AAN DE (K Orvi<Lctc(\Ci M ETER m y educatie en communicatie De Rotterdamse geschiedenis vertellen aan de hand van 99 afbeeldingen op een uitklapbare duimstok van twee meter lang: een bijzondere uitdaging. Het project is bedoeld voor leerlingen van groep 8, omdat de basis voor een goede ken nis over de Rotterdamse geschiedenis en cultuur in het onderwijs ligt. De 'Historiemeter Rotter dam' presenteert de stadsgeschiedenis in woord en beeld. Op de duimstok is in een overzichtelij ke tijdbalk de groei van de stad verbeeld in klei ne afbeeldingen van Rotterdamse kaarten, schil derijen en prenten. Naast de duimstok krijgen de leerlingen ook een speciaal boekje, waarin de Rotterdamse geschie denis wordt verteld aan de hand van 99 verschil lende historische voorwerpen en documenten, van 1270 tot nu. Bij de duimstok ligt het accent op het beeld en het boek is een lees- en kijkboek waarin veel te ontdekken valt. Doel van het pro ject is dat kinderen zich met plezier gaan verdie pen in de geschiedenis van hun stad. De duimstok is gebaseerd op een bestaand idee uit Duitsland. De wijze waarop de stadsge schiedenis is gevisualiseerd sluit nauw aan bij de ontwikkeling van kinderen. Het project is goed afgestemd op het niveau en de leeftijd van de leerlingen. Niet voor niets is gekozen om de geschiedenis te koppelen aan een duimstok. Op de duimstok en in het boekje is de geschiedenis van Rotterdam ingedeeld in tien tijdperken (1270-1570 Polderstad, 1570-1613 Waterstad, 1613-1700 Gouden Driehoek, 1700-1813 Bloeiende Koopmanstad, 1813-1880 Stad in "Weten jullie op welke plek onze stad is begonnen?", vraagt oud-raadslid Els Kuijper tij dens de uitreiking van de eerste Historiemeter Rotterdam in de Burgerzaal van het stadhuis. Midden in de Week van de Geschiedenis 2006 zijn hier zo'n vijftig kinderen en kunstenaars bij elkaar om de eerste Historiemeters in ontvangst te nemen. Een project waar zij met veel inzet aan hebben meegewerkt. "Aan de Rotte!", roept een jongetje trots. "Dat klopt", zegt Els Kuijper. "In het riviertje de Rotte bouwde men rond 1300 een dam, waardoor Erasmus tweehonderd jaar later kon zeggen dat hij uit Rotterdam kwam", leest Kuijper voor van de zijkant van de meetlat. Het voormalige raadslid deed in 2005 een voor stel aan de Rotterdamse gemeenteraad om een passend product te ontwikkelen dat leerlingen in de hoogste klassen van het basisonderwijs helpt de Rotterdamse en de Nederlandse geschiedenis beter te begrijpen. Het voorstel werd aangenomen. Het Gemeentearchief Rotter dam en het Historisch Museum Rotterdam lie ten vervolgens de 'Historiemeter Rotterdam' maken. educatie en communicatie beweging, 1880-1914 Lelijke Havenstad, 1914- 1940 Arbeiderstad, 1940-1945 Verwoeste stad, 1945-1990 Havenmetropool en 1990-nu Rotter dam jouw stad). Deze tijdvakindeling is een standaardindeling die ook in de geschiedenis boeken wordt gehanteerd. Aan de ene kant van de meetlat staan de jaartallen met geschiedenis periodes en aan de achterkant staat de Rotterdamse geschiedenis als een tijdbalk in beelden. De meetlat met jaartallen helpt leerlin gen in het bijbrengen van gevoel voor tijdsdi mensie: een tijdlijn, terug in de tijd en weer naar het heden. De Historiemeter fungeert als inspi rerend fundament, waardoor leerlingen worden uitgedaagd om het verhaal van hun stad zelf te ontdekken. Elke periode is een hoofdstuk waarin belangrijke gebeurtenissen beknopt besproken worden. In elke periode staan ook alledaagse objecten uit die tijd. Zo ontdekt de lezer bijvoor beeld dat een ridder een harnashangertje droeg, een kind rond 1270 met een tinnen everzwijn speelde en dat de gevangenis vroeger zijn eigen huismunten had. Het meeste beeldmateriaal komt uit de collectie van het Gemeentearchief Rotterdam en het Historisch Museum Rotter dam. De 'Historiemeter Rotterdam' is gemaakt door Jet Manrho van Autoped, in samenwerking met historici van het gemeentearchief en het museum. Bij het project is ook een groot aantal Rotterdamse kunstenaars, docenten en kinderen betrokken. De 'Historiemeter Rotterdam' is niet alleen ontwikkeld voor maar ook door kinderen. Zo'n honderd kinderen van verschillende basis- scholen en buurthuizen hebben een aantal workshops gevolgd, geleid door tien hedendaag se Rotterdamse kunstenaars, zoals Anuli Croon, Daria Scagliola en Bob Geldermans. Elke kunste naar is 'gekoppeld' aan een bepaalde periode uit de Rotterdamse geschiedenis. De kunstenaars hebben elk een werk gemaakt dat past bij deze periode. Dit kunstwerk stond centraal tijdens de workshops met de kinderen. De resultaten van de workshops staan in het boekje. Samen met kinderen wer den kunstwerken gemaakt die geïnspi reerd zijn op een schilderij of foto uit een van de tien pe rioden. Het resultaat is onder andere een kaart van Rotterdam in de Middeleeuw en, gemaakt door een aantal kinderen en geïnspireerd op een bestaande kaart uit de beginperiode van Rotterdam, af komstig uit de col lectie van het Ge meentearchief Rot- Lees verder op pagina 11 ROTTERDAM: ROTTERDAM: JOUW STAD Door Odie van Eupen Photoshoot van de 'familie Van Hoboken' op hun landgoed (foto Gemeentearchief Rotterdam). In woord en beeld Inspirerend fundament Hoe maak je de Rotterdamse geschiedenis aantrek kelijk voor leerlingen in het basisonderwijs? Door dat verleden per meter aan de man te brengen! Afgelopen Week van de Geschiedenis ontvingen alle groepen 8 van de basisscholen in Rotterdam de 'Historiemeter Rotterdam': een speciale uitklap bare duimstok met daarbij een geschiedenisboekje over de stad die rond 1270 begon als kleine neder zetting en na de Tweede Wereldoorlog uitgroeide tot de plaats met de grootste haven ter wereld. De Historiemeter Rotterdam (foto Gemeentearchief Rotterdam). archievenblad december 2006 Voor en door kinderen De stad Rotterdam verpakt in knipkunst door kunstenaar Anuli Croon en kinderen van de Emmaschool (foto Gemeentearchief Rotterdam). Verbeelding van de Nieuwe Markt door Barbara Witteveen (foto Gemeentearchief Rotterdam). december 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 4