Bookkeeper' PreservationTechnologies Restauratieatelier 'De Tiendschuur' Van marktonderzoek tot nieuwe media Het Communicatieplatform brengt kennis en ervaring samen Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 msemi Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen roet- en waterschade calamiteitenservice Behandeling van brand-, communicatie en educatie Een ruim aantal jaren geleden was er ook een landelijke overlegstructuur tussen communicatiemedewerkers. Toen de Rijksarchiefdienst nog bestond, vergader den de communicatiemedewerkers van de rijksarchieven geregeld met elkaar. De Rijksarchiefdienst viel echter uiteen door de vorming van regionaal historische centra in de provinciale hoofdsteden en het ontstaan van het Nationaal Archief. De regionalisering betekende rond 2000 het einde van het georganiseerde overleg tus sen de communicatiemedewerkers. Met de veranderende functie van com municatie en pr in de organisatie en de naar buiten gerichte koers van archieven in de eenentwintigste eeuw ontstond echter opnieuw de wens om met com municatiecollega's in het archievenveld op regelmatige basis contact te onder houden. In deze behoefte voorziet nu het Communicatieplatform. Tijdens een congres naar aanleiding van de overstromingscalamiteit in het archief van Wijk bij Duurstede (maart 2005) waren er allerlei meningen te horen over de rol van de pers. "Tendentieuze berichtgeving". "Wil je de gemeenteraad om hebben en een fiks krediet los krijgen, dan heb je de pers nodig". "De pers komt altijd als er iets misgaat". "De media als bondgenoot van de archieven". Omgang met de media vereist openheid en deskundigheid. Het thema staat geregeld op de agenda van het Communicatieplatform. Door de ontwikkeling van naar bin nen gerichte instellingen naar meer open en toegankelijke organisaties veranderde de communicatiefunctie binnen het archief. Daarnaast betekende het samen gaan en samenwerken van archiefdien sten met andere erf goed- en cultuurorgani saties een grotere extra vertheid en daardoor meer behoefte aan voorlichting, commu nicatie en marketing. Aanvankelijk waren vooral bij de grotere instellingen communi catiemedewerkers werk zaam, maar langzamer hand ontstaan ook steeds meer communi catiefuncties bij de mid delgrote diensten. Naast de interne veranderingen in het archiefwezen zijn ook de ontwikkelingen binnen de erfgoedcommunicatie in zijn algemeenheid divers en snel. Het belang van marketingcommunicatie neemt steeds meer toe, evenals het belang van fondsenwerving. Fondsen en sponsors stellen stevige eisen aan marketing- en communicatieplannen. Daarnaast veran dert het medialandschap sterk. Digitale communicatiemiddelen krijgen een ster kere positie en pers en media versplinte ren steeds verder: er komen steeds meer en andere media bij. Het gevolg hiervan is dat een archief, zelfs als men dezelfde groep mensen wil bereiken als enkele jaren geleden, nu verhoudingsgewijs meer tijd en geld zal moeten investeren. Kennis van het medialandschap en omgang met de pers is een eigen disci pline geworden. En - last but not least - is public affairs (inspelen op politieke besluitvorming en de publieke opinie) een serieus onder werp geworden voor organisaties die te maken hebben met verschillende (lagen) overheden. Door deze ontwikkelingen verandert de positie van de communica tiemedewerker in een groot aantal archieven van een uitvoerende in een meer tactische of adviserende rol. De pro fessionalisering van communicatie in het archiefwezen gaat daarmee in snel tempo verder. Het Communicatieplatform haakt hier bij aan. In de eerste plaats beschouwen de deelnemers het platform als klankbord, om ervaring uit te wisselen en samenwer king te zoeken. Ook de publiciteit voor gezamenlijke producten en diensten komt aan bod. Genlias en landelijke beurzen staan regelmatig op de agenda. Op projectbasis worden gezamenlijke producten ontwikkeld, waarvan in het overleg blijkt dat (vrijwel) iedere deelne mer daar behoefte aan heeft. Zo kwam een crisiscommunicatieplan in geval van collectiediefstal, gemaakt door het HCO, aan bod. Tot slot wil het platform een voorbeeldfunctie zijn voor archiefdien sten zonder professionele communicatie medewerkers. Jaarlijks wordt er twee a drie keer verga derd. Verder zijn er op projectbasis enke le werkgroepen actief. Op dit moment telt het Communicatieplatform 23 leden. Medewerkers van archieforganisaties die communicatie in hun portefeuille heb ben, kunnen lid worden van het plat form. Interesse om deel te nemen? Meer informatie krijgt u bij Elio Pelzers, com municatieadviseur van het Gelders Archief en secretaris van het platform: via de mail e.pelzers@geldersarchief.nl of telefonisch (026) 352 16 00. 23 'Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk doorAdlih Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 030 2411885 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Door Elio Pelzers en Petra Schoen De zin en onzin van marktonderzoek. De worsteling met een lage naamsbekend heid en het vermeende duffe imago. Scholingsaanbod. Perscontacten. Dit is een greep uit de zaken die aan bod komen bij het Platform van communicatiemedewerkers van archiefinstellingen, kortweg Communicatieplatform. Op initiatief van het Gelders Archief en het Nationaal Archief kwamen in mei 2005 de leden van het Communicatieplatform voor het eerst een keer bij elkaar. Om ervaringen en resultaten uit te wisselen, elkaar te informeren over activiteiten en aanknopingspunten te zoe ken om samen te werken. Communicatie met en voor een breed publiek, zoals bijvoorbeeld tijdens het Festival Gelderland, september 2006. Rol van de pers Meer zichtbaarheid en professionaliteit Klankbord Interesse? Elio Pelzers is communicatieadviseur van het Gelders Archief. Petra Schoen is hoofd communicatie van het Nationaal Archief. februari 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 12