O Bijeenkomsten BINNEN (BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Cursussen 40 agenda 41 De Keltische cul tuur is in:gothic meisjes in de duinen (foto RMO Leiden). t/m 13 mei 2007 Het Geheim van de Kelten Ruim 250 topstukken uit musea in Nederland, België en Duitsland en vondsten van recente op gravingen komen re gelrecht uit het leven van de Kelten van circa 2500 jaar geleden. Te zien zijn onder andere een breed scala aan zwaarden, dolken, rijke goudschatten, grafvondsten van edelmetaal, offers en bijzondere gezichtsmas kers van aardewerk. De bijzonderheden over de Keltische wereld en de topstukken kunnen worden verkend met interactieve program ma's. Er is een korte introductiefilm en in de tentoonstelling geven thema's als handel, landbouw, leiders en vorsten, rituelen, geweld en Romeinse overheersing een beeld van de Keltische wereld door de eeuwen heen. Er is ook aandacht voor de hedendaagse populari teit van Keltische symbolen, mystiek en muziek. De tentoonstelling is een samenwer kingsproject van het Rijksmuseum van Oud heden en het Limburgs Museum (Venlo). Rijksmuseum van Oudheden Info: (0900) 660 06 00 www.rmo.nl Het dichten van de Vlie ten J.H. van Mastenbroek, mei 1932 (foto Zuider zeemuseum, Enkhuizen). t/m 3 juni 2007 Zuiderzeewerken van J.H. van Mastenbroek Al eeuwenlang stonden de Hollanders bekend vanwege hun vermogen om van water land te maken. In het tweede decennium van de twintigste eeuw werd een nieuwe en ferme stap gezet: de drooglegging en inpoldering van de Zuider zee. Mijlpaal was de voltooiing van de Af sluitdijk. De ruim dertig kilometer lange zee dijk tussen de provincies Holland en Friesland maakte toen van een groot deel van de zee een meer. Het werk in uitvoering werd op doek en papier vastgelegd door de Rotter damse kunstenaar Johan Hendrik van Mas tenbroek (1875-1945). Ook hoogtepunten als de sluiting van het laatste gat in de dijk op 28 mei 1932, even na 1 uur 's middags, koos hij als onderwerp. Het Zuiderzeemuseum organi seert ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de Afsluitdijk in 2007 een spectaculaire tentoonstelling: De Dijk. Centraal staan de 21 schilderijen en 106 tekeningen die van Mastenbroek van het gebeuren maakte. Geflankeerd door prachtige eigentijdse foto's, machines en stoomfluiten wordt de dyna miek en heroïek van die turbulente tijd gevat. Zuiderzeemuseum Info: (0228) 35 1111 www.zuiderzeemuseum.nl t/m 4 maart 2007 200 Jaar spelletjes in Nederland In Museum Wil- Ganzenbordspel (foto lem van Haren in Museum Willem van Heerenveen is nog tot Haren, Heerenveen), en met 4 maart 2007 de tentoonstelling Ganzenbord, Hamertjesspel en Electro. 200 jaar spelletjes in Nederland te zien. De tentoonstelling laat zien welke spelletjes er in de afgelopen twee eeuwen in de Nederland se huiskamers zijn gespeeld. Bordspellen, kaartspellen, lottospellen, behendigheidsspel len en tal van andere gezelschapsspellen. Mensen spelen al eeuwen lang spelletjes. Spel letjes voor hoogtijdagen, spelletjes voor bin nen en buiten en spelletjes voor volwassenen en kinderen. Spelletjes die al lang zijn verdwe nen - zoals het Hamertjesspel - én springleven de spelletjes - zoals het aloude Ganzenbord. De oudste voorwerpen op de tentoonstelling zijn triktrakstenen uit de achttiende eeuw; de nieuwste spelletjes dateren uit het begin van deze eeuw. De spelletjes in de tentoonstelling zijn afkomstig uit de collecties van het Stede lijk Museum in Alkmaar, het Amsterdams Historisch Museum, het Speelgoedmuseum in Deventer, Simon van Gijn - museum aan huis in Dordrecht en enkele particulieren. Museum Willem van Haren Info: (0513) 62 34 08 www.willemvanharen.nl I t/m 15 april 2007 Land in Zicht! Voor het eerst presenteert de Kunsthal Rotterdam samen met het Nationaal Archief de unieke tentoonstelling Land in Zicht! Ving- boons tekent de wereld van de 17de eeuw met werk van Johannes Vingboons (1616/17- 1670). Zijn aquarellen zijn, op een enkele na, niet eerder tentoongesteld en zullen vanwege hun kwetsbaarheid zeer waarschijnlijk nooit meer worden getoond in deze omvang. Drie ingebonden atlassen met 130 kaarten uit het Vaticaan - de grootste collectie Vingboons- kaarten - verlaten voor het eerst sinds 1689 de pauselijke bibliotheek. Ze openen samen met ruim 80 kleurrijke handgemaakte kaarten de handelswereld van de Gouden Eeuw. Van Ghana tot Sri Lanka en van Havana tot Kaap stad. Het Nationaal Archief in Den Haag be waart maar liefst ruim honderd werken van waaruit een selectie van de 60 mooiste kaar ten te zien is. Een bijzondere bruikleen is afkomstig uit de collectie van het Vaticaan. Daarnaast zijn in de tentoonstelling 15 zeld zame aquarellen uit de bibliotheek van de familie De Medici in Florence opgenomen evenals vier gesigneer de kaarten op perka ment van het Neder lands Scheepvaartmu seum Amsterdam die bij elkaar de hele we reld tonen. In samenwerking met World Press Photo is aan tien internationale fotografen gevraagd om de steden die Ving boons tekende te fotograferen. Zo wordt Guangzhou (Canton) in woord en beeld gevangen door de World Press Photo winnaar (2005) Michael Wolf en New York weergege ven door Gillian Laub. Steden zoals Melaka, Havana en Acapulco zijn vastgelegd door fo tografen woonachtig in het betreffende land. Kunsthal, Rotterdam Info: (010) 44 00 301 www.kunsthal.nl Gezicht op Havana door Johannes Vingboons, circa 1665 (coll. Nationaal Archief, Den Haag/foto Kunsthal, Rotterdam). 6,7 en 26 maart Basiskennis ICT voor archivarissen GO Opleidingen heeft in opdracht van DIVA een korte cursus ontwikkeld waarin u bekend wordt gemaakt met algemene begrip pen en toepassingen van ICT binnen het kader van uw vakgebied. De cursus stelt u in staat om als gelijkwaardige partner gesprekken over dit onderwerp te voeren met collega's en leve- archievenblad februari 2007 ranciers. Na afloop van de cursus is de deelne mer een gedegen ICT-gesprekspartner voor de eigen organisatie en voor leveranciers van ICT- diensten. Onderwerpen die aan bod komen zijn: ICT; ICT en digitale documenten binnen de archiefdienst; ICT en digitale documenten buiten de archiefdienst; en het uitvoeren van een praktijkopdracht. Locatie: Den Haag Info: (070) 351 23 80 www.stichting-go.nl 8 en 9 maart SOD-studiedagen 2007 Net als vorig jaar staan de SOD-studieda gen 2007 in het teken van workshops en een actieve inbreng van de deelnemers. Uitgangs punt voor de twee dagen is de door een op drachtgever geformuleerde probleemstelling, die is afgeleid van een bestaande situatie uit zijn eigen organisatie. Deze probleemstelling is toegespitst op de organisatie van bedrijfsinfor matie. De SOD biedt u met de Studiedagen 2007 een interessant programma met de unie ke mogelijkheid om samen met gemotiveerde vakgenoten een relevante en actuele praktijk situatie aan te pakken onder deskundige bege leiding. Uiteraard is er ook voldoende ruimte voor de traditionele informele contacten tij dens diner, lunch, ontbijt en borrel! Locatie: Lunteren Info: (038) 485 51 51 www.sod-opleidingen.nl 14 en 28 maart, 18 april, 9 mei en 30 mei Cursus Digitaal Depot De Archiefschool biedt in samenwerking met DIVA een vierdaagse cursus e-depot aan voor archivarissen, die wordt afgesloten met een terugkomdag (samen met de SOD-oplei- dingen). U raakt vertrouwd met de problema tiek en leert hoe u een digitaal depot introdu ceert binnen uw eigen archiefinstelling. U gaat goed van start met een plan van aanpak op maat voor uw eigen instelling. Inschrijven: diva@divakoeoeLnl www.divakoepel.nl I 21 maart Strategisch informatiemanagement en -controll Seminar van Elsevier Congressen in sa menwerking met Split-Vision. Onderwerpen: Praktische toekomstvisie op informatie management en -controll; Een hogere kans van slagen van ICT-projecten; Snel doorvoeren van reorganisaties in gegevens en systemen; Een resultaatgericht implementatieplan. Bestemd voor informatiemanagers en hoof den informatievoorziening, middelenma nagers, content managers, business unit managers, algemeen managers, hoofden ICT, hoofden infrastructuur, hoofden automatise ring, hoofden communicatie, procesma nagers, facility managers en archivarissen. Locatie: Maarssen, Meeting Plaza Info: S. Beaujean (070) 441 57 43 (organisato risch); V. de Bie (070) 441 57 45 (inhoudelijk) www.elseviercongessen.nl Workshop 'De toekomst van ons onderwijsverleden'. Noteer alvast in uw agenda: op 18 april workshop van het Platform Particuliere Archieven. Meer info in het volgende editie van deze en op www.divakoepel.nl of per mail via: c.n.w.m.glaudemans@hga.denhaag.nl Locatie: Gelders Archief, 13.30-17.00 u. 7 maart SNAAI: ledenvergaderingen scriptiemiddag SNAAI heeft ook dit jaar drie interessante sprekers gevonden, onder wie de schrijvers van de twee beste scripties van de Hogeschool van Amsterdam. Sprekers zijn: Karei Engbers over de naleving van de archiefwettelijke ver plichting betreffende de verwijdering van archiefbescheiden bij een aantal archiefdien sten, Ella Kok-Majewska (zie ook de rubriek 'SNAAI'er in beeld') over het beheer van audio visuele collecties en Barbara Meiboom over de openbaarheid van archieven. Locatie: 's-Hertogenbosch, BHIC Info: http://snaai.web-log.nl/ I 19 maart Landelijke Contactdag Document Management Voor het zesde achtereenvolgende jaar hét congres voor document management spe cials te Zoetermeer. Deze dag is gevuld met tal van interessante sprekers, leuke workshops en het is uiteraard dé ontmoetingsplaats voor spe cialisten op het gebied van document manage ment uit het hele land. Rode draad deze dag is weer de scanrecordpoging. Locatie: Zoetermeer, Stadstheater Info: (079) 342 95 09 www.lcdm.nl 1 29 maart Studiedag Erfgoededucatie Op donderdag 29 maart 2007 organiseert Erfgoed Nederland een studiedag erfgoededu catie in Felix Meritis. Op het programma staan workshops en lezingen met thema's als 'Mijn juf weet niet wat erfgoed is', 'Hoe bouw je een netwerk op?' en 'Lokale aanpak van de cultuur historische canon'. De landelijke projecten Sporen en Erfgoed a la Carte presenteren nieu we publicaties. De studiedag is bedoeld voor medewerkers van erfgoedinstellingen. Locatie: Amsterdam Info: www.erfeoednederland.nl I 29 maart Workshop Regels archiefbeheer in digitale omgeving Alle overheidsorganen zijn verplicht tot het opstellen van regels voor archiefbeheer. Bij het Rijk zijn dat beheersregels, bij de lokale over heden gaat het om de Archiefverordening en het Besluit informatiebeheer. Deze regels gelden voor alle archiefbescheiden, zowel papier als digitaal. Het overheidsorgaan legt in de regels voor archiefbeheer de bevoegdheid en verant woordelijkheden vast op het gebied van de uit voering van archieftaken. Doelgroep: leidingge venden of managers (in DIV, IC, AO of ICT) die verantwoordelijk zijn voor de documentaire informatievoorziening in de organisatie. Locatie: Amsterdam, Archiefschool www.archiefschool.nl I 30 mei KVAN studiedag 2007 Op woensdag 30 mei vindt de jaarlijkse studiedag plaats. Het thema dit jaar is: 'Archief en Maatschappij'. De studiedagencommissie bestaat uit Klaartje Pompe (voorzitter/Gemeen tearchief Rotterdam), Julia Romeyn (Eemland Archief), Aike van der Ploeg (CAS), Diana Oppelaar (Nationaal Archief/SNAAl), Marieke de Haan (Archiefschool) en Erika Hokke (VHIC). Locatie: Arnhem, Musis Sacrum Info: www.kvan.nl februari 2007 archievenblad HH

Archievenblad | 2007 | | pagina 21