Goed archiefbeheer begint met een muisklik www.eurofiles.eu 1 Op zoek naar een echte specialist? Eurofiles rC 0 L U M l\T BECIS is uw partij voor: column Je hoeft de krant niet eens meer open te slaan of de tv aan te zetten. Kijk naar bui ten en je wordt geconfronteerd met wat deskundigen bestempelen als een kli maatverandering. Of de aarde nu blijvend opwarmt of juist zal gaan afkoelen, dat doet er niet toe. Er verandert iets in de ons zo vertrouwde afwisselende om standigheden van voorjaar, zomer, herfst en winter. Het is maar zeer de vraag of onze rol daarin zo invloedrijk is als wij zelf wel willen geloven. De extra uitstoot van C02 en andere schadelijke gassen heeft natuurlijk effect, maar er schijnt ook een soort golfbeweging te bestaan die eens in de zoveel tijd een klimaatverandering teweeg brengt. Interessanter is, hoe wij op de veranderingen reageren. Typeringen als toevallig, te laat, te weinig, ongecoördineerd en toch ook wel paniekerig zijn daarbij eenvoudig te geven. Het lijkt wel dat we pas echt wakker werden na een bliksembezoek van Al Gore, die op typisch Amerikaanse wijze beeldend de mogelijke gevolgen over ons uit stortte. Natuurlijk, de tijd was er rijp voor na het zoveelste weerre- cord. Ook het extreem denken in records - zo typisch voor deze tijd - sluit hier prima op aan. Meten is weten, kennis is macht en controle is ons doel. De Westerse benadering bepaalt ons omgaan met veranderingen zo meer dan we wellicht beseffen. ne 'klimaatverandering' met betrekking tot onze informatievoorziening. Eens in de zoveel eeuwen duiken er nieu we informatiedragers op. Van klei en steen naar papyrus is er een. Of - wat later in de tijd - van perkament naar papier. Dat brengt interessante probleempjes met zich mee. Kon je onder een oorkonde bijvoor beeld een aan- of uithangend zegel beves tigen, onder een stuk papier was dat een Nu is het niet de bedoeling om uit te weiden over klimaatveranderingen en zelfs niet over de gevaren voor archie ven, die dat met zich meebrengt. Op zich is dat een interessant probleem, waar de algemene aandacht nog absoluut niet naar uitgaat. De herziening van de rege ling ex artikel 13 zal daar bijvoorbeeld wel rekening mee moeten houden, maar ja... Nee, het gaat veel meer om een parallel die ingrijpender zaken betreft: de algeme- W> "2 stuk lastiger. Het officiële zegel kon er zomaar afscheuren en dat was niet de bedoeling. Zo ontstond waarschijnlijk de gewoonte om zegels erop te drukken: dat bleef beter zitten. Zo zijn er vroeg veer- tiende-eeuwse in het oud-Fries geschreven akten op papier, die qua stijl alle kenmer ken van een 'ouderwetse' perkamenten oorkonde vertonen en een opgedrukt zegel hebben. Uiteindelijk overvleugelde een handtekening het zegel, ook al door de breder wordende groep van opstellers van officiële stukken. Hoewel we weinig exact weten van de overgangen uit het verleden, kan het niet anders dan dat dat problemen heeft gege ven. De techniek van het plaatsen en terugvinden van informatie veranderde, de wijze van opslag moest worden aange past, de gebruikersgroep werd groter en het uiterlijk (schrift) veranderde mee. De overeenkomst met onze tijd, waar alles bovendien in veel korter tijdsbestek gebeurt, dringt zich als vanzelf op. Het digitaal vastleggen van informatie is de klimaatverande ring in de informatievoorzie ning. Dragers, schrift, opslag, gebruikers, en zelfs de informatie zelf veranderen zo ingrijpend, dat het nauwelijks te bevatten is. Dat is niet uniek in de geschiede nis van de mensheid: de middel eeuwse veranderingen zullen destijds even ingrijpend zijn ervaren. Het is ook geen onop losbaar probleem: er zijn altijd oplossingen gevonden voor ver anderde omstandigheden. Maar net zoals bij het veranderen van onze fysieke omgeving maakt deze klimaatverandering ons onzeker over de toekomst. Wat staat ons te wachten, kunnen we het wel volgen en zullen we overleven in de digiworld Bijna als vanzelf komen de wijze woorden, die door een onbekende in 1692 in de oude Sint-Pauluskerk in Baltimore werden aangebracht, naar boven: "Volg de loop der jaren met gratie; verlang niet naar een tijd die achter je ligt. Kweek geestkracht om bij onver wachte tegenslag beschermd te zijn, maar verdriet jezelf niet met spookbeel den." 27 I Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer. Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.BECIS.NL info@becis.nl Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Klimaatverandering Door Dick Bunskoeke 1 r dick@bunskoeke.nl Tekening: Peter Vlot maart 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 13