Een nieuwe archiefopleiding in Leiden? SUBURB onderwijs en onderzoek «5 onderwijs en onderzoek Aangezien de organisatie van het openbare archiefwezen in Nederland een overheidstaak is, zijn regels gesteld met betrekking tot archiefzorg en archiefbe heer. De Archiefwet 1995 vormt hierin uiteraard het centrale onderdeel. Teneinde de professionaliteit in het openbare archiefwezen te kunnen waar borgen, zijn in het verlengde van deze overheidstaak regels gesteld met betrek king tot de opleiding. Artikel 22 van de Archiefwet zegt: "Bij of krachtens alge mene maatregel van bestuur worden regels gesteld omtrent de opleiding tot en het verkrijgen van diploma's in de archivistiek." De meest aangewezen plaats om die nadere regels te stellen is natuurlijk het Archiefbesluit. Het heeft echter tot halverwege 2006 geduurd alvorens in het Archiefbesluit een hoofd stuk werd opgenomen dat betrekking heeft op de opleiding tot en het verkrij gen van diploma's in de archivistiek.1 Tot dat moment werden zaken die betrek king hadden op het archiefonderwijs, geregeld in een tijdelijke regeling. In het besluit van 15 december 1995, houdende een tijdelijke regeling omtrent de opleiding tot en het verkrijgen van diploma's in de archivistiek Staatsblad 672), werd vastgelegd dat het diploma archivistiek tot en met het studiejaar 2003-2004 (later verlengd tot de aanvang van het studiejaar 2006-2007) verkregen kon worden door met goed gevolg het afsluitende examen af te leggen aan de opleiding als bedoeld in het tweede lid. Het tweede lid stelde: "Op aanvraag van een instelling voor wetenschappelijk Het diploma Archivistiek A kan nu nog uitsluitend via de Universiteit van Amsterdam worden verkregen. onderwijs wijst Onze Minister van OC&W een opleiding in de zin van de Wet op het hoger onderwijs en weten schappelijk onderzoek op het terrein van de boek- en informatiewetenschap met 168 studiepunten aan als een opleiding ter verkrijging van het diploma archivis tiek A, indien de onderwijseenheden van die opleiding naar zijn oordeel de archi vistiek in voldoende mate betreffen." In artikel 3 werd geregeld op welke wijze het diploma Archivistiek B verkregen kon worden. Hoewel in de adviezen van de toenmali ge Raad voor het Cultuurbeheer en het Curatorium van de Archiefschool ken baar gemaakt werd dat de zinsnede in het tweede lid van dit besluit "op het terrein van de boek- en informatiewetenschap" als een onwenselijke inperking van de opleidingsmogelijkheden in de archivis tiek werd beschouwd, werden de aange voerde bezwaren door de minister niet overgenomen. Het gevolg hiervan in de praktijk: het diploma Archivistiek A kan nu nog uitsluitend via de Universiteit van Amsterdam worden verkregen. Bij Besluit van 18 juli 2006 is het Archiefbesluit van 15 december 1995 ten aanzien van de opleidingsstructuur gewij zigd. In de nota van toelichting wordt het volgende gesteld: "Door de aanwijzings bevoegdheid opnieuw te introduceren is weer een compleet stelsel voor het archiefonderwijs tot stand gebracht, waarin ook andere onderwijsaanbieders dan de in het verleden aangewezen Uni versiteit van Amsterdam en hogeschool van Amsterdam een kans krijgen. De aan vankelijke verwijzingen naar de opleiding op het terrein van de boek- en informatie wetenschap met 168 studiepunten (diplo ma Archivistiek A) zijn als gevolg van de tussentijdse invoering van de bache- lor-masterstructuur niet meer actueel en om die reden niet opnieuw in artikel 15 opgenomen." Het diploma Archivistiek A kan worden verkregen door "met goed gevolg het afsluitend examen af te leg gen, dat is verbonden aan een opleiding in het Wetenschappelijk Onderwijs, bedoeld in artikel 1.1, onderdeel c, van de Wet op het hoger onderwijs en weten schappelijk onderzoek". De minister kan op aanvraag van een instelling voor wetenschappelijk onderwijs een oplei ding als hierboven bedoeld aanwijzen als een opleiding ter verkrijging van het diploma Archivistiek A. De wijziging van het Archiefbesluit heeft voor opleidingsinstituten de weg vrijgemaakt voor het beginnen van opleidingen op het terrein van de archi vistiek. Niet dat de kans groot is dat de opleidingen nu als paddestoelen uit de grond zullen schieten, want om een geaccrediteerde opleiding te kunnen zijn, die het diploma Archivistiek mag afge ven, moet een lange bureaucratische pro cedure doorlopen worden. De Univer siteit Leiden onderzoekt nu wat er voor nodig is om een dergelijke aanvraag suc cesvol te laten zijn. Het doel is te komen tot een masteropleiding in de historische De wijziging van het Archiefbesluit heeft voor opleidingsinstituten de weg vrijgemaakt voor het beginnen van opleidingen op het terrein van de archivistiek. archivistiek van 90 studiepunten (dit is een studiebelasting van anderhalf jaar na een bacheloropleiding geschiedenis). Een van de punten die in de voorbereidende fase aan bod komen is de vraag in hoe verre een nieuwe opleiding in een behoefte voorziet. In mijn oratie Een brug tussen twee werelden2 ben ik uitgebreid ingegaan op de noodzaak van een stevig ankerpunt in het domein van de geschiedwetenschap. Een uitbreiding van het bestaande opleidingenaanbod past in de verdere professionalisering van ons vakgebied. Het vakgebied van de archivistiek is immers zo breed en com- nlex seworden, dat het onmogelijk is om gezien. Historici als Blok en Kernkamp bepleitten aan het einde van de negen tiende eeuw een verbreding van de histo rische wetenschap. Dit leidde tot het ont staan van subdisciplines als bijvoorbeeld de sociale en economische geschiedenis binnen de historische wetenschap. Later zijn nog vele andere subdisciplines gevolgd. Het is de beoefening en ontwik keling van de geschiedwetenschap alleen maar ten goede gekomen. Intellectueel opleidingskader De Leidse opleiding historische archivistiek zal zich richten op de verdere ontwikkeling van de historisch-archivis- tische discipline. De MA historische archivistiek wil dan ook het intellectuele opleidingskader bieden voor de weten schappelijk geschoolde archivaris die werkzaam wil zijn in de erfgoedsector. Een dergelijke opleiding kan op zijn vroegst van start gaan in september 2008. In september 2007 zal overigens al wel een specialisatie historische archivis tiek van start gaan (60 ECTS, dus met een studiebelasting van één jaar) als een van de specialisaties binnen de opleiding geschiedenis. het gehele spectrum van competenties waarover de archivaris zou moeten beschikken, in één specialisatie onder te brengen. Het ontstaan van een specialisa tie of subdiscipline als de historische archivistiek is vergelijkbaar met de ont wikkelingen die we in het verleden bin nen de historische wetenschap hebben Door Charles Jeurgens Wie een nieuwe, erkende opleiding aan een Nederlandse universiteit wil opzetten, wordt geconfronteerd met een langdurige bureau cratische procedure die zo ongeveer twee jaar in beslag neemt. Voor Nederlandse uni versiteiten was het tot voor kort eigenlijk nauwelijks mogelijk om met enige kans op succes een aanvraag te doen die zou moe ten leiden tot een geaccrediteerde archief opleiding. De wijziging van het Archief- besluit per september 2006 heeft hierin verandering gebracht. De Universiteit Leiden onderzoekt op dit ogenblik de haalbaarheid van zo'n aanvraag. Een complete academische archiefopleiding: straks ook in Leiden? (foto Universiteit Leiden). Diploma Wijziging van het Archiefbesluit Het Academiegebouw van de Universiteit Leiden aan het Rapenburg (foto Universiteit Leiden). Historische archivistiek Charles Jeurgens is hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit Leider en stadsarchivaris van Dordrecht. Leidse studenten (foto Universiteit Leiden). Noten: 1. Besluit van 18 juli 2006, houdende wijziging van het Archiefbesluit 1995 in verband met een regeling omtrent de opleiding tot en het verkrijgen van diploma's in de archivistiek, Staatsblad 369 (2006). 2. De tekst is te raadplegen via: https://open- access.leidenuniv.nl/dspace/bitstre- am/i887/2722/i/0ratie+Jeurgens.pdfo archievenblad februari 2007 februari 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 7