I Paraplu overeenkomst Groenendijk Microfilm- en Scanservice Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: isotron Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com Foto's www.gmsnl.nl info@gmsnl.nl archiefafslankers f archieven en collecties Vervolg van pagina 19 die ouder is dan tien jaar. Alleen modern, hedendaags onderzoek is zaligmakend. Een op het heden en naar de toekomst gerichte blik zorgt ervoor dat het verle den wordt vergeten of zelfs wordt ont kend. Tekenend en verontrustend is de anekdote over een hoogleraar psycholo gie, directeur van een gerenommeerd onderzoeksinstituut, die de bibliotheek voor sociale en gedragwetenschappen wilde afschaffen, omdat via Internet en elektronisch beschikbare tijdschriften de belangrijkste informatie verkregen zou kunnen worden. De hier geschetste context, waarin stu denten, docenten en onderzoekers geen greintje waarde hechten aan het (recen te) verleden, is funest voor het erfgoed van de Nederlandse psychologie. Appara ten en tests die geen dienst meer doen worden onbeheerd en ongeregistreerd weggeborgen en uiteindelijk aan de vuil nisman meegegeven; (elektronische) onderzoeksdata, brieven en ook e-mail correspondentie worden na gebruik ver nietigd. A.W. Staat signaleerde al in 1983 in zijn studie Psychology's crisis of disunity dat er tussen de talrijke onderzoeksdo meinen - sociale, experimentele, klini sche, arbeids- en organisatie-, crosscultu- rele, kinder- en jeugd-, forensische, per soonlijkheids- en andere psychologie - nauwelijks contact of uitwisseling bestaat. Over het oog hebben voor eikaars historische tradities kan maar beter gezwegen worden.4 Het Archief Documentatiecen trum Nederlandse Psychologie mag niet klagen: het omvangrijke archief van de toonaangevende naoorlogse psycholoog en methodoloog A.D. de Groot (1914- 2006) is ontsloten en voor onderzoekers toegankelijk. Dit geldt ook voor het archief van het in 1927 opgerichte LTP, het Laboratorium voor Toegepaste Psychologie: dos siers, onderzoeksgegevens, reclamemateriaal, correspon dentie, beleidsplannen en zelfs de boekhouding - waar mee onder andere achter haald kan worden voor welke klanten het LTP werkte - is gered. Bronnen over leven en werk van bijvoorbeeld de naoorlogse psycholoog B.J. Kouwer zijn echter schaars: het archief van het Groningse universiteits instituut waarvoor hij werkte is tot op heden onvindbaar. Er gaan verhalen dat een overijverige beheerder bij een verhui zing het instituutsarchief heeft wegge gooid; maar het is ook mogelijk dat een vochtige kelder en wateroverlast er de oorzaak van zijn dat bronnen rond Kouwer op de mestvaalt van de geschie denis zijn beland. Kouwer is overigens geen uitzondering: ook archieven van andere personen, instituten en zelfs gege vens over tests en apparaten zijn onvind baar - door het ontbreken van handlei dingen is van sommige nog in de jaren vijftig en zestig gebruikte apparaten en tests niet meer duidelijk waarvoor ze dienden. Vanuit de positie van de Franse filo soof Derrida willen Nederlandse psycho logen iets wegmoffelen: een dergelijke minachting voor de eigen geschiedenis zou er op kunnen wijzen dat het verle den zaken verbergt die voor de huidige beroepsgroep een imagobeschadiging opleveren. Wie in het verleden graaft, vindt vanzelfsprekend iets dat met een hedendaagse bril op dubieus is, zoals het afnemen van de Rorschachtest (de bekende veelgebruikte maar thans in onbruik geraakte vlekkentest), het laten tekenen van bomen (bij de Rijks- Psychologische Dienst tekenden sollici tanten decennialang boompjes) en het analyseren van sollicitatiebrieven en gelaatstrekken (bij sollicitaties werden steevast handgeschreven brieven en pas foto's gevraagd). Maar welke discipline kijkt niet terug op missers en achterhaal de zaken? Met het geheugenverlies van de psy chologie valt het overigens heel erg mee. Het ADNP is een autobiografieproject gestart: aan emeriti is gevraagd hun levensverhaal op te tekenen. Veel senior psychologen geven gehoor aan deze oproep en schrijven met plezier en gede tailleerd over onderwerpen als de keuze voor het vak, loopbaanontwikkeling, successen en falen en de positie binnen het wetenschappelijke veld. Hiermee is bewezen dat psychologen in de avond van het leven graag terugblikken op het verleden. Maar het geheugen is iets anders dan een archief - veel psycholo gen hebben hun mappen en dozen met correspondentie, artikelen, onderzoeks data en soms zelfs foto's opgeruimd. Wie zou er belangstelling kunnen hebben voor die nutteloze papierberg? Bij het opschrijven van het levensverhaal komt de spijt. 21 DocumentenWacht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie HSTERKEN 1ATELIERS DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. IngebondewftSndschriften LosblaeMfelandschriften DTB-boeken Registers burgerlijke stand Notariële protocollen Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten Groenendijk Microfilm- en Scanservice B.V. Edisonweg 50D 2952 AD Alblasserdam Postbus 260 2950 AG Alblasserdam Tel. 078 - 6931300 Fax 078 - 6931123 GMS heeft camera's in gebruik die uiterst geschikt zijn voor het digitaliseren van historisch kwetsbare originelen. Er wordt in kleur gescand en hierdoor zijn de bestanden een authentieke weergave van het origineel. Resultaat, mooier dan het was. Laat ons dit bewijzen en bel voor een gratis proef! Bij de Boomtest 1949), een projectietest, kreeg de te onderzoeken persoon (kinderen en volwas senen) de opdracht een tekening van een boom te maken. Zware wortels werden geïnterpreteerd als een uitdrukking van geremdheid; een grote kruin wees op eerzucht en zelfingenomenheid; afge zaagde knoesten zouden afgeremde expansiedrang inhouden; zeer fijn getekende takken duidden op overgevoeligheid. Onvindbaar Wegmoffelen? Autobiografie lacques Dane is hoofd van het Archief Documentatiecentrum Nederlandse Psychologie. Noten Jacques Derrida (1996). Mal d'archive. Une impression fredienne (Paris 1995). Bij het Archief Documentatiecentrum Nederlandse Psychologie (ADNP), gevestigd aan de Rijksuniversiteit Groningen (RuG), verrichtte Mundy van Dalen onderzoek naar Derrida's opvattingen met betrekking tot het archief en archiefvormers in relatie tot de archieven van de sociale wetenschappen, met in het bijzonder de psychologie. Mundy van Dalen, Het archief in de wetenschap: een onder geschoven kind (Groningen 2004) [ADNP/Theorie en Geschiedenis van de Psychologie, afstudeerscriptie RuG]. 2. Voor een recent historisch overzicht van Freud-bashing, zie: Hilda Schram, De kleren van Keizer Freud. Overzicht van de kritiek op Freud en zijn psychoanalyse (Groningen 2006). Over de geschiedenis van Freuds geschriften in Nederland, zie: Elsbeth Greven, Freud uitgeven (Amsterdam 2006). Voor een overzicht van de Freud-geschriften en een bibliografisch artikel over de Freud- literatuur (tot 1988), zie: Peter Gay, Freud. A life for our time (London 1988) 653-654, 740-779- 3. Het archief van prof. Crombag werd op 18 juli 2006 overgedragen aan het ADNP. 4. Zie ook: Douwe Draaisma, 'Het geheugen van de psychologie: Heymans als "lieu de la (sic!, JD) mémoire'", in: Nederlands tijd schrift voor de psychologie 47 (1992) 252- 263, aldaar 261. februari 2007 archievenblad

Archievenblad | 2007 | | pagina 11