yan yan KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Joost Salverda winnaar F.J. Duparc-prijs 2006 De winnaar van de F.J. Duparc-prijs is bekend. Zijn naam is Joost Salverda. De F.J. Duparc-prijs wordt eens in de drie jaar uitge reikt aan de meest waardevolle studie op het gebied van de archiefwetenschap of het archief recht die in die drie jaar vervaardigd is. De prijs werd in 1972 ingesteld bij gelegenheid van het afscheid van dr. mr. F.J. Duparc van het toenma lige ministerie van CRM wegens zijn grote ver diensten voor het archiefwezen. In 1973 werd de prijs voor het eerst toegekend. Afgelopen jaar zijn in het Archievenblad en op de website van de Archiefschool oproepen voor aanmelding van kandidaten geplaatst. Dat heeft geresulterd in tien inzendingen. Na gron dige beraadslaging heeft de jury op 13 decem ber besloten de F.J. Duparc-prijs 2006 toe te kennen aan Joost Salverda voor zijn studie 'Zorg(en) voor en over een goed archiefbeheer. Een vergelijkend onderzoek naar het onder scheid tussen archiefzorg en archiefbeheer bij archiefinspectie op het niveau van gemeenten' uit 2004. De jury vindt het werkstuk erg interes sant voor het archiefveld, waar de inspectie een punt van zorg is. Er is weinig onderzoek beschikbaar, er is nog weinig mening gevormd op dit gebied en het werkstuk brengt op een gedegen wijze verschillende aspecten van archiefinspectie onder de aandacht. De auteur stelt het begrip 'effectiviteit' aan de orde. Hij geeft ook aan welk vervolgonderzoek nuttig zou zijn en heeft daarvoor vragen geformuleerd. In de discussie die nu speelt is het een van de wei nige stukken die fundamentele uitspraken doet. Op het criterium 'vernieuwend' scoort de inzending hoog. De jury heeft tevens drie andere inzendin gen genomineerd, wegens hun hoge kwaliteit en vernieuwende karakter: Wim Mastenbroek, 'De prestatiegerichte archiefinstelling. Formulering en toetsing van een op eGovernment gebaseerd kwaliteitsrefen- tiemodel voor digitale klantvraaggeleiding' (2006). De auteur gaat na wat de Gelderse archieven in gang hebben gezet op het gebied van digitale klantbevraging en gaat na of daar uit eisen zijn af te leiden voor de wijze waarop erfgoedinformatie toegankelijk moet zijn. Zo komt hij tot een complete set kwaliteitseisen voor de digitale (en virtuele) studiezaal. De stand van zaken in de literatuur, ook internatio naal, is goed verwerkt, wat een belangrijke inspiratie voor vervolgstudies kan zijn. René Pottkamp, 'Ruil en roof. Duitse claims op Nederlandse archieven tijdens de Tweede Wereldoorlog' (2006). De auteur heeft zaken bij elkaar gezet, lijsten gemaakt, een reconstructie gemaakt van wat er geruild is en geeft overzicht van wat er van de archieven terecht is geko men. De studie is gericht op één (maar belang rijk) aspect van de archiefgeschiedenis tijdens de bezetting: de ruil van Nederlandse en Duitse archivalia. Het werkstuk is ook archieftheore- tisch interessant waar het Duitse Provenienz- prinzip naast of tegenover het herkomstbeginsel wordt geplaatst. Dit element had echter verder uitgewerkt kunnen worden. Jorien Weterings, 'Substitutie van archiefbe scheiden. Een onderzoek naar de randvoor waarden voor substitutie door middel van digi talisering' (2006). De auteur laat in deze degelij ke studie goed zien wat er komt kijken bij sub stitutie, maakt zichtbaar wat de regeling in de praktijk betekent en hoe standaarden voor digi tale documenten naar analogie hiervan kunnen worden toegepast bij substitutie. Dit zijn ver nieuwende elementen. De jury had graag zien dat de auteur naast haar zorgvuldige synthese een duidelijker eigen visie had toegevoegd. Uitreiking De voorzitter van de jury, drs. F.J. Duparc, zal de F.J. Duparc-prijs 2006 - groot 2000 euro uitreiken op de KVAN-studiedag op 30 mei 2007 in Musis Sacrum te Arnhem. Nieuwe leden KVAN 38 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN nieuws SNAAI'er in beeld: Ella Kok-Majewska "SNAAI is voor mij een mooie uit valsbasis. Ik was er bij vanaf de oprich ting. Tijdens mijn studie heb ik gemerkt dat er veel gepraat werd over de studen ten en opleiding Archivistiek. Maar er werd voornamelijk in de derde persoon over hen gesproken. Net als over een kind dat bij een gesprek aanwezig is, maar voor de rest niets te zeggen heeft. Voor mij is SNAAI misschien een kind dat wél bij het gesprek betrokken wil zijn en zelf ideeën kan aandragen! Want veel personen zijn reeds vergeten hoe het was om een kind te zijn en weten al helemaal niet meer hoe het is om een kind te zijn in deze moderne, steeds ver der digitaliserende tijd." "De opleiding Archivistiek was voor mij een logisch vervolg. Zes jaar geleden heb ik een overstap gemaakt van een gemeentelijke organisatie naar het archiefwezen. Ik was begonnen als stu diezaalmedewerker en heb ik daarvoor de cursus Archiefassistent aan de Archief- school gevolgd. Het ging mij vrij gemak kelijk af, omdat ik het zo leuk vond en alle docenten hebben mij aangemoedigd om verder het archiefland in te trekken. Zo gezegd, zo gedaan. Een halfjaar later ben ik begonnen met de deeltijdoplei ding Informatiemanagement en Archivis tiek aan de Hogeschool van Amsterdam." "Ik ben dus begonnen als studiezaal medewerker van het Regionaal Archief Rivierenland. Kort na het begin van de opleiding heb ik de taak van inventarisa- tor/depotbeheerder op me genomen en nu heb ik bijna een jaar alweer de func tie van hoofd externe dienstverlening en archivaris van het mooie stadje Buren. De werkzaamheden van het hoofd externe dienstverlening zijn zeer divers: van het leidinggeven op zowel hiërarchisch als functioneel niveau met betrekking tot de werkzaamheden voor en in de studiezaal, het begeleiden van de vrijwilligers, het beheer van het over zicht en de toegangen van de archieven en collecties, het zorgdragen voor de samenstelling van gidsen en folders, het coördineren van nadere ontsluitingspro jecten en inventariseren van gemeente lijke en particuliere archieven en collec ties, tot aan het begeleiden van onder wijsprojecten, fondsenwerving, commu nicatie en voorlichting aan toe. In vrij korte tijd heb ik dus al vele facetten van het werk van de archivaris gezien en ondervonden! De laatste tijd ben ik veel bezig geweest met erfgoededucatie en het ontwikkelen van onderwijsproducten. In het kader van Erfgoed a la Carte van Erfgoed Nederland is in samenwerking met de lokale culturele instellingen en de gemeente Tiel het prachtige product 'Reizen in de Tijd' ontwikkeld. Hiermee hebben we landelijke bekendheid gekre gen en door Erfgoed Nederland worden we vaak aangehaald als een goed voor beeld van samenwerking en doorlopen de leerlijnen. Op dit moment ben ik ook bezig met het opstellen van een hand vest dienstverlening voor het RAR, het schrijven van een educatiebeleidsplan en een beleidsplan voor de interne en externe communicatie. Ik heb het nogal druk de laatste tijd maar, zoals ik eerder zei, de diversiteit van deze functie maakt het wel tot een grote uitdaging." "De toekomst... die zie ik voor mezelf vooralsnog bij het RAR. Ik hoop dat we binnenkort duidelijkheid krijgen over de geplande herhuisvesting. De overgang van drie studiezalen naar één in een vloeiende beweging laten verlo pen, dat beschouw ik als mijn persoon lijke target. Ondertussen ben ik me ver der aan het bekwamen op het manage- mentvlak. Want ik vind: management kwaliteiten kun je aanleren, archivaris moet je je voelen!" 39 archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u con tact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Herengracht 474 1017 CA Amsterdam Tel. (020) 427 08 80 Fax: (020) 427 08 33 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer verschillende achtergrond/opleiding daarin werkzaam zijn. Allen zijn wel kom als lid van de KVAN! De Ko ninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskun digheid van archivarissen te bevorde ren. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uit wisselingen en buitenlandse oriënta tiereizen. Leden van de KVAN ont vangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt 61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. Genomineerden De KVAN verwelkomt de nieuwe leden: M. Voogd P. Links A. van Helden H. van de Vorstenbosch A.M.H. de Palm A.A. Reijman J. Duinkerken L. Folkertsma M.J.A. Daverveld J.J. Kappelle J. de Vreugd K. Dillmann C.Ch.M. Heemskerk C.I.L. Houbraken S.J. van der Leest H. van Engen C. Menting C. Menting A. Overkleeft L. Gruppelaar N.M. Wever archievenblad februari 2007 archivarissen Ella Kok-Majewska, geboren in 1974 in het Poolse Swidnik, startte in 2001 met de opleiding Archiefassistent. Daarna koos zij in 2002 voor een studie Informatiemanagement en Archivistiek aan de Hogeschool van Amsterdam. In 2006 studeerde zij af. Sinds 2000 werkt zij bij het Regionaal Archief Rivierenland (RAR) in Tiel. Wat betekent SNAAI voor jou? Waarom heb je gekozen voor de opleiding Archivistiek? Vertel eens iets over je ervaringen tijdens je studie. Wat hoop je in de toekomst te bereiken? februari 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 20