w Meesters van de Nederlandse Letteren online Erfgoed Nederland van start Juridische Wegwijzer Archieven en Musea nieuws uit het veld Het jaar 2006 was voor de stichtin gen NCM, SNA, Erfgoed Actueel en de vereniging DIVA een spannend jaar. Overheidsplannen tot verandering van de ondersteuningstructuur in de cultuur sector heeft voor deze vier organisaties grote gevolgen gehad. De drie stichtingen en de leden van de vereniging DIVA heb ben de mogelijkheden tot samengaan in één gezamenlijke organisatie onderzocht. En nu is het zover: Erfgoed Nederland is per 1 januari 2007 een feit! Vanuit de gedachte 'Eén en één is drie' gaat Erfgoed Nederland volop aandacht besteden aan sectoroverstijgende activiteiten vanuit een integrale erfgoedbenadering. Voor elke deelsector wordt de komende tijd een sectorplatform opgericht dat advie zen kan geven over het te voeren beleid en de activiteiten van Erfgoed Nederland. Als onafhankelijke organisatie kent Erfgoed Nederland geen leden of aange sloten organisaties. Het bestuur verkent momenteel de mogelijkheid voor de inrichting van een apart fonds dat de acti viteiten van Erfgoed Nederland financieel mede kan ondersteunen. Vanaf 17 januari 2007 zijn alle medewerkers van Erfgoed Nederland ondergebracht in het Erfgoed huis aan de Herengracht 474 te Amster- dam. Dat is ook het nieuwe postadres van Erfgoed Nederland. Van daaruit zal Erf goed Nederland in de loop van 2007 uit gaan kijken naar definitieve huisvesting binnen Amsterdam die past bij de nieuwe organisatie. Erfgoededucatie is een van de speerpun ten van het beleid van de nieuwe stich ting. Erfgoed Nederland wil de educatie ve sector erfgoedbreed van dienst zijn. Zij wil dit doen door middel van: deskun digheidsbevordering in de vorm van stu diedagen, trainingen en themadagen voor management, educatief medewer kers van erfgoedinstellingen en interme diairs; door het opzetten van regionale netwerken waardoor erfgoedinstellingen, onderwijs en intermediaire organisaties de weg naar elkaar kunnen vinden om samen inhoud te geven aan erfgoededu catie; door het monitoren van ontwikke lingen in het veld; en door het adequaat inspelen op deze ontwikkelingen. De producten en diensten van Erfgoed Actueel, zoals Oud Nieuws en E@ctueel, zullen in de nieuwe organisatie zichtbaar blijven. Op 6 december 2006 reikte Maarten van Boven, voorzitter van de Stuurgroep Taskforce Archieven, de Juridische Weg wijzer Archieven en Musea uit aan Sander Bersee, directeur Cultureel Erfgoed van het ministerie van OC&W. De wegwijzer is, in opdracht van de Taskforce Archieven en de Museumvereniging, ontwikkeld door Annemarie Beunen en Tjeerd Schiphof, verbonden aan de Faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Universiteit Leiden. De uitreiking vond plaats tijdens het symposium dat naar aanleiding van de verschijning van de Wegwijzer speciaal werd georganiseerd. De bijeenkomst is afgesloten met de afspraak dat er een Working Group wordt opgericht met belangrijke partijen op het gebied van cultureel erfgoed. Hierin zal samengewerkt worden om instellings- overstijgende juridische vraagstukken (zoals het omgaan met zogeheten ver weesde werken) op het gebied van digita le beschikbaarstelling van collecties aan te pakken. Geïnteresseerden kunnen de ontwikkelingen volgen via de website van de Taskforce Archieven www.taskfor- ce-archieven.nl, waar ook de presentaties van de sprekers op het symposium, en de Wegwijzer zelf, zijn te downloaden. Alle archiefinstellingen krijgen begin 2007 (kosteloos) een papieren, gedrukte versie van de wegwijzer, toegezonden. Andere belangstellenden van buiten de archief- sector kunnen de gedrukte versie bestel len tegen betaling van een bijdrage van 5 euro in de administratie en verzendkos ten bij: taskforce@taskforce-archieven.nl ''T"«i,i,,,iirrrm.Tf^rr'- Inieuws uit het veld In verband met verbouwingswerk zaamheden is het Regional Historisch Centrum Eindhoven (RHCe) met ingang van 5 februari 2007 gesloten voor het publiek. Dit betekent dat tot 2 juli 2007 bezoekers geen gebruik kunnen maken van de studiezaalfaciliteiten van het RHCe aan de Raiffeisenstraat. Onder zoekers en alle andere belangstellenden kunnen in deze vijf maanden uitwijken naar het Historisch Informatiecentrum Helmond (HICh) aan de Molenstraat in Helmond. Op verzoek wordt origineel archiefmateriaal van het RHCe in de stu diezaal van het HICh ter inzage gelegd. De collectie van het RHCe blijft daarmee toegankelijk en raadpleegbaar voor ieder een. Archiefstukken kunnen daartoe per e-mail of telefoon worden aangevraagd. Indien voor 14.00 uur besteld tijdens de openingsuren van de studiezaal, liggen de stukken de volgende werkdag in het HICh ter bestudering klaar voor de aan vrager. Zeer kwetsbaar archiefmateriaal zal niet naar het HICh worden overge bracht. De website www.rhc-eindho- ven.nl biedt volop mogelijkheden om vanuit de eigen huiskamer voorberei dend en diepgravender onderzoek te ver richten. Genealogische databases, een groot gedeelte van de fotocollectie, cata logi en inventarissen zijn online raad pleegbaar. Op de website wordt eveneens Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl het laatste nieuws en wetenswaardighe den over de verbouwing en de herinrich ting van de publieksruimte gepubliceerd. De studiezaal gaat plaatsmaken voor een nieuw concept. In de nieuwe situatie is er voor een breed publiek meer te zien en te doen, terwijl ook de onderzoeker op zijn wenken bediend blijft worden. Behalve de studiezaal blijft het RHCe toegankelijk voor leveranciers en op afspraak. Ook telefonisch, per e-mail en internet blijft het RHCe normaal bereikbaar: telefoon: (040) 264 99 40; e-mail: info@rhc-eind- hoven.nl; internet: www.rhc-eindho- ven.nl. Openingstijden Historisch informatie centrum Helmond: dinsdag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur en tot 1 mei 2007 op donderdag tot 21.00 uur. auteurs bekijkt, krijgt een mooie indruk van het schrijversambacht: een arbeid van eindeloos schrappen, schaven en broeden op die ene juiste zin, die veelal gepaard gaat met het onstuimig consumeren van koppen koffie, om de geest scherp te hou den - getuige de cafeïnevlekken die gere geld in de manuscripten opduiken. Alle handschriften (manuscripten, brieven, gedichten en gastenboeken) uit zowel de collectie van het Letterkundig Museum als de Koninklijke Bibliotheek werden gedigi taliseerd met subsidie van conserverings programma Metamorfoze (zie ook artikel op pagina 24). Ze kunnen op de Geheugen-website van begin tot eind wor den doorgebladerd. Bekijk het zwierige, veelvuldig in paarse inkt geschreven schrift van Louis Couperus' De Stille Kracht, lees het vileine commentaar van E. du Perron op Hendrik Marsmans roman Vera, of blader door Heijermans klassieke toneelstuk Op Hoop van Zegen. Sinds 15 december 2006 zijn op www.geheugenvannederland.nl hoogte punten te zien uit de handschriftencollec ties van de Koninklijke Bibliotheek en het Letterkundig Museum, voor de échte lite raire liefhebber. Het doorzoeken van een handschriftencollectie is het best te verge lijken met schatgraven. Het is zaak tussen alle paperassen de echt bijzondere stukken te vinden. Het Letterkundig Museum en de Koninklijke Bibliotheek maken het de internetbezoeker gemakkelijk. In twee digitale Geheugencollecties - www.geheu- genvannederland.nl/letmus en www.ge- heugenvannederland.nl/modernehand- schriften - serveren ze de topstukken uit hun handschriftencollecties hapklaar aan het webpubliek. Van Martinus Nijhoff tot Henriette Roland Holst en van Gerrit Achterberg tot Hen drik Marsman: talloze beroemde Neder landse schrijvers en dichters zijn in de collecties vertegen woordigd. Wie de manuscripten van de NIEUWS u i t Het pand Herengracht 474 biedt sinds I januari (tijdelijk) onderdak aan Erfgoed Nederland én het bureau van de KVAN (foto Erfgoed Nederland, Amsterdam). Contactgegevens: Erfgoed Nederland Herengracht 474 1017 CA Amsterdam info@erfgoedactueel.nl Telefoon: (020) 427 08 80 Fax: (020) 427 08 33 www.erfgoedactueel.nl Maarten van Boven overhan digt het eerste exemplaar van de Juridische Wegwzijer Musea en Archieven aan Sander Bersee (foto Taskforce Archieven, Den Haag). archievenblad februari 2007 De huidige studiezaal van het RHCe: binnenkort verleden tijd (foto RHCe). februari 2007 Louis Couperus rond 1900 (foto Koninklijke Bibliotheek, Den Haag). archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 4