LANDELIJKE CONTACTDAG DOCUMENT MANAGEMENT 'DisffiConsult r/ Verslag van de Digitaal Erfgoed Conferentie gratis] M DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT •WORKFLOW MANAGEMENT DIOR-OPLEIDINGEN 19 maart 2007, 09.00 - 18.00 UUR De Landelijke Contactdag Document Management - een initiatief van DisConsult - heeft haar plaats in de markt veroverd. Op 19 maart 2007 organiseert DisConsuLt - in samenwerking met vooraanstaande leveranciers - voor de zesde achter eenvolgende maal de gratis toegan kelijke Landelijke Contactdag Document Management (LCDM). Het belooft weer een spectacu laire dag te worden met tal van interessante sprekers, leuke workshops en het is uiteraard dé ontmoetingsplaats voor specialisten op het gebied van document management uit het gehele land. De bezoekers zijn afkom stig uit rijks-, provinciale en gemeente lijke overheid en bedrijfsleven. We ver wachten ook dit jaar weer 500 bezoekers. De gehele dag vindt plaats in de gezellige en bijzondere theaterambiance en ademt een gemoedelijke sfeer. De toe gang is gratis. Naast de sprekers en workshops bieden wij de bezoekers een doorsnede uit de markt van aanbieders van diensten en produc ten op het gebied van docu ment management op de infor matiemarkt. Scanrecord 2007 Het jaarlijks DisConsult scanrecord levert een boeiende, leerzame en spannende rode draad door de gehele dag. Hierbij speelt dit keer meten is weten een belangrijke rol. Surf voor het complete programma en het aanmeldingsformulier naar: www.lcdm.nl Sfadspoorf, Boerhaavelaan 34, 2/13 HX Zoefermeer telefoon (079) 3429509, fax (0/9) 342 59 46, www.discomult.nl, email: info@ disconsult.nl De gebruiker heeft het voor het zeggen Het onderwerp van de conferentie sloot naadloos aan bij wat de internet- doorbraak is geweest van 2006: interacti viteit. Gebruikers maken niet meer alleen gebruik van internet als systeem om zich mee te informeren, maar ook om zelf gezien te worden en een bijdrage te leve ren. De gebruiker heeft het voor het zeg gen. U bent niet voor niets (toevallig gelijktijdig met DE conferentie) uitgeroe pen tot 'Time's Person of the year 2006' (www.time.com/time/personoftheyear/ 2006/). De programmacommissie is erin geslaagd een verzameling sprekers aan te trekken die, soms ook buiten de erfgoed sector, ervaring hebben opgedaan met deze nieuwe visie op interactiviteit. Danielle Boilly van de Canadian Heritage Information Network (CHIN) was de eer ste keynote-spreker. CHIN ontwikkelt websites voor verschillende doelgroepen met materiaal uit de meeste Canadese musea. AGOra is bijvoorbeeld een nieu we toepassing waarin docenten materi aal, kennis en ideeën over onderwijs met erfgoed kunnen uitwisselen in onder andere wiki's en blogs. De eerste dag werd verder voortgezet in verschillende sessies. Zelf was ik aan wezig bij een sessie waarin twee commu nicatiedeskundigen spraken over de 'nieuwe' communicatie. In het bijzonder Jeroen Loeffen (Villa Koopzicht) hield een pleidooi groepscommunicatie zoveel mogelijk in te richten zoals jonge men sen communiceren: zonder drempels en beperkingen. Hij gaf het voorbeeld van een interne website waarmee de kern waarden van KPN werden bepaald. De directie had veel moeite met het losla ten van beperkingen, maar de discussie liep tegen hun verwachting in helemaal niet uit de hand. Ze bleek achteraf zelf niet mee te hebben gediscussieerd, waar door een extra traject voor managers moest worden opgestart. Onder leiding van Frans Hoving van Erfgoed Nederland (voorheen DIVA) werd gesproken over de interactieve wanier waarop gebruikers zelf materiaal ontsluiten. Doordat gebruikers zelfgeko zen trefwoorden (zogeheten tags) toeken nen aan boeken, foto's, filmpjes of straat kunst, wordt het materiaal toegankelijk, maar ontstaat geen eenduidige ontslui ting. Er wordt geëxperimenteerd met ver schillende technieken om de ontsluiting te verbeteren, maar ook nieuwe interacti viteit wordt ingezet. Andere gebruikers kan gevraagd worden extra tags toe te kennen, of de tags van anderen te beoor delen. De eerste dag werd afgesloten door Skate (beroemd van jongerenzender TMF), die een film presenteerde van zijn rondgang langs diverse erfgoedinstellingen. De film is te zien op de website van DEN. Op de tweede dag werd interactiviteit van onszelf verwacht. Maar daaraan voor af ging een presentatie van Jos de Haan van het Sociaal Cultureel Planbureau, die een onderzoek had gedaan naar de stand van zaken met betrekking tot de digitalise ring van erfgoed in Nederland. Aan het eind van de dag rijkte hij het resultaat van het onderzoek uit in de vorm van het rap port Bezoek onze site aan de directeur-gene raal cultuur en media: mevrouw J.J.A van Kranendonk. Na zijn presentatie ging ik naar een discussie over Open Source Software. Hier werden geen verrassende uitspraken gedaan: Open Source is niet hetzelfde als gratis software, maar geeft gebruikers wel de vrijheid de kwaliteit van software te onderzoeken, zelf verbeterin gen aan te brengen en informatie uit te wisselen dankzij Open Standaarden, 's Middags volgde ik een workshop van Geert Wissink van Stichting Kennisland, die ons meer bewust maakte van het begrip 'Social Software'. Social Software maakt de interactiviteit tussen gebruikers onderling mogelijk. Belangrijkste conclu sie was wat mij betreft dat erfgoedinstel lingen moeten proberen los te laten dat ze het beter weten. De gebruiker is de baas, erfgoedspecialisten vormen vooral een van de partijen die kennis, ervaringen en faciliteiten kunnen aanbieden aan gemeenschappen (in de nieuwe taal: com munities). Jantje Steenhuis, stadsarchivaris van Rotterdam, was uitgenodigd voor de schier onmogelijke taak de tweede dag van DE conferentie samen te vatten. Dit bleek alleen mogelijk met een grote groep secondanten. Ze merkte op dat de vertegenwoordiging vanuit het archief wezen minimaal was. Zij telde ongeveer 25 archivarissen op zo'n 200 deelnemers. Zij riep de aanwezige archivarissen op in hun eigen sector ruchtbaarheid te geven aan DE conferentie van 2007. Dus hier bij: DE conferentie is ook in 2007 op 12 en 13 december. Vanwege het beperkt aantal plaatsen moet u zich wel op tijd aanmelden, dus schrijf ook een herinne ring in uw agenda op 1 oktober. Wie behoefte heeft aan uitgebreidere versla gen van DE conferentie, kan terecht op de website van DEN (www.den.nl). ft m DE VERANDERING CENTRAAL digitalisering en informatisering Door Ivo Zandhuis De Digitaal Erfgoed Conferentie is met haar derde aflevering met recht 'DE' conferentie geworden. Het is dé plaats om gezien te worden en waar de laatste ontwikkelingen worden besproken. Door de opzet met debat en workshops is het aantal plaatsen beperkt. Daarom een samenvatting voor wie er niet bij kon zijn afgelopen 12 en 13 december. Skate ('the Great1), bekend vanTMF, interviewt de deelne mers aan DE conferentie (foto: Patrick van Gemert). Zonder drempels Open Source en Social Software februari 2007 Aantekeningen maken op de klassieke manier. Meer archivarissen in 2007 Ivo Zandhuis is redacteur van het Archievenblad en zelfstandig adviseur voor digitale ontsluiting van cul turele informatie (www.zandhuis.nl). archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 9