Als kwaliteit telt! DOX 1ÖF Bedrijfskleding voor publieksdienst Historisch Centrum Overijssel Restauratieatelier 'De Tiendschuur' ^Support FILES FACILITIES UNIFORME HERKENBAARHEID I U Kunt ons inschakelen voor: Zonneschijn na donkere dagen! Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 dienstverlening Adviezen over - Calamiteitenplan archieven - Capaciteitsberekeningen archiefbewaarplaatsen - Documentair Structuurplan (DSP) - Formatieberekeningen afd. DIV/Interne Zaken - Informatievoorziening Archiefbewerking Informatiebeleid Interimmanagement Training en begeleiding PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18 1474ZG Oosthuizen http://www.doxsupport.nl Tel: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van documentaire infor matievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voor namelijk binnen de lokale en rijks-overheid alsmede non-profit organisaties. r Specialisten in Documentaire Informatie Voorziening Jeroen Boschstraat 16, 5025 NV Tilburg, 06-38033704 en b.g.g. 013-4685392 Archiefbewerking Wegwerken van achterstanden Detachering Interim management Archiefopslag (bewerking, inventarisatie, opvraagservice) Breng licht en overzicht in Uw archief, contact F F voor een vrijblijvend onderhoud Ook Internationaal actief: o.a. Curasao, Aruba, St. Maarten E-mail: r.steba@home.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuiimvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade calamiteitenservice Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004.IC, Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Door Jeanine Otten en Simon Tjaarda Sinds augustus 2006 dragen de medewer kers Informatiebalie en Kenniscentrum van het Historisch Centrum Overijssel (HCO) uni forme bedrijfskleding. Dit moet de herken baarheid bij het publiek vergroten. Een nieuw fenomeen in de archiefwereld. past een medewerker met kleding waarin de huiskleuren terugkomen. Daarnaast draagt men een badge in huisstijl met alleen voornaam, of achternaam met voorletters, of voor- en achternaam. Geen Viktor en Rolf Het HCO-uniform zorgt voor de ver groting van de herkenning en de eenheid van het dienstdoende personeel in de frontoffice. Tevens wordt zo bevorderd Medewerkers van het HCO, gestoken in een nieuw uni form (foto Historisch Centrum Overijssel). dat de algehele kwaliteit, professionali teit en uitstraling in de publieksruimten op een hoog niveau blijven. Het gaat erom voor de bezoeker een duidelijk punt te creëren waar hij zijn vraag kan stellen. Immers, het Kenniscentrum van het HCO is er voor het publiek. Natuurlijk werden ook tegenargumenten ingebracht: dat dienstkleding niets is december 2006 voor een dienstverlenende instelling als het HCO, dat de diversiteit van de multi culturele samenleving ook zichtbaar moet zijn in de kledingkeuze van de baliemedewerkers en dat een uniform haaks staat op de beoogde toegankelijk heid en openheid van het vernieuwde HCO. Niettemin werd de knoop doorge hakt. Vanwege budgettaire redenen is besloten om niet een bekende modeont werper een kostuum te laten ontwerpen, maar de kleding uit een catalogus voor bedrijfskleding te kiezen. Overeenkomstig de overheersen de kleur van de ruimte in de Geschiedenishal is de keuze geval len op een neutraal antracietgrijs kostuum (jasje, vestje, pantalon of rok) en een wit overhemd. Een oranje gestreepte stropdas of een oranje sjaaltje (bijpassend bij de deuren in de oud- en nieuwbouw van het HCO) zorgen voor een kleuraccent. Op de borst van het jasje en vestje is het HCO-vignet geborduurd, een lachend kopje in een spiraal. Positieve reacties In de praktijk blijkt dat het kostuum comfortabel draagt en praktisch is. Tot nu toe zijn de reacties positief. Nu we een aantal maanden in 'uniform' gelopen hebben, merken we dat we voor onze nieuwe bezoekers direct her kenbaar zijn. Desgevraagd vinden zij het niet alleen professioneel staan, de medewerkers gedragen zich ook professioneel en - een aardige bijkomstigheid - het kos tuum zorgt voor het gevoel van onderlinge eenheid. Ook de aan vankelijke kritiek van de mede werkers die geen dienstkleding dragen is verstomd. In de eerste dagen gaf natuur lijk iedereen zijn of haar ongezouten mening over de gekozen snit en kleur van de kleding. Zoveel mensen, zoveel meningen, maar uiteindelijk is iedereen te spreken over deze keuze. leanine Otten is coördinator Publieksdiensten in het Historisch Centrum Overijssel. Simon Tjaarda is hoofd beheer en exploitatie Publieksdiensten bij dezelfde instelling. archievenblad I Een uniform als oplossing voor her kenbaarheid stuitte eerder nog op veel weerstand. Een paar jaar geleden haalden enkele collega's een 1 april-grap uit. In een memo liet de directie zoge naamd weten dat medewerkers in de backoffice voortaan in HCO- overall gekleed dienden te gaan en de medewerkers in de frontof fice in HCO-uniform. Bovendien moesten medewerkers backoffice die zich in de publieksruimten zouden begeven, zich van hun overall ontdoen en zich vervol gens in HCO-uniform steken. Het memo veroorzaakte veel ophef onder het personeel. Sommigen waren zo kwaad over dit besluit, waarin ze ook nog eens niet waren gekend, dat ze niet in de gaten hadden dat ze 'ertussen' waren genomen. Herkenbare lijn "Hoe ziet de bezoeker ons? Hoe willen wij dat de bezoeker ons ziet?" Deze vragen werden gesteld bij de voorbereidingen van de ope ning van de nieuwe vleugel van het HCO in april 2006. Uit onder zoek blijkt namelijk dat de herken baarheid van de medewerkers niet altijd goed is, vooral als een mede werker druk bezig is met het hel pen van andere bezoekers. Alleen een naambadge werkt niet vol doende. Met de opening van de nieuwe publieks ruimten en de veranderde openingstij den (ook op zaterdag en zondag) mikt het HCO op een nieuw publiek, dat niet vertrouwd is met een regionaal historisch centrum. Uitgangspunt is dat de bezoe ker de gekozen vormen en kleuren als een herkenbare lijn kan volgen door het gebouw. De nieuwe balies op de begane grond en eerste etage zijn nu duidelijk herkenbaar aan hun ronde vorm en gestapelde archiefdozen. In dit plaatje

Archievenblad | 2006 | | pagina 7