Omdat het SCdnnGFI van boeken in kleur veel slimmer kan ooootiDooddoo Het onbekende einde van Frederiks de Graad Fettje www.kn.nl KONICA MINOLTA Hoe de Konica Minolta PS5000C uw scanproblemen oplost. The essentials of imaging r nieuws uit het veld Het scannen van boeken is nu eenmaal een lastige klus. Boeken zijn zwaar en geopend moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe Konica Minolta PS5000C. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert automatisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De Konica Minolta PS5000C zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Exclusive Distributor KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, tel. 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Op 5 oktober 1802 werd het dorp Weidum opgeschrikt door een schandaal. Fettje Frederiks de Graad, de dienstmeid van de gepensioneerde hoogleraar Johannes Verschuur, bleek stiekem te zijn bevallen van een kind. Ze had de baby niet de nodige verzorging gegeven; het lijkje werd ontdekt in het secreet. Alles wees erop dat het kind moedwillig was weggemaakt. Fettje was gevlucht, eerst naar Leeuwarden en daarna via Lemmer naar Amsterdam. Daar werd ze opge spoord, gearresteerd en overgedragen aan het Hof van Friesland. Het gerechtelijk onderzoek door het Hof was inmiddels al begonnen. De schriftelijke neerslag van dit onderzoek levert ons een gedetailleer de blik in het leven van Fettje in Weidum in de jaren 1802 en 1803. Tegelijkertijd geeft het ons inzicht in de zeden en gewoonten in het begin van de negen tiende eeuw. Op 29 januari 1803 kreeg Fettje haar vonnis te horen. Ze moest een kwartier op het schavot voor het blokhuis te pronk staan met een pop in haar hand en ze werd verbannen uit Friesland voor een periode van zeven jaar. Ze moest Leeuwarden binnen een dag verlaten en binnen drie dagen uit de provincie zijn vertrokken. Het is niet bekend waar Fettje is heengegaan. We weten niet waar en wanneer ze is overleden. De gedetailleer de inkijk in haar leven stopt abrupt op 29 januari 1803. Fettje was toen 29 jaar oud. Het verhaal van Fettje houdt mij al lang bezig. Het vormde de aanleiding voor een onderzoek dat ik in 1986 met Greddie Huisman deed naar vergelijkbare gevallen van kindermoord in de achttiende eeuw waarvan ruim 60 dossiers werden ont dekt. Greddie Huisman gebruikte het ver haal van Fettje voor een lesbrief voor het vak geschiedenis, bedoeld voor het voort gezet onderwijs en hield een groot aantal lezingen over dit thema. In 1999 werd het verhaal bewerkt tot een toneelstuk dat door de personeelsvereniging van de rechtbank in Leeuwarden werd uitge voerd. De educatieve sectie van Tresoar gebruikt dit toneelstuk nog steeds in ver eenvoudigde vorm bij een rollenspel waarbij scholieren de rollen krijgen toege deeld. Het blijft verbazingwekkend dat het ondanks onderzoek in vele archieven na twintig jaar nog steeds niet is gelukt meer inzicht in het verdere leven van Fettje Frederiks te krijgen. Het aantal bronnen waarin men iemands bestaan in kan traceren is omstreeks 1800 al behoorlijk groot. Met een beetje geluk zou ten min ste een overlijdensakte moeten kunnen worden gevonden. Tot op heden is dat echter niet gelukt. Het verhaal van Fettje wordt binnenkort in boekvorm gepubli ceerd en daarom wil ik langs deze weg een beroep op de collega's in andere archieven doen mij te helpen bij dit onderzoek. Reacties graag naar: Siem van der Woude, Hoofd afdeling Publieke Dienstverlening van Tresoar, e-mail: siem .vanderwoude@tresoar.nl Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. Tijdens een vakantie in Suriname is op 9 december 2006 Hans Scheurkogel overle den. Hij was sinds 1982 als docent en later als coördinator onderwijs en adjunct-directeur verbonden aan de Archiefschool. Ook was hij internationaal actief, onder meer als presi dent van de Section for Archival Education van de ICA. Een uitgebreid in memoriam kunt u vinden op pagina 14. Met ingang van 1 januari 2007 is Paul Post de nieuwe directeur van het Regionaal Archief Alkmaar. Hij volgt Maarten Schenk op, die benoemd is als directeur van het Haags Gemeentearchief. Post was voorheen onder meer actief als archivaris en hoofd van de afdeling 'Kennis en Informatie' bij het Theater Instituut Nederland. Chris Groeneveld is sinds 1 januari 2007 de nieuwe directeur van Anno, het promotiebu reau dat de Nederlandse geschiedenis toegan kelijk maakt voor een breed en nieuw publiek en het onderwijs. Groenveld heeft de staf overgenomen van Wim van der Weiden, die sinds oktober 2003 aan Anno verbonden is; eerst als eindredacteur van verschillende publieksactiviteiten, later als directeur. Hij heeft aangegeven zijn professionele carrière bij Anno te willen afbouwen, maar blijft nog als adviseur aan de stichting verbonden. Groeneveld is nu als algemeen directeur ver antwoordelijk voor de integrale verantwoor delijkheid voor de activiteiten van Anno. Na in 2006 als commercieel directeur in dienst bij Spaarnestad Photo te zijn getreden is Peter van den Doel per 1 januari 2007 benoemd als algemeen directeur. Daarmee komt de reorganisatie die vorig jaar is begon nen om beter en slagvaardiger op de (foto-) markt te kunnen opereren in de laatste fase. Op 5 en 9 januari 2007 is aan de Universiteit van Amsterdam het diploma Master Archief wetenschap (tevens diploma Archivistiek A) uitgereikt aan Emiel Mettes en Marieke Kroonen. Mettes, werkzaam bij het Centraal Archievendepot van het ministerie van De fensie, schreef zijn masterscriptie onder de titel 'Een digitale paradox? Verslag van een onderzoek naar de samenloop van de Wet openbaarheid van bestuur en de Databan kenwet'. De masterscriptie van Marieke Kroonen, werkzaam bij het Haags Gemeente archief, behandelt 'Het kopen van archiefbe scheiden: de praktijk in Nederland en Groot- Brittannië'. Directeur Ralph Keuning heeft op 1 februari 2007 het Nieuw Land Erfgoedcentrum verla ten. Hij werd in 2004 benoemd als directeur van deze nieuwe organisatie. De verspreiding van het Flevolands erfgoed onder brede doel groepen is in het nieuwe centrum ter hand genomen, hetgeen de afgelopen jaren heeft geleid tot een bijzondere reeks van tentoon stellingen, publicaties, symposia en lezingen. Met de collega-instellingen in Bataviastad is een samenwerking ontstaan met internatio nale potentie. Het vertrek van Keuning hangt samen met zijn benoeming als directeur van museum de Fundatie in Zwolle. Hij keert daarmee terug naar de beeldende kunst. Magreet Windhorst is met ingang van 1 febru ari 2007 in dienst getreden van het Gemeen tearchief Rotterdam. Zij neemt daarme af scheid als secretaris Archieven van de Raad voor Cultuur. 11 februari 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 6