkt! Het Stadsarchief Dordrecht/ DiEP maakt deel uit van de sector Cultuur van de gemeente Dordrecht. Het Stadsarchief Dordrecht/ DiEP is de nieuwe naam van de organisatie die de archieven van Dordrecht en 12 regiogemeenten en de collecties van archeologie en monumentenzorg van de stad Dordrecht beheert en toegankelijk maakt. Het cultureel erfgoed van Dordrecht is uniek en van buitengewone kwaliteit en speelt een cruciale rol in de verdere ontwik keling van citymarketing, cultuurtoerisme en economie van de stad. In verband met een uitbreiding van de for matie is het Stadsarchief Dordrecht/DiEP op zoek naar een Archiefinspecteur. Je bent medeverantwoordelijk voor het ontwik kelen van beleid voor inspectiebezoeken en het ontwikkelen van toezichtcriteria voor archiefvorming. Je verricht audits en rapporteert hierover, beoordeelt verzoeken tot vernietiging en bereidt de overbrenging van overheidsadviezen voor. Je werkgebied betreft de Gemeente Dordrecht en de aan gesloten gemeenten uit de regio. Kijk op www.dordrecht.nl koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws De selectieve archivaris Archivarissen herkennen zich graag in het beeld dat zij onpartijdig werken voor de eeu wigheid. Als een van de voorbeelden wordt dan gewezen op het inventariseren, waarbij wordt gewerkt volgens strikt formele criteria, los van de actuele aandachtsvelden in het (historisch) onderzoek. Bij het beschrijven extra ingaan op de inhoud van bepaalde inte ressante stukken gold lange tijd als een archi- vistische zonde. Dergelijke informatie mocht hooguit in de inleiding vermeld worden. Maar inleidingen, hoe goed ook, werden (en wor den) nauwelijks gelezen. Alle aanleiding dus om de verspreide informatie te combineren in de beschrijving van de stukken. En dat gebeurt nu gelukkig ook vanwege het digitaal beschikbaar stellen van inventarissen en ande re toegangen op archieven. Waarom kom ik hierop? Dat heeft te maken met een artikel dat onlangs in NRC-Handels- blad verscheen onder de kop: "Slowaaks archief in 'foute' handen". Daarin wordt gemeld dat er door het Slowaakse parlement een nieuwe directeur is benoemd voor het UPN, het instituut dat communistische en fas cistische archieven van Slowakije beheert. De vorige directeur, en oprichter van het insti tuut, volgde een open beleid. De archieven van de communistische geheime dienst wer den op internet gezet en met het publiceren van documenten over de fascistische tijd werd een begin gemaakt. Onpartijdig, beide zijden van het politieke spectrum. De krant meldt dat de vrees bestaat dat zijn opvolger deze lijn niet zal voortzetten. De nieuwe directeur, een jonge historicus en werkzaam bij het nationa le instituut voor Slowaaks cultureel erfgoed, geldt als nationalistisch en zou graag de posi tieve kanten benadrukken van het oorlogsver leden van het toen Hitler-gezinde Slowakije. Het is niet zo moeilijk om allerlei doemscena rio's te bedenken voor de toekomst van het archiefbeheer. Maar het is de vraag of die ook realiteit zullen worden. Willekeurig handelen wordt immers ingeperkt door wetten en regels. Het UPN is in 2002 bij wet opgericht en ook is wettelijk vastgelegd dat iedere Slowaak- KVAN Nieuws se burger toegang heeft tot de dossiers die de communistische geheime dienst tussen 1939 en 1989 over zichzelf of zijn familie heeft aan gelegd. En hoewel er voor historici (nog) geen internationaal aanvaarde beroepscode bestaat, waarin naar de mening van de Groning§e his toricus Antoon de Baet het 'politiek geïnspi reerd vernietigen, verwijderen, verbergen, geheimhouden van archieven' een van de aandachtsgebieden zou moeten zijn, kennen archivarissen wel een dergelijke code. Voor het professioneel handelen met archie ven in een politieke context staan daarin behartenswaardige artikelen. Zoals artikel 1: archivarissen dienen elke druk - van wie of waar dan ook - te weerstaan om bewijsmateriaal te manipuleren met de bedoeling feiten te verbergen ofte verdraaien. Dat gaat ervan uit dat de archi varis ook zijn eigen meningen niet opvat als druk om een bepaalde (politieke, religieuze, culturele) richting te bevoordelen. Bij het waarderen en selecteren en andere werkzaam heden horen de principes van de archivistiek maatgevend te zijn. Het archiefmateriaal moet gewaardeerd, geselecteerd en bewaard worden in zijn historische wettelijke en administratieve context (art. 2). Daar hoort dus geen politieke inspiratie bij. Bij het beschrijven moet de authenticiteit van documenten worden beschermd. En voor alle duidelijkheid: het verzwijgen of geheimhouden van archieven kan ook niet: archivarissen horen op alle archiefbescheiden die hun zijn toevertrouwd de nodige algemene en specifieke toegangen te maken (art. 6). In vergelijking met de rampen die het Slowaakse archief mogelijk zouden kunnen bedreigen, valt het wat selectief toegankelijk maken van een archief door de Nederlandse archivaris volstrekt in het niet. Maar mis schien geeft deze Zaak toch aanleiding om van tijd tot tijd even stil te staan bij de achter liggende motieven van het eigen dagelijks handelen. Bureau KVAN Redactie Archievenblad 31 CULTUUR Archiefinspecteur Vacaturecode: 2007CUL024 Max bruto jaarsalaris: €48500,- Aantal uren: 36 Reageer uiterlijk 23 maart 2007 Acquisitie n.a.v. deze advertentie mordt niet op prijs gesteld. Op de eerste plaats ben je mens en geef je als individu koers aan je eigen, unieke bestaan. Maar een groot deel van je leven ben je ook werknemer en vind je (als je 't goed doet) pret tige werkgevers op je levenspad. Zoals de gemeente Dordrecht. Wij houden er rekening mee dat er meer is dan geld en carrière. Goed in je vel zitten en plezier hebben in je werk haalt het beste boven in mensen. En daarvan wil Dordrecht graag meegenieten. Daarom luistert de gemeente Dordrecht niet alleen goed naar haar burgers, maar ook naar haar werknemers. Want zij maken het verschil. Daar staat natuurlijk tegenover dat we wel wat van je verwachten. Zoals je motivatie om als werknemer resultaten te boeken, te staan voor watje hebt afgesproken en betrokkenheid bij alles wat er leeft en speelt in deze mooie stad. Als gemeentelijke organisatie kunnen we ons extra plooibaar opstellen. En je persoon lijke wens (tijdelijk of structureel) in goed overleg afstemmen op onze belangen en die van de burgerij. Jouw gevoelige snaar hoort Dordrecht bijvoorbeeld graag...zéker als je daarna weer oog hebt voor de kwaliteit en de continuïteit van het kunst- en cultuuraanbod in deze creatieve stad. Ben je geïnteresseerd in een baan bij de gemeente Dordrecht? Solliciteer dan via www.dordrecht.nl Hier vind je ook informatie over de functie en de gemeente. Voor meer informatie over de functie kun je contact opnemen met Charles Jeurgens, Directeur DiEP Gemeentearchivaris, (078) 649 23 31 of met Teun de Bruijn, Hoofd Collectiebeheer, (078) 649 23 33. Bij uitzondering is een andere wijze van solliciteren dan online mogelijk. Neem in dat geval eerst telefonisch contact met ons op, telefoonnummer (078) 639 83 03. archivarissen Yvonne Bos-Rops Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u con tact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Herengracht 474 1017 CA Amsterdam Tel. (020) 716 73 54 Fax: (020) 716 73 55 E-mail: bureau kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer verschillende achtergrond/opleiding daarin werkzaam zijn. Allen zijn wel kom als lid van de KVAN! De Ko ninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskun digheid van archivarissen te bevorde ren. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uit wisselingen en buitenlandse oriënta tiereizen. Leden van de KVAN ont vangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt €61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. maart 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 15