e c e n s i e s ignalementen Heiko Tjalsma (red.), Archiveren van Digitaal Academisch Erfgoed: een verslag als voorbeeld. DANS studies in digital archiving 2 Jos Wassink, Van stad en buitenie. Een institutionele studie van rechtspraak en bestuur in Weert 1568-1795 Bill Stockting Fabienne Queyroux (red.), Encoding Across Frontiers: Proceedings of the European Conference on Encoded Archival Description and Context (EAD and EAC) Paris, France 7-8 februari 2004 mElffiiM Jan H. Kompagnie (eindredactie), meeste gestelde vragen over de De oorlogsgids. Met antwoorden op de 25 oorlogsarchieven van het Nationaal Archief iteratuur Na het proefschrift van René van Horik verscheen vorig jaar het tweede deel in de serie Studies in digital archiving van Data Archiving and Network Services (DANS), een gezamenlijk initiatief van de KNAW en NWO. Dit tweede deel is een rapportage van een project tussen 2000 en 2003 bij het Meertens Instituut, waar bij geëxperimenteerd is met het achteraf archiveren van digitaal materiaal. Natuurlijk is het een ideale situatie als met de archiefvormer afspraken kunnen worden gemaakt over de manier waarop hij zijn archief (digitaal) vormt. In de praktijk, bijvoorbeeld als het archief van een individuele onderzoeker wordt ver worven, blijkt dat niet altijd te realiseren. Er is bijvoorbeeld geen sprake van een archiefwet en vaak is de instelling blij het archief te kunnen verwerven. Naar aan leiding van het project heeft DANS de Academisch Data Archiveringsmethode (kortweg ADA-methode) ontwikkeld. De zeven fases van de methode worden uiteindelijk in de laatste tien pagina's van het boekje beschreven (pagina 43 e.v.). De me thode sluit aan bij de algemene uit gangspunten van de archi- vistiek en het is zeker ook de moeite waard te worden be studeerd voor ander materi aal dan academische data. Het boekje is niet omvangrijk en wordt onder een cre ative commons-licentie beschikbaar gesteld via de website (www.knaw.nl/ publicaties/pdf/20061011 .pdf) ,i ISBN 90 6550 850 3, 35,00. "Het 'hollandocentrisme' in de Neder landse geschiedschrijving over het ancien régime, met grote nadruk op 'onze' Gouden Eeuw, heeft ervoor gezorgd dat er nog betrekkelijk weinig onderzoek is ver richt naar de bestuurlijke ontwikkeling van steden en dorpen in de grensprovin cies. De bestudering van de institutionele geschiedenis op lokaal niveau verschaft ons nieuwe inzichten in het proces van staatsvorming", zo begint auteur Jos Wassink zijn slotbeschouwing. Wassink, in het dagelijks leven gemeentearchivaris van Weert, promoveerde in 2004 aan de Radboud Universiteit te Nijmegen op een proefschrift over de institutionele geschie denis van rechtspraak en bestuur in Weert tussen 1568 en 1795. Dit boek, dat uit kwam in de reeks Maaslandse Mono grafieën, is hiervan een herziene uitgave. Zijn onderzoek strekt zich in tijd uit vanaf het moment dat de bekende graaf van Horn (beter bekend onder de onjuiste naam 'Hoorne'), heer van Weert, in 1568 op de Markt te Brussel onthoofd werd en de stad aan koning Filips II - tevens hertog van Gelre - verviel, tot aan de inlijving van dit deel van de Oostenrijkse Nederlanden bij Frankrijk. De ooit gescheiden oud- rechterlijke en oud-administratieve archieven van Weert boden, sinds ze in 1988 weer terugkwamen op de thuisbasis, een belangrijke bron voor Wassinks onder zoek. Hierin worden, na een uitvoerige schets van de organisatie en samenstelling van de lokale overheid in stad en de acht aangesloten gehuchten (de 'buitenie'), zowel de organisatie op het vlak van justi tie (civiele rechtsraak, strafzaken, vrijwilli ge en overige rechtspraak), als die van de politiek (financiën, openbare orde en vei ligheid, openbare werken, gezondheids zorg, landbouw en veeteelt, nijverheid en handel en sociale zorg en onderwijs) nauwgezet uit de doeken gedaan. Wassink onderzocht de lokale overheidsorganisa ties en hun invloed op de diverse maat schappelijke terreinen. Hij constateerde een grote mate van autonomie van het lokale bestuur in Weert en tegelijk een afzetten tegen het gewestelijk en centraal bestuur in respectieve lijk Roermond en Brus sel. Niet-leden van de magistraat, met name de gilden, hadden een aan zienlijke invloed op het bestuur, terwijl de schut terijen hun positie in de loop van de tijd wisten te versterken. Vanaf de zeventiende eeuw was ook in Weert de magistraat een gesloten elite en familiere gering geworden. Door de geringe schaal van het stadje was de afstand tussen bestuur en burgers in Weert echter niet zo groot als in de meeste steden in Holland, Vlaanderen en Brabant. De sterke positie van het communalisme en het feodalisme in Weert zorgde ervoor dat de centrale overheid minder greep had op de bevol king dan elders het geval was. Deze en andere constateringen doen de auteur vra gen om meer aandacht voor 'staatvorming van onderop'. Met zijn boek, dat een als een nieuwe en uitgebreide inleiding op de beide genoemde inventarissen beschouwd zou kunnen worden, heeft Jos Wassink hiervoor een prachtige aanzet gegeven. 28 literatuur In oktober 2004 kwamen in Parijs voor de tweede keer in Europa archivaris sen bij elkaar om het gebruik van Encoded Archival Description (EAD) te bespreken. Naar aanleiding daarvan ver scheen een overzicht van de papers die tijdens deze bijeenkomst zijn gepresen teerd. Behalve besprekingen van ervarin gen werden ook experimenten met nieu we technieken besproken en werden ont wikkelaars van de standaard uit de VS overgevlogen om hun ervaringen uit het verleden en ideeën over de toekomst te presenteren. Voor de zekerheid: Encoded Archival Description (EAD) is de XML- standaard voor het vastleggen van archiefbeschrijvingen volgens ISAD(G). Meer informatie op en via http://taskfor- ce.q42.net/dossiers/tienvragen. In het vervolg daarop wordt een XML-stan- daard ontwikkeld om beschrijvingen van archiefvormers vast te leggen: Encoded Archival Context (EAC). Gebruik van deze standaard is meestal nog experi menteel, terwijl EAD al door veel grote en kleine archiefdiensten in de VS, Europa en Nederland als belangrijkste techniek voor het opslaan en publiceren van archiefinventarissen met succes is geïntroduceerd. Opvallend aan de papers die in de pro ceedings worden gepresenteerd, is dat de problematiek van conversie en gebruik van archiefinventahssen ondanks de regionale verschillen heel herkenbaar is. Het geeft daarom archiefdiensten die EAD in hun organisatie willen invoeren een goed beeld van wat hen te wachten staat. Het geeft troost dat ook andere - soms gere nommeerde - diensten de- 'zelfde beren op de weg tegenkwamen. Daarnaast kan troost gehaald worden uit de mooie resultaten die worden geboekt. Het bestuderen van het boek vormt een goede voorbereiding op de derde bijeenkomst in april in Berlijn, waar de voortgang van de stan daarden en de concrete toepassing ervan opnieuw op de agenda staan. Wie onderzoek wil doen in oorlogs archieven in Nederland, zal in eerste instantie bij het NIOD te rade gaan. Maar ook het Nationaal Archief in Den Haag beheert inmiddels een respectabele col lectie op dit gebied. In 2000 werd het vier kilometer grote archief van de Bijzondere Rechtspleging van het ministerie van Justitie overgebracht naar het toenmalige Algemeen Rijksarchief. De overbrenging gaf een enorme impuls aan het historisch onderzoek in de archieven van het Nationaal Archief met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog. Deze en andere oorlogsarchieven leverden geregeld vra- gen op en voor de beantwoording daar van werd een projectgroep opgericht. Resultaat van haar werk is deze prakti sche gids, waarin aan de hand van de 25 meest gestelde vragen over de oorlogsar chieven (en oorlogsgerelateerde archie ven) van het Nationaal Archief histori sche achtergronden, overzichten van de desbetreffende archieven en literatuur worden verschaft. Het gaat daarbij om vragen als: "Wat is een oorlogsmisdadiger en wat een oorlogsmisdrijf?", "Heeft u informatie over de concentratiekampen in Duitsland en Oost-Europa?", "Ik ben krijgsgevangen geweest in Duitsland. Heeft het Nationaal Archief daar infor matie over?" en "Mijn oma heeft in een Japans interneringskamp gezeten. Kan ik De Oorlogs voor infor matie daar over bij het Nationaal Archief terecht?". De overzich telijk opgestelde en met toepasselijke foto's verluchte gids bevat een korte inleiding over de inzageprocedures en een handig register. 29 (Den Haag 2006), ISBN 90 6984 501 6, 70 blz., 15,00 (op papier); gratis (als pdf via de web site van DANS). Archiveren Digitaal Academisch Erfgoed Ivo Zandhuis ^r",MPr'v c Uitgeverij Verloren (Hilversum 2005), Van stad en buitenie Jac. Biemans archievenblad maart 2007 (New York e.a. 2005), ISBN 0 7890 3027 6, 286 blz., 27,95. ihc European lonnrre Encoded Archival IVscripnnn i KAL) an.f EAC 7-8 October 2004 Bul Stockting Fabienne Queyroijx EDITORS Ivo Zandhuis Nationaal Archief (Den Haag 2005), ISBN 90 74920 17 9, 15,00. Jac. Biemans maart 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 14