dienstverlening Vervolg van pagina 29 jaarverslag van het NA. Iets dergelijks gaat ook op voor De Letterhoeke, het tijd schrift van Tresoar: vrienden en relaties ontvangen het per post, anderen kunnen het in pdf downloaden van de website van Tresoar. Daarnaast worden er jaarlijks bijeenkom sten of 'contactdagen' georganiseerd waarbij de archiefdienst zijn aanwinsten kan tonen, uitleg kan geven over de nieuwe ontwikkelingen in het archiefwe zen of rondleidingen verzorgt. Vrienden kunnen zich ook opgeven voor speciale excursies naar plaatsen die iets met de collectie van hun dienst hebben te maken. Zo organiseerde het Nationaal Archief in 2003 een excursie naar het gebouw van de Staten-Generaal. Lezingen zijn een andere populaire wederdienst. Het I1AV organiseert er drie per jaar, het Vitruvianum zelfs zes, waaraan een kwart tot de helft van de vrienden deelneemt. Het Nationaal Archief kent lunch- en avondlezingen die door iedereen kunnen worden bijgewoond. Maar weer ontvangen alleen de vrienden een speciale uit nodiging. Ten slotte worden vrien den bevoordeeld met kor tingen op publicaties en cursussen van hun archief dienst. De onderlinge ver schillen zijn behoorlijk groot. Vrienden van het Streekarchief Bommelerwaard krijgen 1,25 euro korting op de werken in de serie Bommelerwaardse Bronnen. Die van Tresoar ontvangen korting op publicaties en op de bezoekerspas. Het RHC Limburg is nog royaler: naast de gebruikelijke kor tingen op publicaties en cursussen ont vangen nieuwe vrienden een welkomst geschenk in de vorm van een boek of onderzoeksgids, waarbij men kan kiezen uit drie titels. Bij vooruitbetaling van vijf jaar contributie ontvangt men ook nog een oefenboek oud schrift. We kunnen overigens niet zeggen of vrienden veel gebruik maken van deze kortingen. De archiefdiensten houden hierover geen statistieken bij. Organisatorisch zijn archiefdiensten vaak nauw betrokken bij de vrienden stichtingen en -verenigingen. Vaak zijn ze immers op hun initiatief in het leven geroepen. In hoeverre vormen de activi teiten van en voor de vrienden een aan slag op de beschikbare uren van mede werkers? De Friese situatie is redelijk representatief. In totaal houden zich drie medewerkers met de vrienden bezig, die er gezamenlijk ongeveer twee uur per week aan kwijt zijn. Op jaarbasis is de belasting dus ongeveer 100 uur. Toch is Wij digitaliseren historisch AV-materiaal naar hoogwaardige media als: Digital Betacam - Betacam SP DVCAM - MiniDV - DVD - CD Filmscanning - video- en geluidsrestauratie. 'Mjt dienstverlening dat niet het hele verhaal. Het tijdschrift De Letterhoeke is een product van Tresoar voor vrienden en relaties. Niettemin leveren de Freonen twee leden aan de redactie en dragen ze bij in de kosten. In Vlissingen zijn de verhoudingen net iets verder doorgetrokken. Gemeente archivaris Adri Meerman verwoordt het als volgt: "De vriendenvereniging moet het muZEEum en het archief ondersteu nen. Daarom organiseert de vereniging de activiteiten. Niet andersom!" Wel is de gemeentearchivaris adviserend lid van het bestuur en levert het archief één adviserend lid aan de redactie van Den Spiegel. Samen besteden ze op deze manier nog geen 100 uur aan de Vrienden. Ongeveer evenveel als de Friese collega's. De streekarchivaris van Bommelerwaard is eveneens adviseur van het bestuur van zijn vrienden. Maar in feite hebben alle vijf medewerkers van het archief in meer of mindere mate te maken met de vrien den. Bijvoorbeeld door het aansturen van de vrijwilligers. Het is niet duidelijk hoeveel tijd dit vergt. Afgezien van de vrijwilligers, vragen de vrienden ook nauwelijks aparte produc ten. In de regel alleen de jaarlijkse con tactdag en excursie. Verder zijn ze tevre den met de tijdschriften, tentoonstellin gen, publicaties en andere producten die de dienst ook voor andere doelgroepen maakt. Van een aanslag op de capaciteit van de dienst is nauwelijks sprake. Wegen de kosten op tegen de baten? De meeste archiefdiensten hadden moei te deze vraag te beantwoorden. Niet alleen omdat harde cijfers vaak ontbre ken. Volgens Adri Meerman kun je hier geen zuivere wiskunde op los laten. Het batig saldo is méér dan het verschil tus sen de lidmaatschapsgelden en de admi nistratieve en organisatorische kosten. Er zijn ook te veel variabelen. Zo hangt erg veel af van de samenstelling, wensen en ambities van het bestuur. In ieder geval kunnen de financiële bij dragen flink oplopen. Als we ons mogen beperken tot de oudste verenigingen: vorig jaar hebben de Vlissingers een bedrag van 3000 euro geschonken aan het muZEEum, te besteden aan een geoormerkte aankoop. In de Bommeler waard brachten de vrienden in de eerste tien jaar van hun bestaan 100.000 gul den bijeen - omgerekend zo'n 4500 euro per jaar - waarmee het Streekarchief veel AV-materiaal heeft kunnen aanschaffen. Sommige archiefdiensten kennen naast de vrienden ook sponsors, die een een malige financiële bijdrage leveren aan een bijzonder project. Bij het Vitruvia num zijn nogal wat vrienden tegelijk sponsor. Van vriendschap kan dus een soort sneeuwbaleffect uitgaan. Maar de potentie van de vrienden ligt vooral in het politiek-bestuurlijke vlak. Als de archiefdiensten het ergens over eens zijn, dan is het wel over de goodwill die de vrienden weten op te wekken. Streekarchivaris Jan Buylinckx van de Bommelerwaard zegt hierover: "Het enthousiasme van de vrienden werkt aanstekelijk, ook op bestuurders. Boven verwachting!" Die ervaring hebben de jongere vriendenstichtingen nog niet. Maar de verwachtingen zijn in dit opzicht hoog gespannen. gemeenschap te bestaan die het belang van hun werk inziet en graag bijspringt om bijzondere projecten te financieren dan wel zelf uit te voeren, of om bestuur ders voor het archief te enthousiasmeren. Aan vriendenverenigingen hangt een prijskaartje. Maar de oudere vriendenver enigingen laten zien dat wat je terugkrijgt, zich niet in geld laat uitdrukken. Dit soort vrienden mag je best koesteren. De vluchtige impressie die in dit arti kel is gegeven, kan onmogelijk recht doen aan het bijzondere van iedere vrienden stichting of -vereniging. Maar een aantal eigenschappen hebben ze zeker gemeen. Buiten de gemeenschap van professionele archiefmedewerkers blijkt een andere Het Glaspaleis te Heerlen, waarin hetVitruvianum is ondergebracht. De vrienden van deze instelling zijn 'bur gers van de Euregio die in architectuur geïnteresseerd zijn' (fotoVitruvianum Heerlen). Aanslag op uren? archievenblad februari 2007 Keizersveld 31 JANSSEN FILM AUDIO SERVICES Tel-: 0478-630 300 Film Sound Conservation Film Supplies info@janSSenfilm.COm 5803 AM Venray Fax: 0478-690 007 www.janssenfilm.com I SENS Dit* Goodwill Erfgoedmarkt in de centrale ruimte van het RHC Lim burg in Maastricht.Vrienden van het RHC Limburg kun nen hier met korting boeken kopen (foto RHC Limburg). Hanno de Vries is redacteur van het Archievenblad en als senior medewerker Toegangen verbonden aan het Nationaal Archief in Den Haag. Koesteren februari 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 16