DE TWEEDE KAMER IN 1800 STREKKENDE METER archieven en collecties archieven en collecties Na een inleidende film, bekeken vanuit de oude vergaderbankjes, start de rondleiding door enkele bekende ruim ten van het gebouw. De plenaire verga derzaal - bekend van de televisie - is klei ner dan hij op breedbeeld lijkt. Hier ver gadert onze volksvertegenwoordiging dus. De Tweede Kamer: eigenlijk net een gemeente, maar dan met fulltime verga deren. De zogezegd vierde macht staat verdekt opgesteld, digitale communicatie wordt nauwelijks gebruikt. De bodes lopen af en aan met papieren notities, soms gewoon met grappige tekstjes om de politici wakker te houden. Dertien ste nografen wisselen elkaar af om bij te houden waarover het gaat. Uiteindelijk komen we uit bij de Handelingenkamer. Een schitterende ruimte, waar we in het begin evenwel niets mogen aanraken of inzien. Omdat we toch wel wat gewend zijn op het gebied van oud papier, krijgen we uitein delijk nog wat 'oude' banden te zien. Maar de ruimte op zich maakt al veel goed. In samenwerking met het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek worden alle Handelingen vanaf 1815 overigens gedigitaliseerd en uiteindelijk via de website aangeboden. Dan worden ze misschien nog eens geraadpleegd, want in de Handelingen kamer zelf komt vrijwel niemand, horen we. Senior archiefmedewerker Erik Zal- mé leidt ons door de ruimten waar het archief van de Tweede Kamer wordt bewaard. Bij het Centraal Archief werken vijf personen: naast de archivaris en Erik nog een drietal archiefmedewerkers. Ver weggestopt in de organisatiestructuur, is men pas vanaf 1974 begonnen met dit werk. Daarvoor werd alles eigenlijk maar in een hoekje gegooid. Maar nu wordt het archief van de Tweede Kamer goed beheerd. Voor de goede orde, het gaat dus niet om de archieven van bijvoor beeld ministeries, maar om het archief van kamercommissies en plenaire verga deringen. Daarnaast worden ook archie ven bewaard van de ambtelijke organisa tie om dit alles heen en van parlementai re enquêtecommissies. In totaal gaat het om ongeveer 1800 strekkende meter archief. Een plaatsregistratiesysteem is er wel, maar is nauwelijks nodig, want alles is gemakkelijk op stelling, rij, plank en doos ontsloten. Het meeste materiaal is openbaar. Enkele zaken, zoals die van de zogeheten commissie-Stiekem (stukken over onder andere de voormalige BVD) zijn niet zonder meer openbaar. Er is nog ongelofelijk veel werk te verzet ten in het archief, vooral op het vlak van materieel beheer. Maar tegelijkertijd zijn ze een van de weinige overheidsorganisa ties die het volledige archief tot 1980 al hebben overgebracht naar het Nationaal Archief. Geen achterstanden dus wat dat betreft. De huidige archiefruimten zijn overigens volledig ongeschikt voor het beheren van archieven. Zo lopen de vet- leidingen van het Statenrestaurant langs het plafond, boven de houten stellingen. Maar dit probleem wordt natuurlijk onderkend en in een projectgroep wor den in samenwerking met de Rijks gebouwendienst plannen afgerond voor de nieuwbouw van archiefruimten die aan de jongste eisen voldoen. Er wordt ook gewerkt aan moderne toe passingen van archivering. De digitalise ring van de Handelingen is al genoemd. Daarnaast wordt iedere dag een snapshot van de website gemaakt, maar ook hier wil men nog verbetering in aanbrengen. Vanuit zijn persoonlijke interesse is Erik Zalmé ook begonnen met het ver werven van allerlei rariteiten voor het archief. Zo wordt de kalender van de oude Tweede Kamer bewaard, met daar op nog het blaadje met de datum van de laatste vergaderdag, naast het kleine koffertje waar een breedlachende Gerrit Zalm de cd-rom uit haalde met daarop de eerste digitale versie van de Miljoenen nota. En natuurlijk alle geschenken aan de Kamervoorzitter, zoals een traditio neel mes uit Georgië. Na de lunch vervolgen we het pro gramma met het slotonderdeel. Oud-lid van de Tweede Kamer Gerrit Valk, in onze kringen beter bekend als voormalig archivaris en columnist van het Archievenblad, geeft een lezing over de relatie tussen politiek en archieven... en natuurlijk over het archiefonderwijs. Gerrit was van 1989 tot 2002 Kamerlid en weet dus over meer te vertellen dan beschreven staat in de Handelingen. Archieven staan niet hoog op de politieke agenda, vol gens hem. Om woordvoer derschappen wordt door gaans hard gestreden, maar naast buitenlands beleid en defensie kreeg Gerrit alles rondom archieven zomaar aangeboden! Hoe kijken gemiddelde Kamerleden dan aan tegen archieven en archivarissen? Volgens Gerrit hebben ze geen idee waar dat over gaat. Het wordt pas interessant als archiefstukken informatie bevatten die de politicus nodig heeft. Het wordt pas belangrijk als die stukken ontbreken. Niet voor niets spelen kwesties rond archiefmateriaal - al dan niet als zodanig herkend of benoemd - tij dens parlementai re enquêtes een grote rol. Als es sentiële informa tie blijkt te mis sen, staat iedereen pal voor een goed archiefbeheer in de toekomst. Tot er zich natuurlijk belangrijker zaken aandienen in poli tiek Den Haag. Gerrit Valk heeft gedurende zijn lidmaatschap van de Kamer enkele belangrijke archiefonderwerpen behan deld. Over de invoering van de nieuwe Archiefwet schreef hij al eens in het Archievenblad, maar vandaag weet hij ons te boeien met al wat niet gedrukt staat en dus nooit de archieven zal halen. Ook bij kwesties rond de vernietiging van archie ven of de onduidelijkheid daaromheen, kan Gerrit gedeeltelijk leunen op zijn deskundigheid als oud-archivaris. Een uniek kijkje in de keuken van de Tweede Kamer! Volgens Gerrit komt er op nieuwe parle mentariërs veel af, waaronder ook veel papierwerk. Per dag kun je letterlijk wel honderden e-mails binnenkrijgen. Als tip stelt hij dan ook een soort van bootcamp voor, waarin je leert daarmee om te gaan. En met je archief. Sommigen bewaren namelijk te veel - soms nagenoeg alles - anderen juist te weinig. In beide gevallen is het lastig zoeken naar de stukken die je - meestal snel - nodig hebt. En zo komt een einde aan een suc cesvolle excursie. Met veel nieuwe kennis en gezellige contacten gaan we huis waarts. Maar bovenal met in het achter hoofd een menselijker beeld van de Tweede Kamer, waar politici de bodes gebruiken om elkaar wakker te houden... en waar ooit Frans Weisglas ingeklemd zat tussen Erica Terpstra en Annemarie Jorritsma! Vinden we daarvan ook nog sporen terug in het archief? SNAAI op hetBinnenhof Door Christian van der Ven Op 20 november 2006, twee dagen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, gaan iets meer dan dertig leden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI) op weg naar Den Haag. Door het slechte weer en proble men op het spoor komen iets minder dan dertig leden ook daadwerkelijk aan. De gestrande SNAAI'ers moeten de jaarlijk se excursie nu missen. Een excursie naar de Tweede Kamer dit keer, die erg interessant, boeiend en bij vlagen verbazingwekkend blijkt te zijn. Meer dan dertig leden en andere belangstellenden, onder wie veel studenten, hadden zich opgegeven voor deze excursie. Hier de hele groep in de oude vergaderzaal. Foto's gemaakt met een mobiele telefoon (foto's Christian van derVen), Kamercommissies en plenaire vergaderingen In de Handelingenkamer worden - hoe kan het ook anders - alle gedrukte Handelingen van de Tweede Kamer bewaard. Een schitterende ruimte! Rariteiten Politici Erik Zalmé had geen problemen met het tonen van wat aardige stukken. Hier de gezellige ansichtkaart die pre mier Balkenende in 2002 vanuit de ministerraad verstuur de aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van vragen over de verhoudingen binnen het kabinet... enkele weken voor het ten val kwam! Bootcamp In de bankjes uit de oude vergaderzaal was het rustig zit ten luisteren. Ooit moesten drie Kamerleden hier naast elkaar zitten, maar gelukkig bijna nooit tegelijkertijd. Het oogt wel stijlvol, maar zit weinig comfortabel. Menselijker beeld Christian van der Ven is voorzitter van SNMI. archievenblad maart 2007 maart 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 12