Doc <ijgp> Consult @llBi digit Group WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Jczwtpoint wmm i D I -facilities Vincent Robijn, Het recht van een vrije Friese stad. De stadboeken van Bolsward (1455-1479) Krabbendam, Vrijheid in het verschiet Nederlandse emigratie naar Amerika 1840-1940 <56* Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken literatuur Vervolg van pagina 35 Na de relaties volgt een hoofdstuk over de geschiedenis van Hongarije in de twintig ste eeuw en de opstand. Het hoofdstuk 'De opvang van Hongaren in Nederland' besluit het eerste deel van dit boek. Het tweede gedeelte staat in het teken van de oral history, want vanaf pagina 90 volgen 22 interviews met Hongaren in Nederland en Nederlanders in Hongarije. Daarbij zit ten bekende personen, als choreografe Krishna de Chatel (geboren te Boedapest in 1943), Dzsingisz Gabor (voormalig staatssecretaris van landbouw), de schrij ver Jaap Scholten (bekend van zijn colums over Hongarije in NRC-Handelsblad) en de ambassadeurs van Hongarije in Nederland en van Nederland in Hongarije, maar ook 'gewone mensen' (van een voormalige Nederlandse straaljagerpiloot met een Hongaarse moeder, die elk jaar een groot aantal maanden in een Hongaars kasteeltje woont, tot een directrice van een Neder landse school in Hongarije en een mede werkster van een Nederlands farmaceu tisch bedrijf, die met haar ouders en zusje in 1956 naar Nederland vluchtte). Dit toe gankelijk geschreven boek op groot for maat, dat met prachtige zwart-wit foto's is geïllustreerd, vormt een belangrijke bijdra ge aan onze kennis over Hongarije en wederzijds begrip voor elkaar en eikaars cultuur. euze redenen (bijvoorbeeld de Afscheiding met emigratievoormannen als Albertus van Raalte en Hendrik Scholte en hun Zeeuwse navolgers Cornelis van der Meulen en Johannes de Luijster) zorgden voor pieken in de Nederlandse emigratie naar de VS. De Zeeuwen hadden overigens een bovenpro- portioneel aandeel in de emigratie. De immigranten slaagden er in hun nieuwe vaderland in iets van hun Nederlandse identiteit te behouden en sporen daarvan zijn tot op de dag van vandaag terug te vin den. Door een goede planning, timing en netwerken wisten de immigranten het con tact met elkaar te houden en te behouden. Hans Krabbendam schreef met Vrijheid in het verschiet een helder en overzichtelijk overzichtswerk over de Nederlandse emigra tie in de negentiende en vroege twintigste eeuw naar de Verenigde Staten. ISBN 90 6550 877 5, 164 blz., 16,00. In 1455 werd in Bolsward een keur boek aangelegd, waarin meer dan honderd keuren werden opgetekend. Daarmee werd Bolsward een autonome stad. In Het recht van een vrije Friese stad gaat de auteur in op de stedelijke ontwikkeling in Friesland en in Bolsward, de institutionele en juridische oorsprong van de Bolswarder wetgeving en op de drie unieke kenmerken van de stadsboeken: de rol van geestelijken, de medewer king van Johannes Brug man en de positie van de Bolswarder stadshoofdelin- gen bij het opstellen van de stadsboeken. Vooral de in stitutionele en juridische oorsprong van de stadsboeken van Bolsward is erg interes sant aangezien de steden in Westerlauwers Friesland nooit stadrechtsprivileges heb ben ontvangen van een landsheer: dit gebied kende immers geen con creet landsheerlijk gezag. Toch stel den de vijftiende-eeuwse bestuur ders van Bolsward twee uitgebreide keurboeken op, en de auteur komt met een hypothese hoe men aan dit keurrecht kwam. De keuren uit de stadsboeken, die betrekking hebben op vrijwel alle facetten van de stedelijke samenleving - van voorschriften voor de verkiezing van schepenen tot maatregelen tegen het dobbelspel - worden daarnaast ook uitgebreid besproken. Daarnaast kan de lezer de teksten van beide keurboeken naslaan in de bijlagen. 37 ISBN 90 6550 947 X, 352 blz., 29,00. Hans Krabbendam, als historicus ver bonden aan het Roosevelt Study Center, onderzoeksinstituut voor Amerikaanse geschiedenis te Middelburg, schreef een interessant boek over de eerste Nederlandse emigratiegolf naar Amerika. Tussen 1840 en 1940 emigreerden zo'n kwart miljoen Nederlanders naar de Verenigde Staten, waarvan het grootste gedeelte (200.000) in de periode 1846-1914. Tussen 1948 en 1960 emigreerden nog eens zo'n 100.000 landge noten naar de VS. De eerste emigranten stre ken tussen 1846 en 1857 vooral neer in het westen van Michi gan, in Wisconsin en in het zuidoos ten van Iowa. La tere golven trokken ook naar het noorden van Michigan en ver der naar het westen. De term 'landverhuizers' komt voor het eerst voor in 1817 en wordt dan vooral gebruikt voor groepen buitenlandse emi granten, die via Nederlandse havens naar Amerika vertrekken. Er waren relatief wei nig Nederlandse landverhuizers in vergelij king met bijvoorbeeld Duitsland en Ierland. Crises in de Nederlandse landbouw (in 1846/1847 en 1890) en ook sociale en religi- documentaire informatievoorziening Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Documentair Informatiemanagement Arthur van Schendelplein 15 2624 CM DELFT Telefoon 06-53524853 E-mail info@DTfacilities.nl www.DI-facilities.nl Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! utilize your knowledge van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 045-5640054 fax:045-5331995 info@scanpointnl.nl www.scanpointnl.nl tel: 045-5691584 fax:045-5331995 info@vanbilsenconsultancy.nl www.vanbilsenconsultancy.nl Ganzepool 6 - 6443 WZ Brunssum Peter Sijnke Peter Sijnke Uitgeverij Verloren (Hilversum 2005), Tamara Groot februari 2007 archievenblad VRIJHEID VERSCHIET Uitgeverij Verloren (Hilversum 2006),

Archievenblad | 2007 | | pagina 19