Eerste subsidies archieventraject Metamorfoze toegekend VAN FRIES PLANETARIUM TOT KERKELIJKE KUNST Via het Nationaal Programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed Metamorfoze subsidieert het Ministerie van OC&W de conservering van waarde volle en bijzondere archieven (zie ook www.metamorfoze.nl). Voorwaarden om daarvoor in aanmerking te komen zijn dat er sprake is van autonoom verval (zoals verzuring, inktvraat of kopervraat) en dat het moet gaan om een archief van nationaal belang. Dat wil zeggen dat de inhoud van een archief belangrijke infor matie bevat over bepaalde gebeurtenis sen, verschijnselen of ontwikkelingen in Nederland of over de relaties tussen Nederland en andere delen van de wereld. Ook regionale en lokale archie ven kunnen van nationaal belang zijn. Zowel overheids- als particuliere archie ven komen voor 70% subsidie in aan merking. De gesubsidieerde kosten betreffen zowel microverfilming/digitali sering als behandeling van de originelen (ontzuring, inktvraatbehandeling). Ook de kosten voor het filmklaar maken van het archief, zonodig herverpakken en de arbeidsuren voorbewerking worden ver goed. De instelling dient wel een actief beleid op het gebied van behoud en beheer te voeren. Zie voor achtergronden en selectiecriteria ook de bijdrage in het Archievenblad van maart 2006 (en voor een geactualiseerde Engelse versie zie het vaktijdschrift voor conservering Papier- Restaurierung van december 2006). Om ervaring op te doen voor het opzetten en uitvoeren van het archieven- traject zijn in 2005 vier pilots aangewe zen. Daarbij is zoveel mogelijk rekening gehouden met diversiteit in aard en soort archieven, periode, beherende instelling, materiaal en schade. De vier pilots waren: Stads- en Streekarchief Zutphen: Hanze Zutphen (1206-1578); Zeeuws Archief: archief Admiraliteit van Zeeland (1586-1599); Nationaal Archief: archief KNVB (1889-1965); NIOD: archief Kamp Westerbork (1942-1945). De pilots leer den dat het goed kunnen verfilmen en het behandelen van originelen veel voor- ■filter bereiding kost. Niets is immers zo divers als archiefmateriaal en het toekennen van de juiste metadata bij de verfilming is bepalend voor de context van archief stukken. Gebleken is dat voor een goede voorbereiding en uitvoering van een pro ject naast inhoudelijke deskundigheid ook expertise op het terrein van de mate riële zorg noodzakelijk is. Behalve archi varissen spelen restauratoren een grote rol. Een goede voorbereiding levert niet alleen tijdwinst tijdens de uitvoering op. Het resultaat is een goed geconserveerd archief dat bovendien voor een breed publiek toegankelijk is. Het startschot voor het vervolg van het archieventraject werd gegeven tij dens de archievenbijeenkomst in de Koninklijke Bibliotheek op 20 april 2006, die door zo'n 125 deelnemers werd bezocht. In de tweede helft van het jaar werden acht projectvoorstellen geformu leerd, verspreid over Nederland, van Friesland tot Limburg en Zeeland, en van de middeleeuwen tot de twintigste eeuw. Hierbij waren ook aanvragen van buiten het openbaar archiefwezen, zoals een kasteel, een universiteitsbibliotheek, een museum en een tweetal categoriale instellingen. Het gaat per slot van reke ning om archieven, ongeacht waar ze lig gen (mits van nationaal belang en er sprake is van autonoom verval) zolang er wordt voldaan aan goede bewaaromstan digheden, de beherende instelling een actief conserveringsbeleid kent en het archief openbaar toegankelijk is. Door de Beoordelingscommissie Meta morfoze, bestaande uit vertegenwoordi gers uit de bibliotheek- en archiefwereld en uit het historisch-wetenschappelijk veld, werden in de vergadering van 15 december 2006 de volgende acht project aanvragen in het archieventraject goed gekeurd: Het archief van Huis Bergh bij 's-Heerenberg in de Achterhoek is een van de oudste en grootste huisarchieven in Nederland en omvat tal van gegevens over zijn bewoners en het beheer van de goederen en bezittingen. Daarnaast zijn er stukken van persoonlijke aard die betrekking hebben op de hoofdbewoners en hun (familie)relaties en hun politieke bedrijf op het nationale en internationa le vlak, zoals de Hohenzollern's en de Van Nassau's. Vier vrijwel complete series, deels aangetast door inktvraat en kopervraat, worden geconserveerd, die te samen een samenhangend beeld geven van de kasteelhuishouding en het bestuur van het graafschap Bergh van de late middeleeuwen tot begin negentien de eeuw: correspondentie (1419-1599), rekeningen met bijlagen (1453-1616), minuutboeken (1574-1823) en handgete- kende atlassen en kaarten (zeventiende negentiende eeuw). De omvang van het geselecteerde deel is circa 6 meter. Het archief van de uitgeweken Antwerpse koopman-diplomaat Daniël van der Meulen (1554-1600) is een koop mansarchief dat terug gaat tot het laatste kwart van de zestiende eeuw. Koopmans archieven uit die tijd zijn zeldzaam. Het archief bevat tevens stukken van de fami lie van zijn vrouw, Hesther de la Faille (circa 1558-1643), dochter van een even zeer vooraanstaande Antwerpse koop man. Het door inktvraat aangetaste archief bestaat voornamelijk uit corres pondentie en financiële administratie en wordt voor tal van onderzoeken gebruikt. Vanwege de veie contacten met andere handelshuizen in Europa kunnen aan de hand van het archief niet alleen economisch-historische onderwerpen (zoals internationale handel en econo misch klimaat) worden bestudeerd, maar levert het ook bouwstenen voor mentali teitsgeschiedenis en omgevingsgeschie denis. In het circa 6 meter grote archief bevinden zich ook ongeveer 750 zoge noemde nieuwstijdingen (geschreven nieuwsberichten) De serie marktrechtboeken van Weert vormt een onderdeel van het oud- rechterlijk archief en omvat de agenda's en verslagen van de zittingen van de schepenbank van Weert in het kader van de marktrechtspraak. De door inktvraat aangetaste verslagen vormen een belang rijke bron voor sociaal-economische, cul turele en juridische geschiedenis van dat deel van de Nederlanden dat in de tijd van de Republiek steeds Spaans-Oosten rijks is gebleven. Het is een vrijwel com plete serie vanaf 1501 tot aan de afschaffing van deze voor de Noordelijke Nederlanden bijzondere vorm van recht spraak in 1704 (omvang circa 4,5 meter). Weert is de enige plaats in Nederland waar zij bewaard is gebleven. Vanwege de rol in het begin van de Opstand van de graaf van Hoorne (heer van Weert die in 1568 te Brussel werd onthoofd) waren (protestantse) kooplieden genoodzaakt de stad te verlaten en raakte het welva rende Weert in verval. De verslagen geven een beeld van het dagelijks leven van een katholieke streek in de calvinisti sche Nederlanden. Het archief van de Admiraliteit van Zeeland uit de periode 1586-1599 was als een van de pilots aangewezen, nu wordt de periode 1600-1609 (met een omvang van circa 8 meter) geconserveerd. Het archief, dat te lijden heeft van inktvraat, maakt onderdeel uit van het archief van de Rekenkamer van Zeeland. De Zeeuwse Admiraliteit werd in 1586 ingesteld als een van de vijf Nederlandse colleges belast met bestuur en rechtspraak in zeezaken. In de periode van de oprichting tot het Twaalfjarig Bestand in 1609 vervulde het Zeeuwse college een rol die de gewestelijke belan gen ver oversteeg. Zeeland stond aan de basis van de Nederlandse Opstand en het gewest kende zijn grootste bloei eind zes tiende en begin zeventiende eeuw. Zowel in kwantitatief als in kwalitatief opzicht is het bronnenmateriaal uniek voor Nederland. Niet alleen alle rekeningen, maar ook alle bijlagen bij de rekeningen (de zogeheten acquitten, met een schat aan details) zijn bewaard gebleven. Daarbij komt dat het archief van de Zeeuwse Admiraliteit, in tegenstelling tot die van de andere admiraliteitscolleges, nooit is overgebracht naar Den Haag, waarmee het voor de brand in het Ministerie van Marine in 1844 werd behoed. De rekeningen en bijlagen bevatten informatie over onder meer de uitreding en bewapening van de oorlogs vloot, bouw en aankoop van oorlogs schepen, smokkelhandel, verkoop van buitgoederen en de ondersteuning aan de pas opgerichte VOC. De wolkammer en amateur-astro noom Eise Eisinga (1744-1828) heeft in de jaren zeventig van de achttiende eeuw een planetarium in zijn huis in Franeker gebouwd, dat tot op de dag van vandaag nog werkt. Het is het oudste werkende planetarium ter wereld. Wetenschappers, hoogwaardigheidsbekleders en andere belangstellenden uit de gehele wereld bezochten het planetarium, ook al in Eisinga's tijd. Hij schreef boeken (manu scripten) over wiskunde en sterrenkunde en ook werking en onderhoud van het planetarium is door hem uitgebreid op schrift gesteld. Met zijn planetarium bracht Eisinga wetenschap onder het volk, uitgaande van het idee dat kennis verspreiding leidt tot een verbetering van mens en samenleving, waarmee hij een exponent werd van de Nederlandse Verlichting. Het archief, met inktvraat en kopervraat, bevat slechts een aantal stuk ken van persoonlijke aard en over zijn maatschappelijk leven in Franeker. Het merendeel betreft zijn wetenschap pelijk werk en het planetarium. Na con servering zal het archief van Eise Eisinga (circa 0,5 meter) door het museum wor den ondergebracht bij Tresoar. Lees verder op pagina 27 24 Door Erik van der Doe Het nationaal conserveringsprogramma Metamorfoze is in 2005 uitgebreid met een apart traject voor archieven. Daarmee werd het programma een samenwerkingverband tussen de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief. Na vier pilots werden op 15 december 2006 de eerste subsidies voor projecten in het archieventraject toegekend. Pilots 2005 m^xsar Tekening van het woonhuis van koopman Daniël van der Meulen aan het Rapenburg te Leiden (coll. RA Leiden). Ronde 2006 Huis Bergh: oud-archief Huis Bergh (1419-1823) RA Leiden: archief Daniël van der Meulen (1550-1648) Procesregister van zeezaken van de Admiraliteit van Zeeland (coll. Zeeuws Archief/foto Eline de Graaf). GA Weert: Marktrechtboeken Weert (1501-1704) Zeeuws Archief: archief Admiraliteit van Zeeland (1600-1609) Het planetarium op het plafond van de werkkamer van Eise Eisinga te Franeker (foto Planetarium Eise Eisinga). Planetarium Eise Eisinga: archief Eise Eisinga (1759-1835) archievenblad februari 2007 februari 2007 archievenb ad

Archievenblad | 2007 | | pagina 13