I Paraplu overeenkomst Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: isotron j management Vervolg van pagina 21 opgenomen maar ook alle hierbij beho rende documenten, waarin de argumen ten voor de keuzes worden weergegeven. Het is voor het eerst dat alle documenten op één plek verzameld en toegankelijk gemaakt zijn. Centraal aanbieden van dit soort informatie past geheel binnen het beleid van 'Andere Overheid', waarin burgers gericht informeren een speer punt is en dat met een Centrale Hande- lingenbank gerealiseerd wordt. Wij hopen dat de nieuwe inzichten en experimentele samenwerking nu snel kunnen leiden tot een Centrale Hande- lingenbank, met als doel efficiencywinst voor de ministeries en grotere transpa rantie in de selectie van overheidsarchie ven. 23 Documenten W acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Bsterken j» Iatelier m Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com Hoe zat het ook alweer? De overheid is volgens de Archiefwet 1995 verplicht om haar archiefbescheiden in goede, geordende en toegankelijke staat te bewaren. Dat houdt ook in dat het archief op gezette tijden wordt geschoond. De Archiefwet 1995 schrijft hierin een ver nietigingsplicht (art. 3) en een overbren gingsplicht (art. 12) voor. Zorgdragers zijn verplicht om hiervoor selectielijsten op te stellen. Hierin wordt aangegeven welke archiefbescheiden voor vernietiging en welke voor bewaring zijn bestemd. De selectielijst geeft ook de termijnen aan waarna bepaalde archiefbestanddelen moeten worden vernietigd. De procedure voor het opstellen van een selectielijst is vastgelegd in art. 5 en 9 van de Archiefwet 1995 en art. 2-5 van het Archiefbesluit. Sinds 1991 worden de selectielijsten van de rijksoverheid opgesteld volgens de methode 'Institutioneel onderzoek'. Deze methode is ontwikkeld in het kader van het Project Invoering Verkorting Overbrengings Termijn (PIVOT). PIVOT was een projectorganisatie, die in mei 1991 door de Algemeen Rijksarchivaris, namens de minister van WVC belast met het beheer van de overgedragen archieven van de rijksorganen, in het leven is geroepen. De aanleiding daarvoor was de (voorgeno men) verkorting van de overbrengingster mijn in de nieuwe archiefwet van vijftig naar twintig jaar. In het PIVOT-traject zijn de activiteiten van de ministeries verdeeld in ruim 150 beleidsterreinen. Vervolgens zijn de institutionele onderzoeken uitge voerd. Daarin zijn van elk beleidsterrein de activiteiten beschreven in wat men 'handelingen' noemt. Elk onderzoek van een beleidsterrein wordt gepubliceerd als Rapport Institutioneel Onderzoek (RIO). Een RIO bestaat uit een overzicht van de actoren actief op het beleidsterrein; een historisch overzicht van een beleidsterrein, waarbij de afbakening van verwante beleidsterreinen ten opzichte duidelijk wordt gemaakt; en een overzicht van de handelingen van overheidsorganen op dit beleidsterrein. In een handelingblok wordt elke handeling voorzien van nadere, gedetailleerde gege vens, namelijk: actor: het orgaan dat formeel verant woordelijk is voor de uitvoering van de handeling. handeling: een complex van activiteiten die een actor verricht ter vervulling van een taak of op grond van een bevoegd heid. periode: tijdvak waarin de handeling is verricht. grondslag: de wettelijke basis op grond waarvan de actor de handeling verricht. product: het product waarin de hande ling resulteert of zou moeten resulteren. opmerking: nadere informatie waar de handelingblok toelichting behoeft. Hierna worden door of in opdracht van de zorgdrager de handelingen gewaardeerd. Aan elke handeling wordt een bewaar- of vernietigingtermijn toegevoegd. Zodra dat gebeurd is, is er sprake van een concept Basis Selectie Document (BSD). Een BSD bevat in principe dezelfde handelingen als het RIO. Het handelingblok wijkt in zover re af van het RIO dat er een veld voor de waardering is toegevoegd. Daarnaast zijn, anders dan in het RIO, de handelingen per actor geordend. Vanaf het moment dat de conceptversie van een BSD klaar is, coördineert het Nationaal Archief het traject tot vaststel ling van de selectielijsten. Dit traject bestaat uit vier stappen: 1. het driehoeksoverleg met als deelne mende partijen: Nationaal Archief, Zorgdragers en een deskundige die met name de historische waarde van de archiefbescheiden toetst. 2. de ter inzage legging: iedere burger kan de lijst inzien en eventueel van com mentaar voorzien. 3. advies van de Raad voor Cultuur, het geen ertoe kan leiden dat de concept versie van het BSD wordt aangepast 4. het formeel vaststellen van de selectie lijst door de staatssecretaris van Cultuur. Het BSD heeft de volgende functies: de selectielijsten in het BSD bieden de grondslagen voor de vernietiging en overbrenging van archiefbescheiden waarvoor een zorgdrager verantwoorde lijk is. voor de zorgdrager kan een selectielijst de basis vormen voor archiefordening volgens bedrijfsprocessen. voor de zorgdrager dient de selectielijst als verantwoording tegenover de recht en bewijszoekende burger, die de moge lijkheid heeft tijdens de ter inzage leg ging invloed uit te oefenen op het bewaar- en vernietigingbeleid. voor de minister belast met het cultuur beleid is het BSD de verantwoording inzake het bewaar- en vernietigingbeleid vanuit het cultureel-historische belang. voor het Nationaal Archief en de Regionaal Historische Centra is het BSD (tezamen met het RIO) het uitgangspunt voor de Institutionele Toegangen. Het project PIVOT heeft geresulteerd in het ontstaan van duizenden handelingen die de grondslag vormen voor vernietiging of bewaren van de archiefbescheiden van de overheid en de institutionele toegangen, waarin de beschrijvingen van de dossiers betreffende een bepaald beleidsterrein toegankelijk zijn. Efficiencywinst en transparantie Ali Aminshahidi is medewerker op het bedrijfsbureau van de Centrale Archief Selectiedienst (CAS) te Win schoten. Meer informatie over het project is te verkrij gen via info@handelingenbank.info maart 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 11