oooow^oooooo 11 Verhalen rond popmuziek vastgelegd Laatste oproep TTP Talentprijs 2006 Mijn Gelderland in de lucht Handboek Archiefreqelinqen vernieuwd Rectificatie nieuws uit het veld Het Nationaal Archief werkt dit jaar samen met Radio 2 om het collectief muzikaal geheugen van Nederland voor de eeuwigheid vast te leggen. Popmuziek maakt bij mensen persoonlijke herinne ringen los en roept ook een tijdsbeeld op. Luisteraars van de Radio 2 Top 2000 wor den dit jaar uitgenodigd verhalen te schrijven waarin ze hun persoonlijke herinnering aan een gebeurtenis of tijds beeld koppelen aan een bepaalde plaat. Een nieuw historisch verhalenarchief verzamelt sinds 25 november alle inzen dingen via de website van Radio 2. De verhalen zullen voor altijd worden bewaard in het Nationaal Archief waar ze een waardevolle bijdrage leveren aan het nationale geheugen. De Top 2000 van Radio 2 is hét muzikale evene ment van het jaar. Vorig jaar stemden zo'n 6,2 miljoen mensen af op de zesdaagse uitzendingen van de beste 2000 platen aller tijden. Maar liefst 50.000 luisteraars reageerden met een verhaal waarin ze hun persoonlijke herinneringen ver woorden die een bepaalde plaat bij hen opriep. Die massale behoefte van Neder landers om hun herinneringen met elkaar te delen, en de discussie tussen luisteraars die hieruit volgde, bracht het Nationaal Archief en Radio 2 op het idee om dit jaar een historisch verhalenar chief te starten. De ingezonden verhalen van Top 2000- luisteraars vormen uiteindelijk een prachtig klankbord van het verleden. Tot en met 31 december 00.00 uur zijn alle verhalen te vinden op de website van Radio 2: www.radio2.nl. De tien mooiste verhalen zullen in een radio-uitzending van KRO's Goudmijn op Radio 2 op 13 januari 2007 worden voorgelezen. Daarna verhuist het historische verha lenarchief naar het Nationaal Archief. Op 23 november is René Pottkamp aan de Universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraalexamen Archiefweten schap. De titel van zijn scriptie luidt 'Ruil en roof. Duitse claims op Nederlandse archieven tijdens de Tweede Wereld oorlog'. Op 24 november is Wim Masten broek eveneens aan de Universiteit van Amsterdam geslaagd voor de master Ar chiefwetenschap (tevens diploma Archi- vistiek A). Zijn scriptie is getiteld: 'De pres tatiegerichte archiefinstelling. Formule ring en toetsing van een op eGovernment gebaseerd kwaliteitsreferentiemodel voor digitale klantvraaggeleiding'. Beiden heb ben hun opleiding gevolgd vanuit hun werk: Pottkamp bij het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie, Masten broek bij het Regionaal Archief Nijmegen. Afgelopen 27 november heeft de redactie van het Archievenblad afscheid genomen van Harry Strijkers. Hij blijft wel actief voor het Archievenblad, onder meer als auteur van de rubriek 'Voor het voet licht', onderdeel van het periodieke KVAN Nieuws. Met ingang van 1 februari 2007 treedt Klaartje Pompe in dienst bij het Noord- Hollands Archief in Haarlem als nieuwe afdelingsmanager Beheer. Klaartje Pompe (43) heeft de afgelopen jaren als afdelings hoofd een belangrijke rol gespeeld bij digitaliseringsprojecten bij het Gemeente archief Rotterdam. Zo gaf ze onder meer leiding aan het project E-depot, dat is gericht op het betrouwbaar en duurzaam beheren en beschikbaar stellen van digita le objecten. Na haar studie geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Leiden volgde Klaartje Pompe de opleiding tot hoger archiefambtenaar aan de Rijksarchief- school te Den Haag en de postdoctorale opleiding Informatie- en Documentma- nagement aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam. Sinds 2003 maakt ze deel uit van het bestuur van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Petra Sep neemt in verband met het vinden van een werkkring elders op 1 januari 2007 afscheid als bureauredac teur van het Archievenblad. Momenteel wordt bezien hoe haar functie zal wor den opgevuld. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. december 2006 nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Met de TTP Talentprijs worden talen ten binnen het vakgebied DIV en het archiefwezen aangemoedigd om te laten zien wat zij in hun mars hebben. Deelname staat open voor vakgenoten van alle leeftijden, ongeacht de functie. Laat zien dat jij het verschil kunt maken! Ben je werkzaam binnen het vakgebied DIV en het archiefwezen en geef je een bijzondere invulling aan jouw functie? Heb je innove rende ideeën en praktische oplossingen voor een goede informatiehuishouding? Of ken je een talentvolle collega die je graag wilt voordragen voor de prijs? Ding dan mee naar de prijs voor het DIV-talent van het jaar! Aanmelden is nog mogelijk tot en met 31 december 2006. Kijk voor meer informatie en voor een inschrijffor mulier op: www.ttp.nl/talentprijs. Talentprijs 2 Op 23 november 2006 is de nieuwe Gelderse erfgoedportal www.mijngelder- land.nl officieel de lucht in gegaan. Deze erfgoedsite is een samenwerkingsproduct van het Gelders Archief, Gelders Erfgoed, Omroep Gelderland, Biblioservice en andere erfgoedorganisaties in Gelderland. De site moet gaan uitgroeien tot een por taal op het gebied van historische infotain ment in de provincie Gelderland. Er zijn al diverse databases en fotobanken van Gelderse erfgoedinstellingen te vinden. Ook is het archief van tv-uitzendingen van Omroep Gelderland online beschikbaar. De komende tijd zal een groot aantal cultuur historische organisaties de eigen websites onderbrengen bij Mijngelderland.nl. In het artikel van Eric Ketelaar in het novembernummer van het Archievenblad staat op p. 21 een foto van het team van de Archiefschool. De bronvermelding is on juist: de foto is eigendom van de Archief- school. Fotograaf is Friso Pas (Amsterdam). Het Handboek Archiefregelingen is ver nieuwd. In 2003 werd het handboek opge zet als standaard naslagwerk voor degenen die zich beleidsmatig bezighouden met archieven bij gemeenten, provincies, waterschappen en politie. In het hand boek waren de relevante wet- en regelge ving, modellen en normen met betrek king tot archiefbescheiden opgenomen. In het nieuwe handboek staan deze nog steeds, maar dan enkel voor gemeenten. Naast dit algemene deel is een thematisch gedeelte opgenomen. Daarin worden zes tien beleidsterreinen onderscheiden, dezelfde taakvelden als in de selectielijst voor gemeentelijke en intergemeentelijke organen, zoals verkeer en vervoer, econo mie, onderwijs, burgerzaken en bevol king, gezondheidszorg. Per beleidsterrein vindt een omschrijving van het terrein plaats, welke informatie daarin omgaat en welke bijzonderheden er zijn met betrek king tot informatie op het beleidsterrein. Meer informatie: www.sdu.nl. NIEUWS OVER PRODUCTEN EN DIENSTVERLENING Bruynzeel Storage Systems, specialist in ruimtebesparende opslagsystemen, heeft tijdens de Orgatec in Keulen de innovatieprijs Architectuur en Office gewonnen in de categorie 'producten van hoog architectonische kwaliteit'. Deze prijs werd voor de vierde keer uitgereikt door de Duitse architectuurtijdschriften AIT en Intelligente Architectuur in samen werking met de Kölnmesse. Een jury, bestaande uit vier bekende Duitse archi tecten en binnenhuisarchitecten, beoor deelde in totaal 102 inschrijvingen. Bruynzeel nam deel met een speciaal ontwerp van de Compactus Office Electro. Dat is een verrijdbaar opslagsys teem met een innovatieve elektronische bediening. Verrijdbare opslagoplossingen bieden tal van voordelen ten opzichte van vaste kantoorkasten die veel ruimte vereisen om toegang te krijgen tot de opgeslagen materialen. Compactus oplossingen maken optimaal gebruik van de beschikbare ruimte door gebruik te maken van slechts één toegangspad. De bespaarde ruimte kan men weer gebrui ken voor meer opslag of om een extra werkplek te creëren. En dankzij het gemak van ergonomische elektronische besturing is het systeem eenvoudig en veilig te bedienen. Het uiterlijk van de winnende Compactus Office Electro is ontworpen door de architect Pim van Wylick. december 2006 7 NIEUWS u i t Welke persoonlijke herinnering heeft u bij de muziek van de Ierse popgroep U2? archievenblad het veld voor de documentaire informatievoorziening en h Gelde rland archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 3