van ...met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION Li S SI Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoe ringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. bruynzeel filing and storage de archiefervaring Robyn Steens ma In de meest recente Cultuurnota van de provincie Fryslan is een van de uitgangs punten dat openbare archieven van gemeenten bij de desbetreffende ge meente dan wel regionaal raadpleegbaar zijn. Behalve het groeiende besef bij gemeenten dat de publieksfunctie van archieven niet mag worden verwaar loosd, is ook de lokale vraag sterk aan het groeien. De Friese archiefbezoeker is steeds meer geïnteresseerd in de geschie denis van zijn woonplaats. Een voor beeld hiervan is de opkomst van 'dorps archieven' en cursussen die daaromheen worden gegeven. Toch is er een categorie archieven die nauwelijks geraadpleegd wordt en zeker onvoldoende aandacht krijgt: de kerkarchieven. ben ik begonnen met een kleine inventa risatie. Dat was het begin van een fasci natie over wat er in dit vrij complete archief van 1636 tot 2003 te vinden is. Ik dacht er voornamelijk preken, verga deringen van lidmaten en veel rekening boeken in aan te treffen, slechts voor een selecte groep onderzoekers een rijke bron. Maar de rijkdom bleek veel groter. Het kerkarchief geeft voor een groot deel de geschiedenis van het dorp Mantgum weer. Scheiding tussen Kerk en Staat dient blijkbaar eerder te worden gezien als nauwe samenwerking, waarbij de kerk in grote mate de rol vervulde van het huidige dorpsbelang, maar dan met meer geld. Zo betaalde de kerk mee aan wegon derhoud, ze had de straatlantaarnopste- Een voorbeeld van een tot voor kort zwaar verwaarloosd kerkarchief is dat van de Nederlands Hervormde kerk te Mantgum. Dat is het dorp dat door Geert Mak in zijn bekende boek over het ernaast gelegen Jorwerd met enkele dichterlijke vrij heden wordt verketterd, gedeeltelijk vanwege de welvaart die Mantgum zo lang heeft gekend. Ik ben niet ver van Mantgum opgegroeid. Nadat ik zo'n tien jaar met veel plezier in de Randstad had gewoond, ben ik bij mijn terugkeer naar Fryslan in Mantgum gaan wonen. In dit bij zondere dorp met meer dan duizend inwoners werd ik enkele jaren gele den benaderd door een lid van de kerkvoogdij van de plaatselijke gemeente van de Nederlandse Hervormde Kerk. Achter het orgel in de kerk lag namelijk een bult archief, waar na het vertrek van de dominee uit de pastorie ook nog van alles was tussen gestopt. De kerkvoogdij wilde graag weten wat men van dit archief echt moest bewaren en wat men misschien wel gelijk mocht weggooien. Achter het orgel lag inderdaad een bult archief, of eigenlijk twee bulten (drie als je de Friese betekenis van het woord 'bulte' meetelt). Eén bult en een ingezak te stelling. Alles lag door elkaar heen en om een indruk van het archief te krijgen A. H. VAN EERGEN Azn., Heiligerlee. kers in dienst, regelde het ophalen van de tonnetjes, bezat het postkantoor, het transformatorhuis, het sportveld, de bewaarschool, evenals de openbare lage re school, de feesttent en de brandspuit, waarvan ook in naburige dorpen (zoals Jorwerd) dankbaar gebruik werd ge maakt. Ook was de kerk actief bij plaatse lijke inpolderingsacties. De kerk beheer de daartoe onder meer een windmolen en, om de molenaar een volle dagtaak te geven, ook een herberg waar de mole naar herbergier was. In 1908 haalde de kerk de gemeente over om het gemeentehuis vanuit het naburige Weidum over te plaatsen naar Mantgum. Als tegenprestatie kreeg de gemeente gratis bouwgrond en beloofde de kerk een aantal van de hierboven genoemde activiteiten in het dorp op zich te nemen (activi teiten die zij overigens daarvoor al deed). Met het gemeentehuis kwamen ook de diverse ambtswoningen gereed, waaraan het huidige dorp een deel van zijn uitstraling ontleent. Een belangrijk onderdeel van het kerke lijk archief voor de beschrijving van de vroegere plaatselijke midden stand wordt overigens gevormd door de bijlagen bij de rekening. Het zal u niet verbazen dat zich hierin veel facturen bevinden met informatie over naam, beroep en kundigheid. Dit soort informatie is vaak helaas uit andere kerkarchie ven verdwenen. Daarom is het kerk archief van Mantgum juist zo inte ressant: door alles wat er bewaard is gebleven. En nu maar hopen dat er in andere kerkarchieven met soortgelijk materiaal niet flink wordt 'opgeruimd'. Gelders Archief Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.bruynzeel.org Fabriek van nieuwe constructie Brandspuiten. zoodat bij vorst geen gevaar De zuiger* zijn geheel die niet roesten, solide en i altijd zuiver hermetisch sluitende zuigers zonder altijd aan het Deze, mijn nieutve constructie Brandspuiten, welke ik in drie ver schillendegrootten vervaardig, zijn bekroond met de hoogste onderschei ding en slaan op een hooge trap van volmaaktheid, door lange jaren onder vinding, waardoor zij steeds zijn verbeterd. Eenvoudig, solide, staan steeds gereed met alles klaar om uit te rukken, alle toebehooren ligt op zijn plaats aangeschreven behoeft te worden. Zij zijn met toegankelijke, aparte ventieikostendoor slechts een schroei deksel los ic nemen zijn de ventielen alle uiuieembaar in minimum van tijd en loopt hel water tot de laatste droppel vanzelf uit het pompwerk, metaal met metalen veeren, zooals bij sloom cylinders, doch deze van metaal, ;ocde constructie en hebben dit voor bij andere zuigers: geen onderhoud en n de pompen en gemakkelijk loopen. hetwelk letieu zuigers of alleen metalen ol met lederen manchetten, aangebracht onder de zuigers, niet doen, daar de laatste vocht en droogte onderhevig zijn en zoodoende meestal, hetzij moeielijk werken ol lekken veel onderhoud veroorzaken. De zuigerstangen zijn met kogelbeweging en verstelbaar in den zuiger, zoodat ruimte door slijting, na lang gebruik, steeds gemakkelijk kan weggenomen worden. Het geheele pompwerk is van solied gegoten koper. De aanslagen der balans worden door sterke lange veeren gedempt en weer terug gegeven, hetwelk bet pompen veel vergemakkelijkt en den pompers geen schok king in de armen veroorzaakt. Deze brandspuiten staan vast op vier wielen en worden bij bet pompen door flinke remmen vastgezet, welke achter de achterwielen zijn aangebracht, en zijn zoo vervaardigd, dat nitloopen (verliezen bij vervoer) der klemschroel, niet kan plaats vinden en doch gemakkelijk afneembaar. De brandspuiten staan achter op flinke gummibuffers, zoodat het geheel-(de brandspuit) veert bij vervoer. Vóór aan de spuiten is een gesmeed ijzeren zwaanhals aangebracht, zoodat de spuit op de plaats kan omdraaien. Verder voorzien van twee flinke gereedschapsbakken en boven op de spuit een flinke slangen rol, waarop t ff 200 meter voorslang opgerold kan worden. De brandspuiten worden overal met succes geleverd en geprezen. Ook lever ik deze zelfde constructie brandspuiten, met een aparte kar, met twee grootc wielen in plaats van vast staande op vier wielen Deze worden meestal genomen voor zandwegen, doch ook wet vast staande op vier wielen n.et breede veilings. Alle zijn ingericht voor trekstok en lamoen. Deze drie verschillende grootten brandspuiten zijn alle flinke dorps brandspuiten en heb ik geleverd met 300 meter voorslang en meer en werken dan nog uitstekend, en tevens met twee stralen tegelijk. Het kleinste model werkt met 6 ff 8 man pompers, spuiutfstand horizontaal 25 meter en werkt met 1 straal van 15 m/m. en 17 m/m. monding opening en twee stralen tegelijk van 12 m/n>. opening. Het middelsoort model werkt met 12 man pompers, spuiuIsland horizontaal 30 ff 32 meter en werkt met t straal van 18 en 21 m/m. monding-opening en twee stralen tegelijk van 14 m/m. opening. Het grootste model werkt met 14 man pompers, spuitalstand horizontaal 30 ff 35 meter en werkt met 1 straal van 20 en 24 m/m. monding-opening en twee stralen tegelijk van t6 m/m. Deze spuiten bied ik aan op proef te leveren, volgens omschrijving en werking. In magazijn meesttijds nieuwe constructie Brandspuiten met alle toebehoorcr., nieuwe Torenklokken en Torenuurwerken voorradig. Inlichtingen, prijsopgaaf, tcekening en attesten worden op aanvrage volgaarne verstrekt en voor afspra ken en opnamen gratis te ontbieden. Onder minzame aanbeveling A. H. YAH HERGES Azn„ fabrikant te Heiligerlee. uitstekend werkende, gebruikte I 1 compleet, voorT'sflö ieder. ~7Tari de fabriek i: RS^T^coop^Twee<i^g]j^cJuthan3uitstekend werkende, gebruikte BRANDSPUITEN, met zuig- en persweric, r-•- 1 werking te zien. De brandspuit van de Nederlands Hervormde Gemeente te Mantgum heeft er waarschijnlijk zo uitgezien. Robyn Steensma is werkzaam als adjunct-archief- inspecteur voor de provincie Fryslan. februari 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 2