Het Archievenbladiyan charter tot chip 28 ij LI Het archiefstuk LA Nieuws uit het veld [31 Column [34 Literatuur [40 KVAN Nieuws Agenda LL Rotterdamse geschiedenis aan de meter colofon noot van de redactie Vaste rubrieken Citaat van de maand Er zijn drie dingen waar het publiek vroeg of laat om zal roepen, namelijk: iets nieuws, iets nieuws, iets nieuws. Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eind redactie), Hanno de Vries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 69,50 buitenland (binnen Europa) 81,50 buitenland (buiten Europa) 98,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11. Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin februari 2007. N H 0 U D S OP G A V E Educatie en communicatie: Odie van Eupen [12 De Archiefbank van Amsterdam. Nieuw systeem voor raadpleging archiefstukken via het web Digitalisering en informatisering: Mare Holtman [15 Uniforme herkenbaarheid. Bedrijfskleding voor publieksdienst Historisch Centrum Overijssel Dienstverlening:Jeanine Otten en Simon Tjaarda 116 Wat maakt een goed archivaris? Onderwijs en onderzoek: Eric Ketelaar 119 Alles was bijna verloren gegaan. Beverwijks archief in 1887 als oud papier verkocht Archieven en collecties: Jan van der Linden 120 Beelden en geluiden in terabytes. Nieuwe toekomst voor het audiovisuele geheugen van Nederland Archieven en collecties:Victor Cohen [22 Ondernemen met informatie op de Online Conferentie 2006 Digitalisering en informatisering: Ivo Zandhuis [24 Tentoonstelling over Stork in HCO. Van staalkaart tot familiealbum Educatie en communicatie:Jeanine Otten [28 Aruba werkt hard aan eigen erfgoedcollectie Buitenland: Ron Wessels 132 Agent 0013. Nieuwe Tilburgse archiefsite voor de jeugd Educatie en communicatie: Brenda Cijffers-Rovers T. Hood (1836) De Archiefbank van Amsterdam. Nieuw systeem voor raadpleging archiefstukken via het web Door Mare Holtman Binnenkort nieuw in het Gemeentearchief Amster dam: de Archiefbank. Een online systeem dat de mogelijkheid biedt om tegen betaling archiefmateri aal te downloaden of op verzoek te laten digitalise ren. Gebruikers gaan voortaan bepalen wat er wordt gedigitaliseerd. Beelden en geluiden in terabytes. Nieuwe toekomst voor het audiovisuele geheu gen van Nederland DoorVictor Cohen Op I december heeft het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid zijn intrek genomen in een ultramo dern gebouw in Hilversum. Beeld en Geluid beheert een groot deel van het nationale geheugen aan tele visie- en filmbeelden en radiouitzendingen. En daar komen dagelijks vele uren bij. Hoe archiveer je al die terabytes en hoe maak je deze toegankelijk? Uniforme herkenbaarheid. Bedrijfskleding voor publieksdienst Historisch Centrum Overijssel Door Jeanine Otten en Simon Tjaarda Sinds kort dragen de medewerkers publieksdienst van het Historisch Centrum Overijssel een uniform. Bedoeld om de herkenbaarheid voor de bezoeker te vergroten. Jasjes, rokken, pantalons, overhemden en sjaaltjes in grijs, wit en oranje: een nieuw fenomeen in de archiefwereld. Aruba werkt hard aan eigen erfgoedcollectie Door Ron Wessels Sinds Aruba een Status Aparte heeft, voert het eiland een eigen archiefbeleid. In 2004 werd besloten de taken van het in 1994 ingestelde Nationaal Histo risch Archief uit te breiden en de naam te wijzigen in Archivo Nacional di Aruba (ANA). Mentor Jacobs over de verschillen en overeenkomsten met het Nederlandse archiefwezen. Oud en nieuw Het is alweer het laatste nummer van de jaargang 2006 waarvoor ik deze noot mag schrijven. Als archivaris en historicus mag ik me gelukkig prijzen steeds met oud materiaal bezig te zijn om weer wat nieuws te creëren. Een nieuw boek, een nieuw onder zoek, een nieuwe expositie of wat dan ook. Aan het eind van een jaar kijk je ook even terug. Wat is er terechtgekomen van alle sprankelende nieuwe ideeën? Hadden zaken nog beter aangepakt kunnen worden en hadden we misschien in min der tijd tot hetzelfde of beter resultaat kunnen komen? Bij onze laatste redactievergade ring hadden we even ook gezamenlijk zo'n terugblik. We mogen constateren dat we steeds meer kleur in het blad krijgen. Maar we hebben ook nog onvervulde wensen. Een aantal artikelen die in de pijplijn zaten, hadden we al willen pre senteren, maar het is er door verschillende oorzaken nog niet van gekomen. Niet erg, vind ik, het prikkelt de creativiteit van het redactieteam om er in het nieuwe jaar weer op een andere manier naar te kijken. En dat leidt weer tot nieuwe invalshoe ken om het nog prikkelender te presenteren. Want dat is wat we met het Archievenblad toch wil len bereiken. Daarbij willen we u verslag doen van de creativiteit van collega's in het land en daarmee ook weer uw creativi teit prikkelen om weer iets nieuws, iets nieuws en iets nieuws te verzinnen. En hebt u weer zo'n sprankelend fris idee, als bijvoorbeeld de Historiemeter Rotterdam, waarover verderop in dit nummer, deel het dan met uw collega's in uw Archievenblad. Want ook in het komende jaar willen we weer berichten van charter tot chip! De redactie wenst u fijne feest dagen en een goede jaarwisse ling! RoelofBraad archievenblad december 2006 archievenblad december 2006

Archievenblad | 2006 | | pagina 2