GCV op de bres voor landelijke archiefkaart en betere vindbaarheid archiefwebsites Stadsarchief Amsterdam langer open Selectielijsten voortaan digitaal nieuws uit het veld De Genealogische Computer Vereni ging (GCV) heeft bij de minister van OC&W en een aantal overkoepelende ar chiefinstanties en de archiefinspecties geprotesteerd tegen het feit dat de in sep tember 2003 ingevoerde landelijke ar chiefkaart aan het einde van 2006 ten grave zal worden gedragen. Dat betekent dat in 2007 de regionale historische cen tra en archiefinstellingen weer ieder voor zich een (digitaal) toegangsbewijs gaan invoeren. Eén gezamenlijke toegangs kaart is toch veel handiger, voor zowel de bezoeker als het archief? De nieuwe situ atie verplicht de bezoeker van archieven om een hele verzameling pasjes bij zich te hebben en de archieven moeten zich weer buigen over een nieuw toegangssys teem. Klantonvriendelijk, geldverspil- lend en drempelverhogend! Nog meer nieuws van de GCV: bij het Landelijk Orgaan Provinciale Archief Inspecteurs, de Diva en de Erfgoedin spectie heeft zij aangedrongen op een betere vindbaarheid van de websites van gemeentelijke en provinciale/regionale archieven. Op veel gemeentelijke websi tes ontbreekt een link naar het gemeen telijk of regionaal archief. Niet zo ver wonderlijk, want veel archieven hebben niet eens een eigen website. Soms wordt op de gemeentelijke website volstaan met de minimale vermelding dat het archief onderdeel is van de gemeentelijke organisatie en dat meneer X of mevrouw Y het hoofd van dat organisatieonderdeel is. De GCV zou graag zien dat op een gemeentelijke website duidelijk is aange geven waar het gemeentelijk archief digi taal is te vinden en te raadplegen. Met ingang van januari 2007 zal de ter inzage legging van selectielijsten voor archieven alleen nog digitaal geschieden op de websites van het Nationaal Archief en het ministerie van OC&W. Deze vorm van inzage vergemakkelijkt niet alleen de toegankelijkheid voor belangstellenden maar brengt ook de selectie van archie ven onder de aandacht van een groter publiek. Geïnteresseerden houden de mogelijkheid de stukken fysiek in te zien op de studiezaal van het Nationaal Archief. Voor vragen: angela.dellebeke @nationaalarchief.nl Nieuw adres bureau KVAN gebouw De Bazel aan de Vijzelstraat. De voorbereidingen zijn nu al in volle gang. Het belooft een mega-operatie te worden, want het gaat om meer dan 32 kilometer archieven en miljoenen foto's, glasnegatieven, tekeningen en prenten, kaarten en plattegronden, bouwtekenin gen, affiches en beeld- en geluidmateri aal. En de kantoren van het archief ver huizen natuurlijk ook mee. De publieks ruimten, zoals het informatiecentrum en de Studiezaal Originelen, worden dan ook ingericht. Daar ontvangen de mede werkers van het archief u graag vanaf 7 augustus 2007. De openingstijden in het Stadsarchief in De Bazel worden van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Een bezoekje aan De Schatkamer is dan ook al mogelijk. 8 Als gevolg van een latere oplevering van het gebouw De Bazel blijft de dienst verlening van het Gemeentearchief aan de Amsteldijk gehandhaafd tot en met vrijdag 30 maart 2007 in plaats van 22 januari. De openingstijden blijven van maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur. Vanaf 31 maart wordt het archief aan de Amsteldijk definitief voor het publiek geslo ten. In de maanden mei en juni zal het Stadsarchief - de nieu we naam - verhuizen van de Amsteldijk naar nieuws uit het veld schap in de Afdeling Mediastudies van de Faculteit der Geesteswetenschappen van de Universiteit van Amsterdam en honorary professor in de Faculty of Information Technology, Monash Uni versity, Melbourne. Eervolle vermeldin gen waren er voor de websites van de Vereniging Vrienden Amsterdamse Gevelstenen (www.amsterdamsegevelste- nen.nl) en het Regionaal Archief Tilburg (www.regionaalarchieftilburg.nl). Tresoar, het Fries Historisch en Letter kundig Centrum, is in 2002 ontstaan uit de fusie van de Provinsjale Bibliotheek Fryslan, het Ryksargyf yn Fryslan en het Frysk Letterkundich Museum. Novioma- gus.nl is een vrijwilligersproject dat de geschiedenis van de stad Nijmegen op heldere wijze in beeld brengt. Bij de beoordeling van de genomineerde websi tes is door de jury onder andere gelet op de zoekfunctie van de website, het zoek resultaat, de interactiviteit en of in één oogopslag helder is waar de website over gaat. Beide winnaars zijn er in geslaagd een zeer rijke en goed functionerende website neer te zetten. Zowel www.treso- ar.nl als www.noviomagus.nl betrekken het publiek bij de website en tonen hier mee aan hun rol als publiekstrekker te verstaan en vervullen hun etalagefunctie op uitstekende wijze. Zo worden de digi tale tentoonstellingen als erg informatief ervaren. Ook zeer gewaardeerd wordt de beschikbare informatie over genealogie. Vrijdag 19 januari 2007 vond in het bedrijfspand van DE REE archief systemen in Groningen de uitreiking plaats van de Archieven.nl-prijs 2006. Deze prijs werd uitgereikt aan de win- archiefsystemen heeft met het uitschrij ven van deze prijs een nieuw initiatief in het leven geroepen, waarmee aandacht wordt gevestigd op het belang van een goed toegankelijke (historische) website. naars van de 'beste historische website' in de categorie 'Archiefdiensten' en 'Historische verenigingen', te weten www.tresoar.nl uit Leeuwarden en www.noviomagus.nl uit Nijmegen. De prijs bestond uit een geldbedrag van duizend euro per winnaar. DE REE De winnaars zijn gekozen uit 69 aange melde archiefdiensten en historische verenigingen. De jury bestond uit dr. Peter Doorn, directeur van het DANS (Data Archiving and Networked Servi ces), prof. dr. Carel Jansen, hoogleraar Bedrijfscommunicatie aan de Radboud Universiteit Nijmegen, en prof. dr. Eric Ketelaar, hoogleraar in de Archiefweten- De bundeling van nationale erfgoedin stellingen op één adres heeft ook voor de KVAN gevolgen gehad. Met ingang van januari 2007 is het bureau van de KVAN ook ondergebracht in het Erfgoedhuis aan de Herengracht 474 te Amsterdam. Het gaat vooralsnog om een tijdelijke gezamenlijke huisvesting. Verder hebben er personeelswijzigingen plaatsgevonden. Petra Sep is per 1 janu ari uit dienst. Haar werkzaamheden voor het Archievenblad en het bureau van de KVAN zijn inmiddels overgenomen door Patricia Redder. Susana Duarte verzorgt de secretariële ondersteuning van het bureau van de KVAN. Contactgegevens: Herengracht 474 1017 CA Amsterdam bureau@kvan.nl Telefoon: (020) 427 08 80 Fax: (020) 427 08 33 www.kvan.nl Het monumentale gebouw De Bazel aan de Vijzelstraat: het nieuwe onderkomen van het Stadsarchief Amsterdam (foto Stadsarchief Amsterdam). archievenblad februari 2007 "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld r waardevolle! ris voor het vak www.tresoar.nl en www.noviomagus.nl De twee winnaars: Bert Looper (1.) van Tresoar en Henk Kersten van Noviomagus. In het midden Erik de Ree (foto DE REE Archiefsystemen, Groningen). De winnende websites. rau.o.'u .c'.O' .cl' r. -•'■J.' TR3SOAR 3337» archievenblad februari 2007

Archievenblad | 2007 | | pagina 5